Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

στην αλλαγη κουφωμάτων αλλάζει το U ΤΟ gw και ο αερισμός....οχι κάτι άλλο...γιατι η διαφορα μου βγαίνει πολυ πολυ μικρη.... τα ρολά λαμβάνονται κάπως υπόψιν ... Εχει καποιος καποια απαντηση?

Μπορω να λάβω κάπως αλλιως υποψιν μου την θερμανση? οχι με θεωρητικο συστημα θερμανσης και ψυξης? θα αλλαξει ΄κάτι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και έτσι γίνεται και στην πράξη.

 

Ωραία λοιπόν.

 

Στην πράξη.

 

Ας υποθέσουμε ότι έρχομαι εγώ, σαν ιδιοκτήτης, και σου λέω ότι έχω στον 5ο όροφο, διαμέρισμα ρετιρέ που από 60,00 Μ2 που έλεγε η άδεια τα έκανα αυθαίρετα 120,00 Μ2.

 

Το ΠΕΑ που θα μου δόσεις θέλω να γράφει 60,00 Μ2, γιατί έτσι μου είπε ο συμβολαιογράφος.

 

Εσύ τι κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Τι θα κάνεις να μου πεις οταν ο νέος ιδιοκτήτης πάρει τηλέφωνο στο υπουργείο και πει οτι ο ενεργειακός επιθεωρητής (που έχει κάνει αυτοψία) γράφει 60 τμ και στην πραγματικότητα είναι 120τμ.Θα τους πεις εγώ σέβομαι την υπογραφή μου και γράφω οτι θέλει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν.

 

Στην πράξη.

 

Ας υποθέσουμε ότι έρχομαι εγώ, σαν ιδιοκτήτης, και σου λέω ότι έχω στον 5ο όροφο, διαμέρισμα ρετιρέ που από 60,00 Μ2 που έλεγε η άδεια τα έκανα αυθαίρετα 120,00 Μ2.

 

Το ΠΕΑ που θα μου δόσεις θέλω να γράφει 60,00 Μ2, γιατί έτσι μου είπε ο συμβολαιογράφος.

 

Εσύ τι κάνεις;

πας, μετρας την υπαρχουσα κατάσταση και το βγάζεις όσο το μέτρησες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν.

 

Στην πράξη.

 

Ας υποθέσουμε ότι έρχομαι εγώ, σαν ιδιοκτήτης, και σου λέω ότι έχω στον 5ο όροφο, διαμέρισμα ρετιρέ που από 60,00 Μ2 που έλεγε η άδεια τα έκανα αυθαίρετα 120,00 Μ2.

 

Το ΠΕΑ που θα μου δόσεις θέλω να γράφει 60,00 Μ2, γιατί έτσι μου είπε ο συμβολαιογράφος.

 

Εσύ τι κάνεις;

 

α) Του λες ότι εσύ θα γράψεις 120m2 σύμφωνα με την οδηγία, θα του την δείξεις, θα του πεις ότι ο συμβολαιογράφος του κάνει λάθος, θα σου πει άσε να συνεννοηθώ και ...δεν σου ξανατηλεφωνεί (αυτό θα έκανα εγώ αν ήμουν επιθεωρητής)

οπότε:

β) φωνάζει ένα άλλο μηχανικό, αυτός δέχεται με πιθανόν κάποια επιπλέον χρήματα και κάνει την δουλειά του.

 

Τώρα η πιθανότητα να πιάσουν τον 2ο μηχανικό και να φάει πρόστιμο; σχεδόν μηδενική...

τότε γιατί δεν το έκανα και εγώ; ΘΕΜΑ ΑΡΧΗΣ (ή βλακείας όπως θα σκεφτούν οι περισσότεροι...)

Link to comment
Share on other sites

α) Του λες ότι εσύ θα γράψεις 120m2 σύμφωνα με την οδηγία, θα του την δείξεις, θα του πεις ότι ο συμβολαιογράφος του κάνει λάθος, θα σου πει άσε να συνεννοηθώ και ...δεν σου ξανατηλεφωνεί (αυτό θα έκανα εγώ αν ήμουν επιθεωρητής)

οπότε:

β) φωνάζει ένα άλλο μηχανικό, αυτός δέχεται με πιθανόν κάποια επιπλέον χρήματα και κάνει την δουλειά του.

 

Τώρα η πιθανότητα να πιάσουν τον 2ο μηχανικό και να φάει πρόστιμο; σχεδόν μηδενική...

τότε γιατί δεν το έκανα και εγώ; ΘΕΜΑ ΑΡΧΗΣ (ή βλακείας όπως θα σκεφτούν οι περισσότεροι...)

 

Όπως δεν υπάρχει συμβολαιογράφος που να ζητάει κατά παραγγελία ΠΕΑ δεν υπάρχουν ούτε μηχανικοί που να τα εκδίδουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει δικαίωμα να το αρνηθεί ο συμβολαιογράφος. Το τι ελέγχουν ειπώθηκε και υπάρχει επίσης στη σελίδα του ΥΠΕΚΑ αναφορικά με συμβολαιογράφους.

edit: http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=zRrLeFjuX30%3d&tabid=37&language=el-GR

 

Σε άλλα θέματα μπορεί να κάνω διάφορα, στα τμ όχι, έχω δώσει ΠΕΑ με διαφορετικά τμ κι έτσι θα συνεχίσω. Η μεγάλη απόκλιση στα τμ είναι κατά την άποψή μου μια λαμογιά που δεν ξεπλένεται από καμία δικαιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση...

 

Σε εφαρμογη συστηματος εξωτερικης θερμομονωσης ΣΕ ΜΟΝΟ 2 ΑΠΟ ΤΙΣ 4 ΠΛΕΥΡΕΣ μονοκατοικιας εκτος πολης, με τις αλλες 2 να παραμενουν ως εχουν, για το "Εξοικονομω κατ οικον" θα πρεπει να υπολογιστει νεος συντελεστης θερμοπερατοτητας βασει παχους θερμομονωσης, που θα πρεπει να ειναι κατω απο τα ανωτερα ορια ανα κλιματικη ζωνη, βασει ΚΕΝΑΚ?

 

Η μπορει ο καθενας να βαλει οτι παχος Dow θελει και αναλογως αυτου να υπολογιστει ο νεος βελτιωμενος συντελεστης θερμοπερατοτητας του δομικου στοιχειου, κι ας ειναι μεγαλυτερος του μεγιστου επιτρεπτου βασει ΚΕΝΑΚ...

 

Το ιδιο ερωτημα αφορα και πλακα κατω απο μη θερμομονωμενη στεγη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι με συγχωρεις, παραλειψη μου.

Για το Εξοικονομω κατ οικον ειναι

Εκανα edit το μηνυμα μου...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.