Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Δες τη σελ 14 του εξοικονομώ που αναφέρει τους όρους :

 

"Οι προτάσεις για ενεργειακή αναβάθμιση, που υποβάλλονται με την αίτηση, θα πρέπει να καλύπτουν τις ακόλουθες απαιτήσεις:

α. να οδηγούν, βάσει της υπολογιζόμενης εξοικονομούμενης ενέργειας, στην αναβάθμιση κατά μία τουλάχιστον ενεργειακή κατηγορία και

β. τα δομικά στοιχεία και οι επιμέρους ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις, όπου γίνονται οι παρεμβάσεις, να πληρούν τις ελάχιστες προδιαγραφές που αναφέρονται στις παραγράφους 2 και 3 του άρθρου 8 του ΚΕΝΑΚ1 σε συμφωνία και με τα οριζόμενα στις σχετικές Τεχνικές Οδηγίες ΤΕΕ (ΤΟ ΤΕΕ). Εξαιρείται η απαίτηση για το μέγιστο επιτρεπόμενο μέσο συντελεστή θερμοπερατότητας (Um).

Επιπλέον τα δομικά υλικά και τα ηλεκτρομηχανολογικά συστήματα, για τα οποία υφίσταται σχετική υποχρέωση από την κείμενη νομοθεσία, θα πρέπει να φέρουν σήμανση CE."

 

Εγώ καταλαβαίνω ότι υπολογίζουμε το U της νέας επιφάνειας βάσει των πιστοποιήσεων που έχουν τα μονωτικά που θα μπουν και βάζουμε την όποια τιμή που προκύπτει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερωτηση...

 

Σε εφαρμογη συστηματος εξωτερικης θερμομονωσης ΣΕ ΜΟΝΟ 2 ΑΠΟ ΤΙΣ 4 ΠΛΕΥΡΕΣ μονοκατοικιας εκτος πολης, με τις αλλες 2 να παραμενουν ως εχουν, για το "Εξοικονομω κατ οικον" θα πρεπει να υπολογιστει νεος συντελεστης θερμοπερατοτητας βασει παχους θερμομονωσης, που θα πρεπει να ειναι κατω απο τα ανωτερα ορια ανα κλιματικη ζωνη, βασει ΚΕΝΑΚ?

 

Η μπορει ο καθενας να βαλει οτι παχος Dow θελει και αναλογως αυτου να υπολογιστει ο νεος βελτιωμενος συντελεστης θερμοπερατοτητας του δομικου στοιχειου, κι ας ειναι μεγαλυτερος του μεγιστου επιτρεπτου βασει ΚΕΝΑΚ...

 

Το ιδιο ερωτημα αφορα και πλακα κατω απο μη θερμομονωμενη στεγη...

 

Στο "ΟΔΗΓΟΣ προγράμματος Εξοικονομηση κατ_οίκον" αναφέρει:

 

Οι προτάσεις για ενεργειακή αναβάθμιση, που υποβάλλονται με την αίτηση, θα πρέπει να

καλύπτουν τις ακόλουθες απαιτήσεις:

α. να οδηγούν, βάσει της υπολογιζόμενης εξοικονομούμενης ενέργειας, στην

αναβάθμιση κατά μία τουλάχιστον ενεργειακή κατηγορία και

β. τα δομικά στοιχεία και οι επιμέρους ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις,

όπου γίνονται οι παρεμβάσεις, να πληρούν τις ελάχιστες προδιαγραφές που

αναφέρονται στις παραγράφους 2 και 3 του άρθρου 8 του ΚΕΝΑΚ1 σε συμφωνία

και με τα οριζόμενα στις σχετικές Τεχνικές Οδηγίες ΤΕΕ (ΤΟ ΤΕΕ). Εξαιρείται η απαίτηση

για το μέγιστο επιτρεπόμενο μέσο συντελεστή θερμοπερατότητας (Um).

Επιπλέον τα δομικά υλικά και τα ηλεκτρομηχανολογικά συστήματα, για τα οποία

υφίσταται σχετική υποχρέωση από την κείμενη νομοθεσία, θα πρέπει να φέρουν

σήμανση CE.

Εγώ καταλαβαίνω ότι τα νέα U θα πρέπει να είναι μικρότερα από τα μέγιστα επιτρεπόμενα ανά δομικό στοιχείο (εξαιρουμένου του Um)

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... σε ευχαριστω πολυ...

Αλλα εχεις καποιο αρχειο για το εξοικονομω κατ οικον και μου λες να κοιταξω τη σελιδα 14?

Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με το θεμα και το μονο που ξερω ειναι οτι υπαρχει το exoikonomisi.ypeka.gr με λεπτομερειες και ολα τα σχετικα για το προγραμμα, την υπαγωγη και τις προυποθεσεις...

 

Δηλαδη θα πρεπει να τοποθετηθει τετοιο παχος υλικου ουτως ωστε να προκυψει συντελεστης θερμοπερατοτητας κατω του μεγιστου για τη συγκεκριμενη θερμικη ζωνη. Και οχι κανα τριποντο που μου ειπε ο ιδιοκτητης.

 

Υπολογισμος δηλαδη του συντελεστη κανονικα για τοιχους (τουβλα και μπετα ξεχωριστα) βασει των τυπων της 2ης ΤΟΤΕΕ, μονο που εν προκειμενω θα εχουμε τοισους ως εξης...

επιχρισμα-τουβλο-επιχρισμα-θερμομονωση-επιχρισμα.

Και βασει παχους και συντελεστη λ καθε υλικου θα βγει ο ολικος συντελεστης του αδιαφανους δομικου μας στοιχειου, τοσο για πλακα οροφης οσο και για κατακορυφο τοιχο...

 

Λεω κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... σε ευχαριστω πολυ...

Αλλα εχεις καποιο αρχειο για το εξοικονομω κατ οικον και μου λες να κοιταξω τη σελιδα 14?

Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με το θεμα και το μονο που ξερω ειναι οτι υπαρχει το exoikonomisi.ypeka.gr με λεπτομερειες και ολα τα σχετικα για το προγραμμα, την υπαγωγη και τις προυποθεσεις...

 

Δηλαδη θα πρεπει να τοποθετηθει τετοιο παχος υλικου ουτως ωστε να προκυψει συντελεστης θερμοπερατοτητας κατω του μεγιστου για τη συγκεκριμενη θερμικη ζωνη. Και οχι κανα τριποντο που μου ειπε ο ιδιοκτητης.

 

Υπολογισμος δηλαδη του συντελεστη κανονικα για τοιχους (τουβλα και μπετα ξεχωριστα) βασει των τυπων της 2ης ΤΟΤΕΕ, μονο που εν προκειμενω θα εχουμε τοισους ως εξης...

επιχρισμα-τουβλο-επιχρισμα-θερμομονωση-επιχρισμα.

Και βασει παχους και συντελεστη λ καθε υλικου θα βγει ο ολικος συντελεστης του αδιαφανους δομικου μας στοιχειου, τοσο για πλακα οροφης οσο και για κατακορυφο τοιχο...

 

Λεω κατι λαθος?

 

Εγώ θα το σκεφτόμουν ως εξής:

α) για τον κατακόρυφο τοίχο : Uπαλιού τοίχου=3,40 (από πιν. 3.4α/σελ. 46 ΤΟΤΕΕ1)οπότε Uνέου τοίχου=1/[(1/Uπαλιού τοίχου)+(ddaw/λdaw)+(dεπιχρ./λεπιχρ.)+Rαέρα]

β) για την πυλωτή : Uπαλιάς πυλ=2,75 (από πιν. 3.4β/σελ. 47 ΤΟΤΕΕ1)οπότε Uνέας πυλ=1/[(1/Uπαλιάς πυλ)+(ddaw/λdaw)+(dεπιχρ./λεπιχρ.)+Rαέρα].

Οι οδηγίες για το εξοικονομώ είναι μέσα στο site του εξοικονομώ με την ονομασία: ΟΔΗΓΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΞΟΙΚ ΚΑΤ ΟΙΚΟΝ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το σκεφτόμουν ως εξής:

α) για τον κατακόρυφο τοίχο : Uπαλιού τοίχου=3,40 (από πιν. 3.4α/σελ. 46 ΤΟΤΕΕ1)οπότε Uνέου τοίχου=1/[(1/Uπαλιού τοίχου)+(ddaw/λdaw)+(dεπιχρ./λεπιχρ.)+Rαέρα]

β) για την πυλωτή : Uπαλιάς πυλ=2,75 (από πιν. 3.4β/σελ. 47 ΤΟΤΕΕ1)οπότε Uνέας πυλ=1/[(1/Uπαλιάς πυλ)+(ddaw/λdaw)+(dεπιχρ./λεπιχρ.)+Rαέρα].

Οι οδηγίες για το εξοικονομώ είναι μέσα στο site του εξοικονομώ με την ονομασία: ΟΔΗΓΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΞΟΙΚ ΚΑΤ ΟΙΚΟΝ

 

Συμφωνω, μονο που τα Ri και Ra εχουν ηδη υπολογιστει για να προκυψει το αρχικη U μας. Οποτε δε νομιζω πως πρεπει να καναπροσθεσουμε Rαερα

Μονο για το παχος της θερμομονωσης και του σοβα...

 

Τις τιμες του λ απο που τις παιρνουμε?

Ο πινακας 2 στη 2η ΤΟΤΕΕ δινει φασμα τιμων.. Παιρνουμε μια μεση τιμη αυτου? Το υλικο συνοδευεται απο την τιμη? Τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, μονο που τα Ri και Ra εχουν ηδη υπολογιστει για να προκυψει το αρχικη U μας. Οποτε δε νομιζω πως πρεπει να καναπροσθεσουμε Rαερα

Μονο για το παχος της θερμομονωσης και του σοβα...

 

Τις τιμες του λ απο που τις παιρνουμε?

Ο πινακας 2 στη 2η ΤΟΤΕΕ δινει φασμα τιμων.. Παιρνουμε μια μεση τιμη αυτου? Το υλικο συνοδευεται απο την τιμη? Τι κανουμε?

 

1) για τον αέρα το σκέφτηκα κι εγώ ότι περιλαμβάνεται στο Uπαλιό αλλά θεώρησα ότι στη νέα κατάσταση δεν έπρεπε να λάβω υπόψη το Ri και να λάβω υπόψη το Ra, που είναι (μάλλον) λάθος.

2) Επειδή το θερμομονωτικό που θα επιλέξεις πρέπει να είναι πιστοποιημένο θα σου δώσουν οπωσδήποτε το λ. Τώρα κάποιοι νομίζω σου δίνουν και το λ του σοβά γιατί χρησιμοποιούν συγκεκριμένο τύπο ώστε μαζί με το πλέγμα που μπαίνει ανάμεσα τους να είναι σταθερό και να μην αρχίσει να πέφτει ο σοβάς μετά από λίγο καιρό.

*** Πρόσεξε το θερμομονωτικό να είναι πιστοποιημένο για ΕΞΩΤΕΡΙΚΉ τοποθέτηση και όχι για εσωτερική γιατί απ' ότι ξέρω δεν είναι όλα τα πιστοποιημένα θερμομονωτικά, πιστοποιημένα για εξωτερική τοποθέτηση

Link to comment
Share on other sites

@Inzaghi

Κανονικά το μονωτικό υλικό που θα χρησιμοποιήσεις θα πρέπει να συνοδεύεται από πιστοποιητικά όπου ανάμεσα στα άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά θα αναγράφεται και η τιμή του λ ανάλογα με το πάχος του μονωτικού.

Και για τα κουφώματα ισχύον τα ίδια όσον αφορά τα Uf, Ug, αντοχή σε ανεμόπτωση, ηχοπερατότητα. Για το gw δεν ξέρω αν αναγράφεται.

 

@giorgos75

Μπορείς σύμφωνα όμως με όλα όσα λέει στο μέσον περίπου της σελ. 45 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010

 

Τα κτίρια μετά τον ΚΕΝΑΚ είναι άλλη περίπτωση, μη τα βάζουμε όλα μαζί, είναι πιό σαφής η διαδιακασία με τα τιμολόγια κλπ.

Μα είναι δουλειά να κάνουμε τους επιμετρητές και ελεγκτές τιμολογίων-δελτίων αποστολής;

Υπάρχει και ο ορθότερος τρόπος του ελέγχου των κατασκευών σε όλα τα στάδια της κατασκευής. Και σε όλα τα νέα κτίρια. Όχι δειγματοληπτικά.

Οι φωτογραφίες, βιντεοσκοπίσεις κλπ δεν λένε και πολλά πράγματα.

Η αυτοψία όμως στη φάση της κατασκευής, λέει πολλά.

 

Σε κτίριο της ενδιάμεσης κατηγορίας όμως είτε υπάρχει η μελέτη θερμομόνωσης είτε δεν υπάρχει είναι κομάτι δύσκολο να αποφανθείς, αυτό με τις δοκιμές με τα τρυπάνια είναι καλό σαν αστείο.

Πρώτον δεν μου φαίνεται καθόλου αστείο. Και δεύτερο αν είναι να παίρνουμε τα της ενδιάμεσης περιόδου κτίρια, αυθαίρετα ως "ελλιπώς θερμομονωμένα" να είμαστε πιο "εξασφαλισμένοι". Πασαλείμματα δηλαδή...

Θεωρώ αυτονόητο βέβαια, για αυτό και δεν το έθιξα πριν, ότι δεν θα παίζουν οι σημερινές αμοιβές για να μπορούν να γίνουν αυτά.

Να τω πω αλλιώς κατά τη λαϊκή σοφία (που όμως ο λαός τη θυμάται όποτε τον βολεύει): " Με πορδές δεν βάφονται αυγά".

Link to comment
Share on other sites

μπορω να μην χρησιμοποιησω τις τιμές του πινακα τησ τοτεε για κτιρια πριν το 80 δηλαδη να υπολογήσω κανονικά τις τιμές? γιατι τα U είναι ευμενεστερα....

 

Νομίζω ότι δεν μπορείς γιατί θα πρέπει να έχεις όλα τα "απαιτούμενα θερμοτεχνικά χαρακτηριστικά των υλικών των δομικών στοιχείων ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ Η ΟΡΘΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΗ" όπως γράφει στην σελίδα 45 της ΤΟΤΕΕ1 στην παράγραφο: " Για τις ανάγκες......κανονισμός (ΚΘΚ)"

Υ.Γ. Δυστυχώς το pdf της ΤΟΤΕΕ1 είναι κλειδωμένο και δεν μπορώ να το αντιγράψω για να το παραθέσω εδώ

Link to comment
Share on other sites

αν για παραδειγμα δεν εχω θερμομονωση αλλα συμφωνα με τις διαστασεις και τα υλικα των στοιχειων πχ. πaxος σκυροδεματος και επικαλυψης βγαινει ενα πιο ευνοικο U πχ 2,6 αντι για 3,4 δεν μπορω να το χρησιμοποιήσω? :shock:

Το ίδιο για την τοιχοπληρωση...Δεν θέλω να επεμβω σε αυτες τις επιφάνειες...

Και στα δάπεδα μετα την μονωση πρέπει στην πιλοτη το U να είναι κάτω απο 0,40? ?

γιατι?επιτελους ειχε αναβαθμιστει το κτιριο μου! ποσο πια οικονομια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.