Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

@panos-vicious, συζητάω για το "δια ταύτα" όχι για το πως θα έπρεπε να είναι τα πράγματα. Μιλάμε για επιθεώρηση όχι για κατασκευή. Δεν θα λύσω εγώ τα κατασκευαστικά ζητήματα της χώρας.

 

Πρέπει να έχουμε όλη τη χαρτούρα, ναι, πρέπει πιστοποιητικό λέβητα, μελέτη, τιμολόγια, κλπ. Όποιος θέλει ασχολείται όποιος έχει κάτι άλλο καλύτερο μπράβο του.

 

Το πιστοποιητικό που προκύπτει χωρίς χρήση θερμοκάμερας (αυτής που δίνει και το U, γιατί δεν έχουν όλες τη δυνατότητα αυτή) δεν είναι ένα αυστηρά επιστημονικό πόνημα και αναπόφευκτα εμπεριέχει κάποια ανακρίβεια.

 

Όποιος θέλει να βάψει τα αυγά σωστά πληρώνει επιθεώρηση με θερμοκάμερα και τις παραπάνω εργατοώρες.

 

Θα μου επιτρέψεις να σου πω με όλο το σεβασμό, ότι εξακολουθώ να θεωρώ αυτό με τα τρυπάνια ως αστείο.

 

edit: link αρχείου "εξοικονομώ" http://exoikonomisi.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=c7PTIKWeeGw%3d&tabid=629&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν στο

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΧIΙ

ΕΝΤΥΠΟ ΕΚΤΑΜΙΕΥΣΗΣ ΣΥΝΟΛΟΥ Ή ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ / ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΚΙΝΗΤΡΩΝ

αναφερει χαρακτηριστικα οτι για να ολοκληρωθει το προγραμμα και να εκταμιευτει το ποσον του επιλεξιμου προϋπολογισμου για το "Εξοικονομω κατ οικον" χρειαζεται

 

Απόδειξη παροχής υπηρεσιών 1ης ενεργειακής επιθεώρησης (1ο ΠΕΑ) συνοδευόμενη από παραστατικά εξόφλησης με συνολικό κόστος …….. €

Απόδειξη παροχής υπηρεσιών 2ης ενεργειακής επιθεώρησης (2ο ΠΕΑ) συνοδευόμενη από παραστατικά εξόφλησης με συνολικό κόστος …….. €

 

αυτο τι σημαινει πρακτικα?

 

Οτι εμεις πληρωνομαστε στην ωρα μας για το ΠΕΑ?

Και τι σοι παραστατικο εξοφλησης μπορω να εκδωσω πλην της νομιμης ΑΠΥ μου?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι, ενώ έχω στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ορίσει άλλη επιφάνεια στην συνολική και άλλη στην θερμαινόμενη, αφού ανεβάσω το xml, στο πιστοποιητικό εμφανίζονται ίδιες....Τι πράττουμε ?

Link to comment
Share on other sites

χρήση θερμοκάμερας (αυτής που δίνει και το U

 

θερμοκαμερα που βγαζει U ακουγεται μουφα

οι θερμοκαμερες δινουν επιφανειακες θερμοκρασιες

για το U υπαρχουν μετρητες με θερμομετρα μεσα - εξω που τα τοποθετεις μερικες ωρες στο υπο εξεταση στοιχειο

δηλαδη για κτισμα που πρεπει να κανεις μετρησεις σε πολλα σημεια, θες μερες να σχηματισεις σαφη εικονα

 

αν εχεις στοιχεια σχετικης θερμοκαμερας μπορεις να μας τα δωσεις;

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που ξαναρωταω.,,,

 

 

αν για παραδειγμα δεν εχω θερμομονωση αλλα συμφωνα με τις διαστασεις και τα υλικα των στοιχειων πχ. πaxος σκυροδεματος και επικαλυψης βγαινει ενα πιο ευνοικο U πχ 2,6 αντι για 3,4 δεν μπορω να το χρησιμοποιήσω?

Το ίδιο για την τοιχοπληρωση...Δεν θέλω να επεμβω σε αυτες τις επιφάνειες...

Και στα δάπεδα μετα την μονωση πρέπει στην πιλοτη το U να είναι κάτω απο 0,40? ?

ευχαριστω πολυ ....

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκάμερα που μετράει το U!!!

 

Απίστευτο.

Εγώ μέχρι τώρα, με τις λίγες γνώσεις μου, ήξερα ότι οι ιδανικές συνθήκες για χρήση θερμοκάμερας, ας πούμε για να εκτιμήσεις τις θερμογέφυρες δομικών στοιχείων διαμερίσματος, ήταν τα λιγότερα δυνατά εξωτερικά φορτία (να πας άγρια μεσάνυχτα) σε μια συγκεκριμένη θέση (στην ταράτσα της απέναντι πολυκατοικίας) και μετά από συγκεκριμένη λειτουργία του συστήματος θέρμανσης του διαμερίσματος, το μόνο που προλάβαινες να εκτιμήσεις ήταν ποιοτικά χαρακτηριστικά (πριν σε βουτήξει η αστυνομία στο αυτόφορο για να εξηγήσεις τι κάνεις με το μαρκούτσι στην ταράτσα νυχτιάτικα).

Τώρα μαθαίνω ότι μπορείς να υπολογίσεις το U.

Δηλαδή τσάμπα ο εξεζητημένος και πολύπλοκος πανεπιστημιακός εξοπλισμός με τα αισθητήρια για τον υπολογισμό του U.

 

zxgr

Μας πήραν τα γεράματα. Δεν προλαβαίνουμε τις τεχνολογίες.

Link to comment
Share on other sites

Για το προγραμμα "Εξοικονομω κατ οικον" εχω επιλεξιμη μονοκατοικια ανευ θερμανσης, με τζακι και σομπα και ο ιδιοκτητης θελει να "μετατρεψει" το τζακι απο κανονικο σε ενεργειακο...

 

Ειναι επιλεξιμη δαπανη η οχι?

Ο Οδηγος του προγραμματος αναφερει για επιλεξιμες δαπανες συστηματα που λειτουργουν με αξιοποιηση Α.Π.Ε., οπως καυστηρες βιομαζας κλπ...

 

Εντασσεται και το ενεργειακο τζακι σε αυτην την κατηγορια?

 

Σε περιπτωση που διαπιστωθει οτι η τιμη μοναδος παρεμβασης βασει προσφορων αποκλινει σημαντικα του μεσου ορου των σχετικων τιμων μοναδος του συνολου των αιτησεων, ο Δικαιουχος δυναται να προβει σε προσαρμογη της εν λογω τιμης στις ανωτατες τιμες του κεφαλαιου 3

 

Αν καταλαβαινω καλα δηλαδη, δεχονται στον επιλεξιμο προυπολογισμο και τιμες μοναδος ανωτερες απο τις ανωτατες που εχουν ορισει?

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί ας με διαφωτίσει κάποιος συνάδελφος στο εξής :

Ενδιαφέρομαι για το πρόγραμμα Εξοικονομώ κατ΄οίκον για την οικία μου αλλά μόνο όσον αφορά την αλλαγή των κουφωμάτων. Οι τοίχοι δεν έχουν θερμομόνωση(είναι του 1979) και τα υφιστάμενα κουφώματα είναι αλουμινίου, συρρόμενα με μονό υαλοπίνακα και χωρίς θερμοδιακοπή. Αν τοποθετήσω συνθετικά κουφώματα ανοιγόμενα με διπλό υαλοπίνακα

(1 παράθυρο διπλό και 3 μπαλκονόπορτες διπλές) θα ανέβει κατηγορία ως προς την ενεργειακή του απόδοση; (Απαίτηση του προγράμματος Εξ.κατ.οίκον)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω δίνει το U δεν γίνεται έτσι απλά πατώντας ένα κουμπί, έχει μια διαδικασία.

Θα προσπαθήσω να το επιβεβαιώσω με τον εισηγητή του σεμιναρίου υποψήφιο διδάκτορα, εφόσον μου απαντήσει θα επανέλθω να κάνω τη διόρθωση, μπορεί λόγω βλακείας μου να κατάλαβα λάθος αγαπητοί υπερεπιστήμονες.

 

@Inzaghi, ενεργειακό τζάκι μπαίνει.

 

Γίνονται δεκτές ακριβότερες προσφορές αλλά το ποσό που είναι πάνω από το πλαφόν το πληρώνει εξ ολοκλήρου ο ενδιαφερόμενος.

 

@Νikan, πρέπει να περάσεις τα δεδομένα να το δεις, είναι οριακές αυτές οι περιπτώσεις, έχει συζητηθεί κάπως και πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη ειλικρινά, δεν είχα σκοπό να σε θίξω για τα λεγόμενά σου και με συγχωρείς.

Αλλά και ο υπολογισμός του U από θερμοκάμερα δεν είναι κάτι που στέκει καλά. Ακούγεται κάπως....

 

Καμιά φορά μπορεί, προκειμένου να πουλήσουν, να μας πλασάρουν διάφορα φύκια σε τιμές μεταξωτής κορδέλας.

Εχω στο μυαλό μου ειδικά, μια περίπτωση με ένα πασίγνωστο εμπορικό πρόγραμμα, που απ' ότι έμαθα βγάζει την κάλυψη σε ετήσια βάση από ηλιακό, όχι με τις μεθόδους που ορίζονται απ' την ΤΟΤΕΕ, αλλά με ένα τύπο περίπου: (Ζ.Ν. κτιρίου+Ζ.Ν.κτιρ. αναφοράς+2 κιλά ντομάτες)/(Ζ.Ν. κτιρ. αναφοράς + 5 καρβέλια χθεσινά)

 

Οι άνθρωποι προκειμένου να πουλήσουν μπορούν να πουν τα πάντα.

 

Αλλά υπάρχει και η περίπτωση να κάνω λάθος, οπότε προκαταβολικά sorry.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.