Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Γουστόζικο σενάριο!

 

Θα έχει πολύ γέλιο.

Φαντάσου τον μηχανικό, τον αλλοπαρμένο διακοσμητή και τον άναυδο ιδιοκτήτη να γίνονται μαλλιά κουβάρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι πράγματι πρόβλημα αλλά ίσως κάποια από τα μπιχλιμπίδια να μπορούσαν να θεωρηθούν ως "ειδικός φωτισμός ανάδειξης". Αυτό όμως σύμφωνα με τις προτάσεις της διαβούλευσης.

Αλλά και για όσα έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια με την υπάρχουσα 1η ΤΟΤΕΕ, ίσως στη φάση της επιθεώρησης να μπορεί να γίνει από τον επιθεωρητή αυτή η θεώρηση.

 

@hkamp

Κι εμένα τυπικά σωστή μου φαίνεται η θεώρηση για αερισμό για το ΜΘΧ που έχουμε υπολογίσει κάτω από υπερυψωμένη πλάκα δαπέδου, που αυτή όμως έχει μπαζωθεί. Αλλά ακριβώς αυτό, αφού στην πραγματικότητα πρόκειται για "μαϊμού" ΜΘΧ τότε δεν θα υπολόγιζα αερισμό.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παρακαλώ για όποιον γνωρίζει: Σε οικοδομή με κεντρικη θέρμανση πετρελαίου με πολύ παλαιό λέβητα αποφασίσαν να την καταργήσουν και το κάθε διαμέρισμα να εγκαταστήσει ατομικο λέβητα αεριου. Δεν θέλουν (οι περισσότεροι τουλάχιστον να προβούν σε άλλες παρεμβάσεις). Πιστεύετε ότι αυτή η παρεμβαση ανεβάζει μια κατηγορία το διαμέρισμα? Απο τι εξαρτάται αυτό? π.χ. όσο ποιο μεγάλες απώλειες έχει το διαμέρισμα τόσο ποιο εύκολο είναι να ανεβεί κατηγορία μόνο με την τοποθετηση ατομικού λέβητα αερίου?

Οπως καταλαβαίνετε, αν δεν ειναι σιγουροι ότι ανεβαίνουν κατηγορία, δεν θα προβουν σε ενεργειακη επιθεωρηση και θα προχωρησουν με ιδια κεφαλαια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω panos.

Το πρόβλημα τους ήταν, όπως είπε ο Αραβαντινός, ότι δεν μπορούσαν να προσομοιώσουν με καλύτερο τρόπο υπερυψωμένο και μπαζωμένο ισόγειο. Δεν ανταποκρινόταν αυτή η περίπτωση σε δάπεδο σε επαφή με γη. Οι ροές θερμότητας δεν τους βγαίναν.

 

Η μόνη περίπτωση που ταίριαζε περισσότερο ήταν αυτή με την θεώρηση του μθχ κάτω από το δάπεδο.

Αν τώρα τους ρωτήσεις και αυτούς τους ίδιους, το πιο πιθανό να έχεις τον παρακάτω διάλογο:

- Να πάρω αερισμό

- Πάρε

- Μα έχει χώμα από κάτω

- Τότε μην πάρεις

- Μα αφού είναι μθχ

- Τότε πάρε

 

Και χωρίς να σημαίνει ότι λένε ασυναρτησίες ή ότι κάνουν λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παρακαλώ για όποιον γνωρίζει: Σε οικοδομή με κεντρικη θέρμανση πετρελαίου με πολύ παλαιό λέβητα αποφασίσαν να την καταργήσουν και το κάθε διαμέρισμα να εγκαταστήσει ατομικο λέβητα αεριου. Δεν θέλουν (οι περισσότεροι τουλάχιστον να προβούν σε άλλες παρεμβάσεις). Πιστεύετε ότι αυτή η παρεμβαση ανεβάζει μια κατηγορία το διαμέρισμα? Απο τι εξαρτάται αυτό? π.χ. όσο ποιο μεγάλες απώλειες έχει το διαμέρισμα τόσο ποιο εύκολο είναι να ανεβεί κατηγορία μόνο με την τοποθετηση ατομικού λέβητα αερίου?

Οπως καταλαβαίνετε, αν δεν ειναι σιγουροι ότι ανεβαίνουν κατηγορία, δεν θα προβουν σε ενεργειακη επιθεωρηση και θα προχωρησουν με ιδια κεφαλαια.

Ισως ειναι η μοναδικη περιπτωση που μπορω να πω ισως με περισση σιγουρια οτι ολα τα διαμερισματα θα ανεβουν κατηγορια...

Η κεντρικη θερμανση, της κακιας ωρας κιολας, θα σου δωσει αποδοση επειτα απο υπερδιαστασιολογηση γυρω στο 70% ενω με το επιτοιχο λεβητακι στο μπαλκονι, χωρια που εκμηδενιζεις τις απωλειες στο δικτυο διανομης, πετυχαινεις αποδοσεις ισως και πανω απο 95%, μιας και ουτε καυσαναλυση υπολογιζεις, ουτε υπερδιαστασιολογησεις, απλως παιρνεις τον ονομαστικο βαθμο αποδοσης που δινει ο κατασκευαστης στο πιστοποιητικο.

 

Και μιας και προκειται για Εξοικονομω, φροντισε ως Ενεργειακος Επιθεωρητης να δωσεις εσυ κατευθυντηριες οδηγιες στους ιδιοκτητες για τον ελαχιστο βαθμο αποδοσης που πρεπει να εχει το λεβητακι που θα εγκαταστησουν ουτως ωστε να σου ανεβει κατηγορια

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί ας με διαφωτίσει κάποιος συνάδελφος στο εξής :

Ενδιαφέρομαι για το πρόγραμμα Εξοικονομώ κατ΄οίκον για την οικία μου αλλά μόνο όσον αφορά την αλλαγή των κουφωμάτων. Οι τοίχοι δεν έχουν θερμομόνωση(είναι του 1979) και τα υφιστάμενα κουφώματα είναι αλουμινίου, συρρόμενα με μονό υαλοπίνακα και χωρίς θερμοδιακοπή. Αν τοποθετήσω συνθετικά κουφώματα ανοιγόμενα με διπλό υαλοπίνακα

(1 παράθυρο διπλό και 3 μπαλκονόπορτες διπλές) θα ανέβει κατηγορία ως προς την ενεργειακή του απόδοση; (Απαίτηση του προγράμματος Εξ.κατ.οίκον)

Link to comment
Share on other sites

inzaghi σ' ευχαριστώ πολύ, έτσι πιστεύω κι εγώ και ελπίζω να είναι όπως τα λέμε. Αλλιώς θα μου ζητάνε τα ρέστα που τους είπα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

inzaghi σ' ευχαριστώ πολύ, έτσι πιστεύω κι εγώ και ελπίζω να είναι όπως τα λέμε. Αλλιώς θα μου ζητάνε τα ρέστα που τους είπα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Αμα θες να εισαι σωστη θα τους ξηγηθεις οτι ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ανεβαινει κατηγορια, αλλα στα σιγουρα θα μπορεσεις να τους πεις οταν βγαλεις το 1ο ΠΕΑ για την υφισταμενη κατασταση ΠΡΟ αντικαταστασης, οποτε και θα μπορεσεις να υπολογισεις με μεγαλυτερη ακριβεια...

 

Εμενα ενας μου ζητησε να μονωσει 2 πλευρες και πλακα δωματος και να κανει το τζακι του ενεργειακο και ηταν σχεδον σιγουρος οτι με τοσες αλλαγες θα ανεβαινε κατηγορια κι ομως εγω ιδρωσα για να του το ανεβασω (κι αυτο με ρισκο) γιατι ειχε θερμανση με τζακι και σομπα, ηταν αμονωτο με τεραστιες απωλειες και εβγαινε Η με πολυ μεγαλη διαφορα απο το Ζ

 

Γι αυτο σου λεω, αν δεν βγαλεις το πρωτο ΠΕΑ για να δεις με νουμερα τις πιθανοτητες και να τους ζητησεις τα απαραιτητα υλικα με τα συγκεκριμενα στοιχεια αναγραφομενα στα πιστοποιητικα για να ανεβει 1 κατηγορια, οτι και να λεμε τωρα ειναι εντελως σε θεωρητικο επιπεδο

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί ας με διαφωτίσει κάποιος συνάδελφος στο εξής :

Ενδιαφέρομαι για το πρόγραμμα Εξοικονομώ κατ΄οίκον για την οικία μου αλλά μόνο όσον αφορά την αλλαγή των κουφωμάτων. Οι τοίχοι δεν έχουν θερμομόνωση(είναι του 1979) και τα υφιστάμενα κουφώματα είναι αλουμινίου, συρρόμενα με μονό υαλοπίνακα και χωρίς θερμοδιακοπή. Αν τοποθετήσω συνθετικά κουφώματα ανοιγόμενα με διπλό υαλοπίνακα

(1 παράθυρο διπλό και 3 μπαλκονόπορτες διπλές) θα ανέβει κατηγορία ως προς την ενεργειακή του απόδοση; (Απαίτηση του προγράμματος Εξ.κατ.οίκον)

 

NIKAN μπορείς να κάνεις μόνος σου μια δοκιμή με το λογισμικό και με δεδομένα για τα κουφώματα προς αντικατάσταση από τους κατασκευαστές. Θα καταλάβεις πολύ καλύτερα τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει καποιες στοιχειωδεις αναζητησεις στο google για συστηματα εξωτερικης θερμομονωσης, ψαχνοντας παραλληλα και για πιστοποιητικα CE για τα υλικά, όπως αυτό.

 

http://www.fragoulakis.gr/pistopoiiseis.html

 

Και ηθελα να ρωτησω...

Ερχεται εξειδικευμενο συνεργειο τεχνικων και σου περναει τη μονωση, σου βαζει και ολες τις απαιτουμενες στρωσεις ως το σοβα και στο παραδιδει ετοιμο τελειωμενο...

 

Το πιστοποιητικο που ποσταρισα πιο πανω δινει και συντελεστη λ

Αυτος αφορα ΜΟΝΟ το μονωτικο υλικο η και αυτο αλλα και το συνολο των υπολοιπων στρωσεων? Δηλαδη για τον υπολογισμο του νεου συντελεστη θερμοπερατοτητας θα υπολογισουμε το παχους ολων των στρωσεων δια το συντελεστη λ η μονο το παχος της μονωσης δια το συντελεστη και το παχος του σοβα εξτρα με το δικο του λ?

 

Συνηθως σε τετοια συστηματα εξωτερικης θερμομονωσης το παχος του σοβα ουτε 1εκ δεν ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.