Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Επειδή και εγώ ρώτησα για 1-2 συστήματα εξωτερικής θερμομόνωσης, μου δώσαν και μένα το λ του θερμομονωτικού υλικού αλλά όχι το λ του σοβά. Λογικά όμως θα πρέπει να δίνουν και το λ του σοβά.

 

Για το πάχος του σοβά και μένα μου είπαν για πολύ μικρά πάχη εως 5 χιλ.

 

Για το U της τελικής επιφάνειας με την νέα θερμομόνωση έχω και εγώ την ίδια απορία για το πως υπολογίζεται. Θα φτιάξουμε δηλαδή ένα νέο δομικό στοιχείο με τα υλικά πριν και μετά την μόνωση και θα υπολογίσουμε το U;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρωτάω επειδή δεν είμαι Ενεργειακός Επιθεωρητής και δεν έχω αγοράσει ακόμα το λογισμικό.(Ας προκύψει πρώτα καμιά δουλειά...). Απλά ίσως κάποιος συνάδελφος από την εμπειρία του στις ενεργειακές επιθεωρήσεις θα μπορούσε να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ένας προμηθευτής που ρώτησα για εξωτερική θερμομόνωση μου είπε ότι τα χαρακτηριστικά που εγγυάται η εταιρεία είναι για το "πακέτο" (κόλλες, μονωτικό, επιχρίσματα, σοβά) της ίδιας εταιρείας. Δεν δίνει εγγύηση αν χρησιμοποιηθεί κάποιο υλικό τρίτου κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι με την εξωτερική θερμομόνωση για το εξοικονομώ, πρέπει να προκύπτει τοιχοποιία εντός προδιαγραφών ΚΕΝΑΚ. Πχ. για την ζώνη Γ που είμαι εγώ για αμόνωτη μπατική τοιχοποία πρέπει να πέσεις από το 2,2 στο 0,45, εκτός αν έχω καταλάβει εγώ κάτι λάθος. Επίσης στο έντυπο πρότασης παρεμβάσεων πρέπει να γράψεις το λ του συστήματος θερμομόνωσης που χρησιμοποιείς και να προσκομίσεις πιστοποιητικά σήμανσης CE για όλα τα υλικά μαζί με τις προσφορές.

Link to comment
Share on other sites

Να σε διορθωσω λιγακι...?

Δε θα πρεπει να πεσεις απο το 2,20 για αμονωτη μπατικη τοιχοποιια στο 0,45 αλλα απο το 3,40 για αμονωτο σκυροδεμα στο 0,45.

Εκτος κι αμα σκοπευεις να κανεις δοντι στο διαχωρισμο δοκαριου απο τουβλο η υποστυλωματος απο τουβλο, εστω και για 1-2cm....

 

Εγω στην περιπτωση μου υπολογισα παχος 6-7cm για λ=0,032 ολης της επενδυσης (κολλες, μονωτικο, διχτυ, σοβα κλπ) για περιπτωση σκυροδεματος με επιχρισμα απο τη μια πλευρα με 3,70 συντελεστη (τοιχειο υπερυψωσης πλακας δαπεσου), ουτως ωστε να τοποθετηθει ενιαιο παχος καθ ολο το υψος.

Ετσι εν προκειμενω μου προκυπτει μικροτερος συντελεστης και απο 0,45, κατι που δρα ευνοικα στη μονωση της κατασκευης μου.

 

Η απορια μου ειναι η εξης, καθαρα υπολογιστικη.

 

1/Uαρχ=Ri+Ra+dσοβασοβα + dτουβλουτουβλου + dσοβασοβα

 

1/Uτελ=Ri+Ra+dσοβασοβα + dτουβλουτουβλου + dσοβασοβα + dμονωσηςμονωσης

 

1/Uτελ=1/Uαρχ + dμονωσηςμονωσης

 

Εδω θα πρεπει να προσθεσω και κανα Ra η Ri η οχι επειδη εχουνε συνυπολογιστει στον αρχικο συντελεστη θερμοπερατοτητας Uαρχ που παιρνουμε απο πινακες?

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi για να καταλάβω αυτό που μου λες, έχεις αμόνωτο σκυρόδεμα με U=3,40 και αμόνωτη μπατική τοιχοποιία με U=2,2 τα οποία πρέπει να μονώσεις ώστε να πέσεις σε τουλάχιστον 0,45 για ζώνη Γ.

 

Αυτό με το δόντι γιατί το λες; Θα μονώσεις δηλ. μόνο το σκυρόδεμα;

 

Οι υπολογισμοί που έχεις κάνει για να βρεις το νέο U είναι αυτοί που γράφεις παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi για να καταλάβω αυτό που μου λες, έχεις αμόνωτο σκυρόδεμα με U=3,40 και αμόνωτη μπατική τοιχοποιία με U=2,2 τα οποία πρέπει να μονώσεις ώστε να πέσεις σε τουλάχιστον 0,45 για ζώνη Γ.

 

Αυτό με το δόντι γιατί το λες; Θα μονώσεις δηλ. μόνο το σκυρόδεμα;

 

Οι υπολογισμοί που έχεις κάνει για να βρεις το νέο U είναι αυτοί που γράφεις παραπάνω;

Εχεις τοιχοποιια 8μ να μονωσεις, 3μ υψους, με δοκαρι 0,50μ κρεμαση πανω και ενα υποστυλωμα 0,50μ στη μεση, που εκτεινεται σε ολο το υψος....

 

Θα πρεπει να μονωσεις και την τοιχοποιια και τη δοκο και το υποστυλωμα.

Η τοιχοποιια εχει συντελεστη 2,20 ενω το υποστυλωμα και το δοκαρι 3,40.

Κανοντας τους υπολογισμους, προκυπτει 7εκ μονωση στα μπετα σου και 6εκ στην τοιχοποιια.

Τα βαζεις ετσι? Δε θα κανει δοντι στη συνδεση της τοιχοποιιας με τα μπετα? Εστω και αυτο το 1εκ διαφορας...

Η βαζεις ενιαιο παχος μονωσης?

 

Διαλεγεις και παιρνεις...

 

Υ.Γ. Νεα απορια, πεσαν μαζεμενα ολα αυτες τις μερες...

Διαμερισμα 2ου οροφου με ατομικο πετρελαιο στο μπαλκονι, οικοδομη ανευ θερμανσης. Απο κατω, στον 1ο οροφο ειναι (θεωρητικα) 3 διαμερισματα χαμηλοταβανα, με πορτες εισοδου κανονικα και το ασανσερ να σταματαει και στον 1ο κανονικοτατα.

Πρακτικα ειναι τα παταρια καταστηματων ισογειου, που επικοινωνουνε και εσωτερικα με σκαλα.

Την πλακα τη θεωρω ως σε επαφη με ΜΘΧ η ως αδιαβατικη?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση, εγώ βάζω ενιαίο πάχος μόνωσης...

Για μονωτικό βάζεις διογκωμένη ή εξηλασμένη πολυστερίνη; Αν δοκιμάσεις με εξηλασμένη έχω την εντύπωση ότι θα πας σε μικρότερα πάχη.

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικοτερο ειναι το λ...

Οτι μου δινει χαμηλοτερο λ μου δινει και μικροτερα παχη...

 

Εγω διευκρινιζω στον πελατη οτι θελω να πετυχω αυτα τα παχη με αυτα τα λ

Αυθτα θελω να φαινονται στα πιστοποιητικα...

Η αφρωδης εξηλασμενη δινει ελαχιστο 0,030-0,031 το λ και η διογκωμενη δινει 0,033

 

Τις σχεσεις λ, παχους και κοστους δεν τις δουλευω εγω, δε με αφορουνε. Αφηνω τον πελατη να διαλεξει, δινοντας του σαφη πλαισια να κινηθει

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.