Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

...Υ.Γ. Νεα απορια, πεσαν μαζεμενα ολα αυτες τις μερες...

Διαμερισμα 2ου οροφου με ατομικο πετρελαιο στο μπαλκονι, οικοδομη ανευ θερμανσης. Απο κατω, στον 1ο οροφο ειναι (θεωρητικα) 3 διαμερισματα χαμηλοταβανα, με πορτες εισοδου κανονικα και το ασανσερ να σταματαει και στον 1ο κανονικοτατα.

Πρακτικα ειναι τα παταρια καταστηματων ισογειου, που επικοινωνουνε και εσωτερικα με σκαλα.

Την πλακα τη θεωρω ως σε επαφη με ΜΘΧ η ως αδιαβατικη?

Τυπικά, μέσω του ανοίγματος της σκάλας υποτίθεται ότι τα πατάρια θερμαίνονται/ψύχονται από το σύστημα θέρμανσης/ψύξης των ισογείων καταστημάτων. Πρακτικά όμως μάλλον δεν ...καταλαβαίνει και πολλά πράγματα κάποιος που κάθεται εκεί.

Πάρε τα λοιπόν καλύτερα ως Μ.Θ.Χ. κι όταν με το καλό και αν ξαναγίνει επιθεώρηση και αν μέχρι τότε πράγματι θερμαίνονται-ψύχονται, ο νέος επιθεωρητής ας λάβει υπόψη του την τότε κατάσταση.

Το ζόρι είναι που θα πρέπει να καταχωρήσεις αυτούς τους μη θερμαινόμενους χώρους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τυπικά, μέσω του ανοίγματος της σκάλας υποτίθεται ότι τα πατάρια θερμαίνονται/ψύχονται από το σύστημα θέρμανσης/ψύξης των ισογείων καταστημάτων. Πρακτικά όμως μάλλον δεν ...καταλαβαίνει και πολλά πράγματα κάποιος που κάθεται εκεί.

Πάρε τα λοιπόν καλύτερα ως Μ.Θ.Χ. κι όταν με το καλό και αν ξαναγίνει επιθεώρηση και αν μέχρι τότε πράγματι θερμαίνονται-ψύχονται, ο νέος επιθεωρητής ας λάβει υπόψη του την τότε κατάσταση.

Το ζόρι είναι που θα πρέπει να καταχωρήσεις αυτούς τους μη θερμαινόμενους χώρους.

Η πλακα κατα παραδοχη στο μισο του U πλακας σε επαφη με αερα (πχ πυλωτη) και τελος.

Σιγα μην καθομαι να προσομοιωνω ολοκληρο οροφο 3 διαμερισματων (ασε που δεν εχω τα σχεδια αυτα, μονο οτι μου δινει ο συμβολαιογραφος).

 

Ειδωμεν, ετσι κι αλλιως το διαμερισμα μαλλον Η θα βγει, ειτε με πλακα δαπεδου ως σε επαφη με ΜΘΧ ειτε χωρις, οποτε λιγη σημασια θα εχουν ολα αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Να σε διορθωσω λιγακι...?

Δε θα πρεπει να πεσεις απο το 2,20 για αμονωτη μπατικη τοιχοποιια στο 0,45 αλλα απο το 3,40 για αμονωτο σκυροδεμα στο 0,45.

Εκτος κι αμα σκοπευεις να κανεις δοντι στο διαχωρισμο δοκαριου απο τουβλο η υποστυλωματος απο τουβλο, εστω και για 1-2cm....

 

Εγω στην περιπτωση μου υπολογισα παχος 6-7cm για λ=0,032 ολης της επενδυσης (κολλες, μονωτικο, διχτυ, σοβα κλπ) για περιπτωση σκυροδεματος με επιχρισμα απο τη μια πλευρα με 3,70 συντελεστη (τοιχειο υπερυψωσης πλακας δαπεσου), ουτως ωστε να τοποθετηθει ενιαιο παχος καθ ολο το υψος.

Ετσι εν προκειμενω μου προκυπτει μικροτερος συντελεστης και απο 0,45, κατι που δρα ευνοικα στη μονωση της κατασκευης μου.

 

Η απορια μου ειναι η εξης, καθαρα υπολογιστικη.

 

1/Uαρχ=Ri+Ra+dσοβασοβα + dτουβλουτουβλου + dσοβασοβα

 

1/Uτελ=Ri+Ra+dσοβασοβα + dτουβλουτουβλου + dσοβασοβα + dμονωσηςμονωσης

 

1/Uτελ=1/Uαρχ + dμονωσηςμονωσης

 

Εδω θα πρεπει να προσθεσω και κανα Ra η Ri η οχι επειδη εχουνε συνυπολογιστει στον αρχικο συντελεστη θερμοπερατοτητας Uαρχ που παιρνουμε απο πινακες?

 

Tα Ra η Ri τα έχεις συνυπολογιστει στον αρχικο συντελεστη θερμοπερατοτητας U.Θα λάβεις υπόψη μόνο το d/λ του θερμομονωτικού υλικού,γιατί το νέο επίχρισμα εχει αμελητεα συμβολή(πάχος έως 5 χιλ,d/λ=0.005/0.70=0.0071)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ετσι το σκεφτομουν....

Οποτε θα υπολογισω ΜΟΝΟ το συνολικο παχος της επενδυσης δια το συντελεστη λ, για να βρω το απαιτουμενο παχος για συγκεκριμενο συντελεστη θερμοπερατοτητας U που θελω να πετυχω...

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το ορθότερο για να υπολογίσουμε το U της νέας τοιχοποιίας που θα προκύψει μετά τις παρεμβάσεις, είναι να υπολογίσουμε αναλυτικά Uτοιχοποιας και Uφέροντων στοιχείων με βάση τους πίνακες της ΤΟΤΕΕ 2 σελ. 48 παίρνοντας ίσως τη δυσμενέστερη από τις τιμές για κάθε στοιχείο. Εγώ έτσι έχω κάνει μέχρι στιγμής σε όλα τα ΠΕΑ για το "εξοικονόμηση". Βέβαια η αλήθεια είναι ότι με την ίδια μεθοδολογία η τιμή που προκύπτει για τα αμόνωτα στοιχεία είναι ελαφρώς ευμενέστερη από τις τιμές της ΤΟΤΕΕ (2,4 και 3,2 αντίστοιχα).

Link to comment
Share on other sites

To buildingcert δεν εκδίδει ΠΕΑ σε λογισμικό ΤΕΕ που έχει φορτωθεί το patch (έκδοση λογισμικού 1.28.1.70).

 

Δέχεται λογισμικό έκδοσης 1.28.1.67

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το ορθότερο για να υπολογίσουμε το U της νέας τοιχοποιίας που θα προκύψει μετά τις παρεμβάσεις, είναι να υπολογίσουμε αναλυτικά Uτοιχοποιας και Uφέροντων στοιχείων με βάση τους πίνακες της ΤΟΤΕΕ 2 σελ. 48 παίρνοντας ίσως τη δυσμενέστερη από τις τιμές για κάθε στοιχείο. Εγώ έτσι έχω κάνει μέχρι στιγμής σε όλα τα ΠΕΑ για το "εξοικονόμηση". Βέβαια η αλήθεια είναι ότι με την ίδια μεθοδολογία η τιμή που προκύπτει για τα αμόνωτα στοιχεία είναι ελαφρώς ευμενέστερη από τις τιμές της ΤΟΤΕΕ (2,4 και 3,2 αντίστοιχα).

Σωστα, οπως και το ορθοτερο στη δικη σου περιπτωση θα ητανε να ανοιξουμε μια διαμπερη τρυπα με τρυπανι για να δουμε παχη επιχρισματος και τουβλου, η σκυροδεματος αντιστοιχα.

Ενταξει, ας μη γινομαστε και ψειρες, απο τη στιγμη που στο 1ο ΠΕΑ παιρνουμε τοιχο αμονωτο 2,20 και σκυροδεμα αμονωτο 3,40, τοτε στη μονωμενη περιπτωση θα πρεπει να χρησιμοποιησουμε τα δεδομενα για το δομικο μας στοιχειο που υπολογιστηκαν γι να βγουνε αυτα τα δυο νουμερα πιο πανω...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχετε την καλοσυνη ρε παιδες, βοηθηστε με λιγακι με τα μηχανολογικα...

1) Εχω για ΖΝΧ λεβητα πετρελαιου για τους μηνες που λειτουργει η θερμανση και boiler με ηλκτρικο για το καλοκαιρι. Αν τοποθετησω ηλιακο, αφαιρω το boiler με ηλεκτρικο?

2) Για το εξοικονομω, πρεπει το U του κουφωματος να ειναι κατω απο 3,2 ή κατω απο το μεγιστο της περιοχης κατα ΚΕΝΑΚ (3 για ζωνη Β)???

Link to comment
Share on other sites

Πως μετράτε τις εξωτερικές διαστάσεις σε ένα διαμέρισμα π.χ.3ου ορόφου;

 

Ρωτάω γιατί ειπώθηκε ότι τα τετραγωνικά του διαμερίσματος που υπολογίζονται είναι τα πραγματικά και όχι των σχεδίων.

Πως λοιπόν τα μετράτε αν δεν υπάρχει πρόσβαση, πρακτικά;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.