Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Παιδιά, επιβεβαιώστε μου παρακαλώ ότι ένα διαμέρισμα πολυκατοικίας, δεν μπορεί να ενταχθεί στο εξοικονομώ εάν δεν έχει αυτόνομη θέρμανση, έστω και εάν την αποκτήσει με τις βελτιώσεις που θα ενταχθούν στο πρόγραμμα. Θα πρέπει δηλαδή να αποκτήσει την αυτονομία του και μετά να ενταχθεί στο πρόγραμμα (ζήσε Μάη μου...).

Από τα γραφόμενα στην περιγραφή του προγράμματος καταλαβαίνω πως δεν μπορεί,αλλά έχω μία ελπίδα να κατάλαβα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@tsx

Απ' ότι έχω καταλάβει κι εγώ προϋποθέτει την ύπαρξη κεντρικού συστήματος αυτονομίας ή θερμοστατικών βαλβίδων ανά θ.σ. Ή βέβαια την τοποθέτηση ατομικού λέβητα και συστήματος θέρμανσης.

Αν έλαβες κάποιο e-mail (σημερινό) από eyepen [[email protected]] με μια επιστολή της ειδικής γραμματέως μπλα μπλα μπλα, μαζί με κάτι υποδείγματα και παραρτήματα, "ξεκαθαρίζει" στη επιστολή τι νοείται ως αυτονομία. Όπως το 'πες. "Ζήσε Μάη μου να φας ....εξοικονόμηση κατ' οίκον".

Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει μήπως και το παρακάτω;

Έχω 5 κουφώματα με U=5 και g_w=0,62

Τα αντικαθιστώ στο λογισμικό με U=3,2 και g_w=0,54 (μειώνω ανάλογα και την διείσδυση αέρα). Αποτέλεσμα είναι να πέσει αρκετά η κατανάλωση, κατά 65 περίπου kWh/m2

Δοκιμάζω κουφώματα πολύ καλύτερα, με U=2,6 και g_w=0,48 και αντί να μειωθεί και άλλο η κατανάλωση, μου επανέρχεται κοντά στην αρχική. Όσο και να μειώσω το U (δοκίμασα και κοντά στο 1) δεν μειώνεται ώστε να πλησιάσει την κατανάλωση που πέτυχα με U=3,2

 

Είναι λογικό αυτό; Το έχει συναντήσει κάποιος άλλος; Λέτε να είναι bug του λογισμικού; Έκανα σχετική ερώτηση σε ΤΕΕ και περιμένω και από εκεί απάντηση, αλλά να πω την πικρή αλήθεια, εμπιστεύομαι περισσότερο τις εδώ απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επιβεβαιώστε μου παρακαλώ ότι ένα διαμέρισμα πολυκατοικίας, δεν μπορεί να ενταχθεί στο εξοικονομώ εάν δεν έχει αυτόνομη θέρμανση, έστω και εάν την αποκτήσει με τις βελτιώσεις που θα ενταχθούν στο πρόγραμμα. Θα πρέπει δηλαδή να αποκτήσει την αυτονομία του και μετά να ενταχθεί στο πρόγραμμα (ζήσε Μάη μου...).

Από τα γραφόμενα στην περιγραφή του προγράμματος καταλαβαίνω πως δεν μπορεί,αλλά έχω μία ελπίδα να κατάλαβα λάθος.

 

Επειδή κι εγώ έχω κολλήσει με το συγκεκριμένο θέμα, αν μπορεί κάποιος να το διευκρινήσει....

Link to comment
Share on other sites

2.1.3 Ειδικές Προϋποθέσεις Επιλεξιμότητας για Μεμονωμένα Διαμερίσματα -

Πολυκατοικίες

Για να χαρακτηρισθεί το μεμονωμένο διαμέρισμα ως επιλέξιμη κατοικία προϋπόθεση είναι

η θέρμανση του να πραγματοποιείται με σύστημα/συσκευή τον έλεγχο του/ης οποίου/ας

έχει ο ένοικος του διαμερίσματος (αυτονομία σε κεντρικό σύστημα θέρμανσης, σύστημα/

συσκευή αποκλειστικά για τις ανάγκες θέρμανσης του διαμερίσματος) ή υποβολή

πρότασης, στο πλαίσιο του Προγράμματος, για εγκατάσταση συστήματος/συσκευής

θέρμανσης αποκλειστικά για τις ανάγκες του διαμερίσματος.

 

Τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνετε?

Link to comment
Share on other sites

Αλλα με βαση τη δικη σου λογικη, αν πρεπει να ξαναυπολογισω τον τοιχο απο την αρχη και για καθε στρωμα ξεχωριστα με το λ του, τοτε θα πρεπει να ξερω το ακριβες παχος του εκαστοτε στρωματος.

 

Και πως λες να γινει αυτο...? Με τρυπανι...

 

Με 20 πόντοι τούβλο με οπές ή αντίστοιχα σκυρόδεμα και 4-5 πόντους επίχρισμα δεν είναι χτισμένα τα σπίτια στο Ελλάντα? Εκτίμηση κάνουμε δεν κάνουμε και καμιά διατριβή.

 

Όσον αφορά την ύπαρξη αυτονομίας, σε παλιά μεμονωμένα διαμερίσματα η προσθήκη θερμοστατικών βαλβιδών είναι ξεκάθαρο ότι μας καλύπτει. Δεν είναι δα και κανά φοβερό κόστος. Αν και την εξοικονόμηση βέβαια την επωφελείται ολόκληρη η πολυκατοικία...

Link to comment
Share on other sites

Οντως πολυ μπερδεμενο το κειμενο που ηρθε στο mailbox...

 

Κι εγω ειχα την εντυπωση πως μπορει ενα διαμερισμα να ενταχθει στο "Εξοικονομω κατ οικον" ακομα κι αν δεν εχει αυτονομη θερμανση, με την προυποθεση να βαλει.

Η ακομα κι αν δεν εχει καθολου θερμανση.

 

Αν ειναι καποιος να εχει αυτονομια, τοτε για ποιο λογο να υπαρχει κατηγορια θερμανσης στις επιλεξιμες δαπανες και μαλιστα με επιτοιχα λεβητακια?

Για ποιο λογο καποιος που εχει λεβητα ηδη σπιτι του να μπει στο προγραμμα και να τον αντικαταστησει, ειδικα απο τη στιγμη που χρειαζεται τεκμηριωμενης αποψης περι του για ποιο λογο ο λεβητας χρηζει αντικαταστασης και οχι επισκευης...

 

Πολυ πιθανον η "ασαφης" παραγραφος σχετικα με την αυτονομια στη θερμανση να αφορουσε διαμερισματα τα οποια μεν θελουν να ενταχθουν στο προγραμμα αλλα χωρις να χρησιμοποιησουν την κατηγορια της θερμανσης για επιλεξιμες δαπανες του τελικου προυπολογισμου...

 

Χρειαζονται οπωσδηποτε διευκρινισεις επι του θεματος...

Link to comment
Share on other sites

Με 20 πόντοι τούβλο με οπές ή αντίστοιχα σκυρόδεμα και 4-5 πόντους επίχρισμα δεν είναι χτισμένα τα σπίτια στο Ελλάντα? Εκτίμηση κάνουμε δεν κάνουμε και καμιά διατριβή.

 

Τελος παντων, τσαμπα το συζηταμε.... Εκτιμηση ΘΑ καναμε ΑΝ το καναμε ετσι, προφανως εκτιμηση και με μεγαλυτερη ακριβεια κανανε και οι μελετητες που βγαλανε τους συντελεστες 3,40 και 2,20, οποτε δε βρισκω λογο να κανουμε τη ζωη μας πιο δυσκολη και να μην τους ακολουθησουμε.

 

Με 150€ μελετη ΔΕ γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με το 210-9797400 (ΥΠΕΚΑ, ερωτήσεις για εξ οικονομώ) και ρώτησα για την περίπτωση της αυτόνομης θέρμανσης.

Μου απάντησε μία ευγενικότατη κοπέλα ότι προυπόθεση για ένταξη στο πρόγραμμα είναι να υπάρχει αυτονομία Ή να ενταχθεί η αυτονομία στο πρόγραμμα, σε περίπτωση που δεν έχει κατά την πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση.

Άρα, προχωράμε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στο ΤΕΕ για να ρωτήσω για την περίπτωση που περιγράφω στο post 1315, αλλά μου είπαν ότι μόνο με email απαντούνται τέτοια ερωτήματα.

Έχω στείλει το email από εχθές.

Μου δίνετε ελπίδες να λάβω απάντηση; :smile:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.