Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, καιρό έχω να κάνω ΠΕΑ και έχω χασει 30 σελίδες του θεματος αυτού!! Δε ξέρω αν έχει απαντηθεί το εξής : μου βγάζει το μήνυμα "η τιμη που εισαγατε για την ισχυ βοηθητικων μοναδων ειναι μεγαλη....". Οσο και να βάλω μεγάλη τη θεωρεί.

 

Συνεχισε... κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια καλημερα,

σημερα το πρωϊ κατεθεσα στην Εθνικη την αμοιβη και αναγκαστηκα να την προσαρμοσω στην ελαχιστη, διοτι μου εδειξαν εγγραφη οδηγια απο το ΤΕΕ για υποχρεωτικη ταυτιση ποσου καταθεσης με αυτο που προκυπτει απο το ΤΕΕ (δηλ. την ελαχιστη αμοιβη). Εγω βεβαια, στα πλαισια της νομοτυπιας οπως και ο προηγουμενος συναδελφος εχω κοψει ΑΠΥ με το μεγαλυτερο ποσο που πραγματι χρεωσα.Τί γινεται σε αυτη την περιπτωση?

καλα για τα ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ οι ανθρωποι ειναι τραγικοι.Δηλαδη οσοι εχουν καταθεσει αμοιβες εως τωρα χωρις αυτα τι θα κανουν?

 

Σε ερώτηση που έκανα στο ΤΕΕ είπαν να καταθεσω το ποσο που θα κοπεί ΑΠΥ.Και πραγματι το κατεθεσα χωρις να με εμποδίσει η Εθνικη.Τίποτα για ΤΣΜΕΔΕ ,ΦΕΜ.Με λιγα λογια μπαχαλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Περιπτωση ΠΕΑ διαμερισματος οικοδομης του 80 (οριακα εφαρμοζεται ΚΘΚ δηλαδη) με κατατεθειμενη μελετη θερμομονωσης της οποιας η τυχη αγνοειται, τι κανουμε...?

 

Η αδεια βγηκε απο ΥΑΣΒΕ και οχι απο Πολεοδομια. σημερα εψαξα στο φακελο της ΥΑΣΒΕ (αυθημερον παρακαλω...) και υπηρχε υποφακελος μεσα για Σχεδια μελετης θερμομονωσης, υπηρχαν υπολογισμοι αμοιβων για μελετη θερμομονωσης, αναφροταν οτι οι εξωτερικες τοιχοποιιες γινοντουσαν συμφωνα με τη μελετη και τα σχεδια θερμομονωσης αλλα θερμομονωση πουθενα...

 

Η μονη μου ελπιδα ειναι να πηγανε Πολεοδομια Καλαμαριας (οπου και ανηκει η πολυκατοικια) γιατι μετα απο 4-5 χρονια εγινε προσθετη μελετη για δωμα και υπογειο, οποτε ισως, μου ειπανε, να χρειστηκαν τη μελετη θερμομονωσης για να τη συμπληρωσουν με τη μονωση δωματος...

 

Υ.Γ. Ο φακελος ειχε και παρατηρησεις - ελλειψεις που επρεπε να συμπληρωθουν για να ολοκληρωθει η εγκριση της Αδειας, περιειχαν μελετη υγρομονωσης αλλα οχι θερμομονωσης... Οποτε υποθετω κατατεθηκε...

 

Αν δεν βρεθει ουτε Καλαμαρια, τι συντελεστες παιρνω? Αμονωτο? Ελλιπως μονωμενο? Πληρως μονωμενο?

Στη φυσιολογικη περιπτωση που δε μπαινει τρυπανι, φυσικα, τι θα κανατε στη θεση μου?

 

Για να εισαι κατοχυρωμενος πινακας 3.4α,β.-ΧΩΡΙς θερμομονωτικη προστασια.Τωρα εαν εχει συρομενα και μπορεις να διαπιστωσεις την υπαρξη θερμομονωσης ή απο καποια υδρορροή στο δωμα ,για τα σκυροδεματα δεν το συζηταμε λαμβανεις με ανεπαρκη θερμομον.προστασια

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, καιρό έχω να κάνω ΠΕΑ και έχω χασει 30 σελίδες του θεματος αυτού!! Δε ξέρω αν έχει απαντηθεί το εξής : μου βγάζει το μήνυμα "η τιμη που εισαγατε για την ισχυ βοηθητικων μοναδων ειναι μεγαλη....". Οσο και να βάλω μεγάλη τη θεωρεί.

 

Απλά επειδή στα πρώτα πιστοποιητικά που εκδόθηκαν μερικοί συνάδελφοι επιθεωρητές έκαναν "χοντρά" σφάλματα στο πεδίο των βοηθητικων μονάδων στη μετατροπή μονάδων π.χ. 1 κυκλοφορητη 180 watt δεν το μετέτρεπαν σε 0,18 kw με αποτέλεσμα να εισαγάγουν στο πρόγραμμα 180 kw και τα αποτελέσματα στο πιστοποιητικό να βγαίνουν εντελώς λάθος.Γιαυτό έβαλαν την ειδοποίηση αυτή για να σε κάνουν να το ξανατσεκάρεις. Και 0,00000000000001 kw να βάλεις θα στο "πετάξει" το μήνυμα. (και καμιά 50αριά φορές μέχρι να φύγεις από το πεδίο της θέρμανσης. lol ) Λίγο "καμμένη" μέθοδος βέβαια.....

Link to comment
Share on other sites

Για να εισαι κατοχυρωμενος πινακας 3.4α,β.-ΧΩΡΙς θερμομονωτικη προστασια.Τωρα εαν εχει συρομενα και μπορεις να διαπιστωσεις την υπαρξη θερμομονωσης ή απο καποια υδρορροή στο δωμα ,για τα σκυροδεματα δεν το συζηταμε λαμβανεις με ανεπαρκη θερμομον.προστασια

Συρομενα εχει.... Ισως καταφερω να δω κατι απο εκει αναμεσα...

Στο δωμα δεν εχω δουλεια να ανεβω να ελεγξω τη μονωση του, μιας και δεν επαφιεται στο δωμα το διαμερισμα μου...

Τωρα, αμα βρεθει η μελετη θρμομονωσης, την ακολουθω πιστα εκτος κι αμα διαπιστωσω ιδιοις ομμασι παρατυπιες και την αμφισβητησω.

Τα σκυροδεματα γιατι ανεπαρκως μονωμενα και οχι καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Συρομενα εχει.... Ισως καταφερω να δω κατι απο εκει αναμεσα...

Στο δωμα δεν εχω δουλεια να ανεβω να ελεγξω τη μονωση του, μιας και δεν επαφιεται στο δωμα το διαμερισμα μου...

Τωρα, αμα βρεθει η μελετη θρμομονωσης, την ακολουθω πιστα εκτος κι αμα διαπιστωσω ιδιοις ομμασι παρατυπιες και την αμφισβητησω.

Τα σκυροδεματα γιατι ανεπαρκως μονωμενα και οχι καθολου?

 

Ενοειται καθολου μονωμενα.Εκτος και διαπιστωσεις θ/μονωση με τη "μεθοδο κρουσης"(τοκ-τοκ).Ενοουσα γενικα πως η υπαρξη οποιασδηποτε θερμομονωσης σε οδηγει στη στηλη _ανεπαρκους θερμομον. που εχει καλυτερο U.

Link to comment
Share on other sites

Μια διαδρομή στο γραφείο,μια για την επιθεώρηση,μια στην εθνικη τραπεζα,μια στην εφορία συν πάγια έξοδα, χωρίς να βάλω μέσα τις ώρες για το πρόγραμμα δεν κάνουν 150 ευρώ με τίποτα.Τον πληθωρισμό τον δημιουργούν οι δημόσιοι υπάλληλοι που ενώ στο ΠΔ 100 αναφέρεται σε νομοθεσία του 1953, αυτοί ΄διαβάζουν 1994 και έχουν την άποψη οτι στα ΠΕΑ χρειάζεται ΦΕΜ.Παραθέτω τι ισχύει για το ΦΕΜ,από που βγαίνει το συμπέρασμα πείτε μου

 

Τι ισχύει για την προκαταβολή φόρου των Αρχιτεκτόνων και Μηχανικών;

 

1. Με τις διατάξεις του άρθρου 52 παρ. 4 του Ν. 2238/1994 «Κύρωση του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος» ορίζεται, μεταξύ άλλων ότι ειδικά για τους αρχιτέκτονες και τους μηχανικούς ο προκαταβλητέος φόρος υπολογίζεται ως εξής: α) σε τέσσερα τοις εκατό (4%) της νόμιμης αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν λιμενικά έργα κάθε είδους στα οποία περιλαμβάνονται οι άνω δομές πάνω σε αυτά, υδραυλικά έργα και έργα οδοποιίας και σιδηροδρόμων, καθώς και τοπογραφικές γενικά εργασίες, β) σε δέκα τοις εκατό (10%) της νόμιμης αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν οποιασδήποτε άλλης φύσης έργα και για της επίβλεψη της εκτέλεσης αυτών, καθώς και των έργων της προηγούμενης περίπτωσης και της ενέργειας πραγματογνωμοσύνης κ.λ.π., για τα έργα αυτά. Εξαιρετικά, για αμοιβές αρχιτεκτόνων και μηχανικών για την επίβλεψη της εκτέλεσης κάθε είδους τεχνικών έργων, που ορίζονται στις προηγούμενες περιπτώσεις, ο προκαταβλητέος φόρος επιβάλλεται πριν από τη θεώρηση των οικείων εργασιών από την αρμόδια αρχή στο ποσό της αμοιβής επίβλεψης του δικαιούχου, όπως αυτή κατατίθεται στο Τεχνικό Επιμελητήριο της Ελλάδας, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 1 του Π.Δ. 242/1984 και προκειμένου για εκπόνηση μελετών ή σχεδίων και επίβλεψη έργων του Δημοσίου, νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου και των κοινωφελών ή θρησκευτικών ιδρυμάτων, ο προκαταβλητέος φόρος κατά τα ποσοστά της παραγράφου αυτής υπολογίζεται στο ποσό της συμβατικής αμοιβής.

 

2. Επίσης, με τις διατάξεις του άρθρου 58 παρ. 1 του Ν. 2238/1994 ορίζεται, μεταξύ άλλων, ότι στο εισόδημα από υπηρεσίες ελευθέριου επαγγέλματος ενεργείται παρακράτηση φόρου με συντελεστή δεκαπέντε τοις εκατό (15%). Ο φόρος παρακρατείται, εκτός των άλλων, και από επιχειρήσεις που τηρούν βιβλία δεύτερης ή τρίτης κατηγορίας του Κ.Β.Σ. κατά την καταβολή των αμοιβών.

 

3. Τέλος με τις διατάξεις του άρθρου 111 παρ. Δ εδαφ. πρώτο του Ν. 2238/1994 ορίζεται ότι οι διατάξεις των παρ. 4 και 5 του άρθρου 52 εφαρμόζονται και στα νομικά πρόσωπα που φορολογούνται με βάση τις διατάξεις του άρθρου 101, μεταξύ των οποίων συμπεριλαμβάνονται και οι ημεδαπές ανώνυμες και περιορισμένης ευθύνης εταιρίες.

 

4. ΄Οπως προκύπτει από τις προαναφερθείσες διατάξεις του άρθρου 52 παρ. 4 του Ν. 2238/1994, οι αρχιτέκτονες και μηχανικοί, φυσικά πρόσωπα, στους οποίους αναθέτετε την εκπόνηση μελέτης οικοδομικού έργου, υποχρεούνται να προκαταβάλουν, πριν από τη θεώρηση της εκπονηθείσας μελέτης από την αρμόδια αρχή, στη Δ.Ο.Υ. που υπάγονται, φόρο ο οποίος υπολογίζεται με συντελεστή δέκα τοις εκατό (10%) στο ποσό της νόμιμης ή συμβατικής, κατά περίπτωση, αμοιβής τους. Στην περίπτωση αυτή, όπως έχει γίνει δεκτό από τη Διοίκηση, δεν έχουν εφαρμογή οι προαναφερθείσες διατάξεις του άρθρου 58 παρ. 1 αυτού του νόμου, δηλαδή δεν διενεργείται παρακράτηση φόρου επί της νόμιμης ή συμβατικής κατά περίπτωση, αμοιβής τους, η οποία συνιστά εισόδημα από υπηρεσίες ελευθέριων επαγγελμάτων με συντελεστή δεκαπέντε τοις εκατό (15%).

 

5. Περαιτέρω και όπως συνάγεται από τις προαναφερθείσες διατάξεις του άρθρου 111 παρ. 5 εδαφ. πρώτο του Ν. 2238/1994, και οι ανώνυμες και περιορισμένης ευθύνης εταιρίες, για τις νόμιμες ή συμβατικές κατά περίπτωση, αμοιβές τους, που προέρχονται από την εκπόνηση των μελετών που τους αναθέτετε, υποχρεούνται να προκαταβάλουν το οικείο ποσό φόρου κατά τα οριζόμενα από τις διατάξεις του άρθρου 52 παρ. 4 του Ν. 2238/1994. Σημειώνεται, τέλος, ότι για τις αμοιβές αυτές δεν τίθεται θέμα παρακράτησης φόρου κατά τις προαναφερθείσες διατάξεις του άρθρου 58 παρ. 1 του Ν. 2238/1994, καθόσον αποτελούν, λόγω της νομικής μορφής των πιο πάνω εταιριών, εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις και όχι εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων.

 

Από την ιστοσελίδα του ΤΕΕ:http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/SYXNES_ERWTHSEIS_P/TAB36035/%D4%C9%20%C9%D3%D7%D5%C5%C9%20%C3%C9%C1%20%D4%C7%CD%20%D0%D1%CF%CA%C1%D4%C1%C2%CF%CB%C7%20%D6%CF%D1%CF%D5%20%D4%D9%CD%20%C1%D1%D7%C9%D4%C5%CA%D4%CF%CD%D9%CD%20%CA%C1%C9%20%CC%C7%D7%C1%CD%C9%CA%D9%CD.HTM

Link to comment
Share on other sites

@ntside

Επέτρεψέ μου να παρατηρήσω πως η ΤΟΤΕΕ-1 στη σελίδα 48 λέει κάτι διαφορετικό απ' αυτό που προτείνεις στον Inzaghi περί πλήρους κατοχύρωσης. Όχι ότι είναι λάθος η πρόταση σου, αλλά και δεν θα ήταν λάθος να θεωρήσει κανείς αυτό που λέει η οδηγία.

Επισυνάπτω την σελίδα.

post-22651-131887263972_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μελέτη οικοδομικού έργου που κατατείθεται στην πολεοδομια...έλα όμως που δεν θεωρείται από την αρμόδια αρχή

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.