Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Θεωρείται από το ΥΠΕΚΑ που είναι αρμόδια δημόσια αρχή για αυτού του είδους τα "έργα". Αυτό μου απήντησαν χθες καθώς λέω σε προηγούμενο μήνυμα. Βεβαία δεν είναι έργο. Και δεν έχεις που να καταθέσεις το διπλότυπο του ΦΕΜ Τι το κάνεις δηλαδή; Το κρατάς στο αρχείο σου;

Μα βρε cfrezi ψάχνουμε κι εσύ κι εγώ να βρούμε λογική ερμηνεία στο μπάχαλο που έχουν φτιάξει και μας υποχρεώνουν να το ζούμε καθημερινά; Κλοτσοπατινάδα θέλουν κι όχι διάλογο για να στρώσουν!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να τονισω οτι στο στελεχος της οικοδομικης αδειας ΔΕΝ φαινεται κατετεθειμενη μελετη θερμομονωσης.

Παρολα αυτα, ψαχνοντας ολοκληρο το φακελο, βρηκα ΚΑΙ υποφακελο σχεδιων θερμομονωσης που ελειπαν ΚΑΙ αλλα εγγραφα (τεχνικη εκθεση, ογκομετρικος υπολογισμος) στα οποια αναφερεται οτι διενεργηθηκε μελετη θερμομονωσης (στην τεχνικη εκθεση αναφερει οτι οι εξωτερικες τοιχοποιιες θα κατασκευαστουν συμφωνα με τη μελετη θερμομονωσης), ενω στον ογκομετρικο υπολογισμο, γινεται και υπολογισμος της αμοιβης για μελετη θερμομονωσης (λετε να πληρωθηκε ο μηχανικος για μελετη που δεν εγινε??)

 

Τα εγγραφα αυτα τα φωτοτυπησα φυσικα για να τα λρατησω στο αρχειο μου για παν ενδεχομενο. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι συντελεστες να παρω εφοσον δε βρεθει τελικως. Θεωρουνται αυτα τα στοιχεια που εχω ως αδιαψευστα οτι κατατεθηκε μελετη θερμομονωσης αλλα απωλεσθηκε?

 

Οπως επισης και δεν ξερω τι να κανω και με την πλακα δαπεδου του 2ου οροφου (διαμερισμα 2ου) οπου ο 1ος ναι μεν φαινεται οτι ειναι κατοικιες με εισοδους και ασανσερ κανονικα, στην πραγματικοτητα ομως ειναι παταρια μαγαζιωνισογειου που επικοινωνουν ΚΑΙ εσωτερικα

 

Θερμαινόμενος η ΜΘΧ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατι όσο διαβάζω τοσο μου φαινεται οτι μπερδεύομαι!

Σε μονοκατοικια της οποίας η μία πλευρά συνορεύει με μη θερμαινόμενο χώρο, ανεξαρτητο ( εξωτερική αποθήκη) θα τον περιγράψω αυτόν τον χώρο ή απλά θα θεωρήσω τον ενδιαμέσο τοιχο με συνοριακή συνθήκη εξωτερικός αέρας?

και κάτι άλλο: οι αναθεωρημένες τεχνικές οδηγίες έχουνε βγει?ποιες τιμές χρησιμοποιούμε αυτό το διάστημα?

Link to comment
Share on other sites

@ntside

Επέτρεψέ μου να παρατηρήσω πως η ΤΟΤΕΕ-1 στη σελίδα 48 λέει κάτι διαφορετικό απ' αυτό που προτείνεις στον Inzaghi περί πλήρους κατοχύρωσης. Όχι ότι είναι λάθος η πρόταση σου, αλλά και δεν θα ήταν λάθος να θεωρήσει κανείς αυτό που λέει η οδηγία.

Επισυνάπτω την σελίδα.

 

Συμφωνω,αλλα πως να αποδειξεις οτι δεν συντρεχει λογος αμφισβητησης της εφαρμογης της υποτιθεμενης μελετης θερμομονωσης.Οποτε λαμβανεις τιμες απο τους πινακες...Αλλωστε μην ξεχναμε πως σε ελαχιστες περιπτωσεις εχει εφαρμοστει με συνεπεια η "οποια "μελετη θερμομονωσης (οποτε στην καλυτερη περιπτωση παμε στη στηλη ανεπαρκους θ/μονωσης και οχι Umax KΘK ή KENAK)

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για οσους εφαρμοζουν κανονικα τις διευκρινισεις της 1ης ΤΟΤΕΕ

 

Το U επιφανειας σε επαφη με ΜΘΧ το λαμβανετε ισο με το μισο του συντελεστη για επιφανεια εν επαφη με αερα ΜΟΝΟ οταν προκειται για πολυκατοικια και ΜΘΧ κλιμακοστασιο ας πουμε?

 

Για περιπτωση μονοκατοικιας υπερυψωμενης λογω και κεκλιμενου εδαφους, που στη μια πλευρα απο κατω κιολας λογω κλισης δημιουργηθηκε μικρη αποθηκουλα (αρα ΜΘΧ), την πλακα δαπεδου θα τη μελετουσατε κανονικα ως διαχωριστικη επιφανεια θερμαινομενου απο ΜΘΧ η θα παιρνατε το μισο του συντελεστη πλακας εν επαφη με αερα και δε θα μελετουσατε καθολου τα δομικα στοιχεια του ΜΘΧ πιο κατω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατι όσο διαβάζω τοσο μου φαινεται οτι μπερδεύομαι!

Σε μονοκατοικια της οποίας η μία πλευρά συνορεύει με μη θερμαινόμενο χώρο, ανεξαρτητο ( εξωτερική αποθήκη) θα τον περιγράψω αυτόν τον χώρο ή απλά θα θεωρήσω τον ενδιαμέσο τοιχο με συνοριακή συνθήκη εξωτερικός αέρας?

και κάτι άλλο: οι αναθεωρημένες τεχνικές οδηγίες έχουνε βγει?ποιες τιμές χρησιμοποιούμε αυτό το διάστημα?

 

Είναι για πώληση ή εξοικονομώ;

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για οσους εφαρμοζουν κανονικα τις διευκρινισεις της 1ης ΤΟΤΕΕ

 

Το U επιφανειας σε επαφη με ΜΘΧ το λαμβανετε ισο με το μισο του συντελεστη για επιφανεια εν επαφη με αερα ΜΟΝΟ οταν προκειται για πολυκατοικια και ΜΘΧ κλιμακοστασιο ας πουμε?

 

Για περιπτωση μονοκατοικιας υπερυψωμενης λογω και κεκλιμενου εδαφους, που στη μια πλευρα απο κατω κιολας λογω κλισης δημιουργηθηκε μικρη αποθηκουλα (αρα ΜΘΧ), την πλακα δαπεδου θα τη μελετουσατε κανονικα ως διαχωριστικη επιφανεια θερμαινομενου απο ΜΘΧ η θα παιρνατε το μισο του συντελεστη πλακας εν επαφη με αερα και δε θα μελετουσατε καθολου τα δομικα στοιχεια του ΜΘΧ πιο κατω?

 

Όπως ρωτά και άλλος συνάδελφος αν είναι για πώληση της κατοικίας και του ΜΘΧ, τον εξετάζω και προσθέτω και τα τ.μ. στην αμοιβή. Όταν είναι για το εξοικονομώ εξετάζω μόνο την κατοικία σαν τμήμα κτιρίου και στην επαφή με ΜΘΧ χρησιμοποιώ το U/2.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ρωτά και άλλος συνάδελφος αν είναι για πώληση της κατοικίας και του ΜΘΧ, τον εξετάζω και προσθέτω και τα τ.μ. στην αμοιβή. Όταν είναι για το εξοικονομώ εξετάζω μόνο την κατοικία σαν τμήμα κτιρίου και στην επαφή με ΜΘΧ χρησιμοποιώ το U/2.

 

Για εξοικονομω ειναι....

Απλως στις διευκρινισεις της ΤΟΤΕΕ αναφερει ρητα για περιπτωσεις διαμερισματων πολυκατοικιας εν επαφη με κοινοχρηστο ΜΘΧ....

 

Εγω για μονοκατοικια υπολογισα κανονικα το ΜΘΧ (μπαζωμα υπερυψωμενης πλακας) αλλα εχω την εντυπωση οτι δημιουργουνται πολλες περισσοτερες απωλειες απο οτι αν απλως θεωρησω ενα u=2.75/2=1.375 (θεωρωντας συντελεστη για δαπεδο πανω απο πυλωτη) και αγνοησω ολες τις παρακατω επιφανειες δομικων στοιχειων ΜΘΧ, οπως και την πλακα κατω εν επαφη με χωμα...

 

βεβαια μετα θα εχω αλλο θεμα..

Επειδη προκειται για περιπτωση εξοικονομησης με τον ιδιοκτητη να θελει να μονωσει τις δυο πλευρες της μονοκατοικιας του, θα μονωσει μονο το τμημα του δομικου στοιχειου που ειναι σε επαφη με την κατοικια και την υπερυψωση θα την αφησει αμονωτη?

Γιατι αμα θελει να μονωσει καθ υψος, θα πρεπει να συμπεριλαβω στη μελετη και το ΜΘΧ κανονικοτατα...

 

Μπερδεμα...

Και μεσα σε ολα εχω και τη μετατροπη κανονικου τζακιου σε ενεργειακο που αλλοι με λενε πως πειρλαμβανεται στις επιλεξιμες δαπανες και αλλοι οχι...

πριν λιγο το ΥΠΕΚΑ μου ειπε πως δεν περιλαμβανεται αλλα με καταλληλη επεξηγηση οτι ΜΟΝΟΝ ετσι ανεβαινει κατηγορια η μονοκατοικια και δεν υπαρχει αλλος (συμφερον) τροπος θερμανσης, πιθανον θα το κανουν δεκτο...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.