Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Inzaghi καλά έκανες με τον Μ.Θ.Χ. σε ότι αφορά τον υπολογισμό-καταχώρηση στοιχείων. Τις δε διευκρινήσεις μην τις πολυεμπιστεύεσαι. Σήμερα λένε έτσι κι αύριο γιουβέτσι. Τεχνική οδηγία που μέσα σε λιγότερο από 6μηνο αναθεωρείται χωρίς να έχει στην ουσία εφαρμοστεί τεχνικά, άστη να πάει.

Αλλά αν θες μια γνώμη: άσε γενικά τα "εξοικονομώ". Εκτός των άλλων θα γίνεις το μπαλάκι του πινγκ-πονγκ μεταξύ ιδιοκτήτη-τράπεζας-εγκαταστάτη/εταιρείας τοποθετήσεων-ΥΠΕΚΑ και τούμπαλιν.

Μόνο αν αναλάβεις την ανακατασκευή του κελύφους-κουφωμάτων ή τις εγκαταστάσεις λέει κάτι. Μόνο που τότε δεν θα βγάλεις και πιστοποιητικό. Αλλιώς .....άστο. Αφού το έχουν γραμμένο οι ίδιοι οι υποτιθέμενοι αρμόδιοι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με εναν προχειρο υπολογισμο που εκανα, ειτε υπλογιζοντας κανονικα το ΜΘΧ ειτε αγνοωντας τον τελειως, η διαφορα στους υπολογισμους ειναι πολυ μικρη, ικανη δε, ενδεχομενως, να σου αλλαξει κατηγορια.

 

Και "ευνοικη" περιπτωση προκυπτει αν τον υπολογισω κανονικα!!! Παρα τον αερισμο!

 

Αυριο λογικα θα κανω την αυτοψια και θα μπορεσω να βγαλω πιο ασφαλη συμπερασματα για να δω τι μελλει γεννεσται...

 

Παντως ρε συ Πανο, απορω πως τετοιες ωρες που απαντας, μετα απο ξενυχτι προφανως, εχεις ορεξη να ασχοληθεις με το επαγγελμα... :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν έχω καταλάβει καλά, υπάρχει patch που διορθώνει την τελευταία έκδοση του λογισμικού για τα ΠΕΑ? Απο που κατεβαίνει?

 

Σχετικά με τα ΦΕΜ: μήπως θεωρούν το ΠΕΑ πραγματογνωμοσύνη? Σε κάθε περίπτωση πάντως, το αν θα προκαταβάλουμε η όχι το φόρο, δεν είναι και κανα έγκλημα, τη στιγμή που είναι και τόσο φλού. Το σύνολο του Φόρου αναγκαστικά θα το πληρώσουμε απο τη στιγμή που δηλώνουμε το εισόδημα με ΑΠΥ. Εγώ πάντως δεν έχω πληρώσει ΦΕΜ για κανένα απο τα ΠΕΑ που εξέδωσα, ούτε ΤΣΜΕΔΕ, ούτε και στο ΤΕΕ έστειλα καμία αίτηση. Εχω πεί παλιότερα σ αυτο το θεμα την άποψή μου...

 

Δε συμφωνώ με τα λεγόμενα στο #1305 για το ΖΝΧ: Αν υπάρχει ηλιακός και boiler πετρελαίου που μπορεί να λειτουργήσει μόνο για την παραγωγή ΖΝΧ, δε βάζω καθόλου ηλεκτρικό θερμαντήρα παρόλο που υπάρχει βέβαια ηλ. αντίσταση. Τον θεωρώ τελείως επικουρικό. Μπορεί και να μη λειτουργήσει ποτέ για όλη τη διάρκεια της ζωής του. Κι ας το είπαν επισήμως σε σεμινάριο, έχουν ειπωθει και κάτι μαργαριτάρια σε σεμινάρια...

 

@MILTOS

Θα ήταν αδιακρισία να σου ζητούσα να ανέβαζες τις ερωταπαντήσεις που αντάλλαξες σχετικά με τις διευκρινίσεις επι των ΤΟΤΕΕ που αναφέρεις στο #1323? Υποθέτω ότι θα είναι διαφωτιστικές για όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το patch όπως και τις διευκρινίσεις των ΤΟΤΕΕ τα ψάχνω κι εγώ, αλλά πού τέτοια τύχη να τα βρεις στη σελίδα του ΤΕΕ...

Πρόσφατα, ένας συνάδελφος είπε ότι έχουν αλλάξει και τις τιμές για τα βοηθητικά συστήματα, για κατοικία και για τριτογενή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το patch όπως και τις διευκρινίσεις των ΤΟΤΕΕ τα ψάχνω κι εγώ, αλλά πού τέτοια τύχη να τα βρεις στη σελίδα του ΤΕΕ...

Πρόσφατα, ένας συνάδελφος είπε ότι έχουν αλλάξει και τις τιμές για τα βοηθητικά συστήματα, για κατοικία και για τριτογενή.

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/TOTEE%20REV/TOTEE-parametroi%20EN-Diefkiniseis-21-02-11i.pdf

 

Το patch αποσυρθηκε αυτοστιγμης και μεχρι να βγει καινουριο χρησιμοποιουμε ολοι την παλιοτερη εκδοση...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Η απόσυρση έγινε γιατί θέλει διόρθωση?

Και όλα αυτά, ενώ το "Εξοικονόμηση" ακόμα δεν έχει τελειώσει...και ο κόσμος εκδίδει πιστοποιητικά... Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

To patch και να το έχετε, είναι άχρηστο, καθώς το buildincert δεν δέχεται αρχεία που έχουν δημιουργηθεί με αυτό το patch.

Link to comment
Share on other sites

To patch και να το έχετε, είναι άχρηστο, καθώς το buildincert δεν δέχεται αρχεία που έχουν δημιουργηθεί με αυτό το patch.

 

Υπάρχει τρόπος να απεγκαταστήσεις μόνο το patch ή θα πρέπει να απεγκαταστήσεις όλο το πρόγραμμα και να το εγκαταστήσεις πάλι χωρίς το patch;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να απεγκαταστήσεις μόνο το patch ή θα πρέπει να απεγκαταστήσεις όλο το πρόγραμμα και να το εγκαταστήσεις πάλι χωρίς το patch;

 

Ο ποιο σιγουρος τροπος ειναι να απεγκαταστήσεις όλο το πρόγραμμα και να το εγκαταστήσεις πάλι χωρίς το patch;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.