Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι θέμα δύσκολης ή εύκολης δουλειάς, ούτε θέμα τι θεωρούμε εμείς σωστό κατά το δοκούν.

Με τις διευκρινήσεις, μόνο σε τμήμα κτιρίου (πχ διαμέρισμα) μπορείς να πάρεις την απλοποίηση. Σε μονοκατοικία, δυστυχώς, θα υπομένεις την βάσανο της πλήρους περιγραφής του ΜΘΧ.

Νομίζω (προσωπική μου άποψη) ότι δεν είναι σωστό να κάνουμε παραδοχές που μας συμφέρουν. Στο κάτω - κάτω όμως είναι και προσωπική ευθύνη του καθενός.

Αλλά πρόσεχε, γιατί δεν γ... το ένα, δεν γ... το άλλο, στο τέλος θα βγάλεις ένα πιστοποιητικό δεν γ...

Φιλικά Inzaghi αυτή είναι η άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα δύσκολης ή εύκολης δουλειάς, ούτε θέμα τι θεωρούμε εμείς σωστό κατά το δοκούν.

Με τις διευκρινήσεις, μόνο σε τμήμα κτιρίου (πχ διαμέρισμα) μπορείς να πάρεις την απλοποίηση. Σε μονοκατοικία, δυστυχώς, θα υπομένεις την βάσανο της πλήρους περιγραφής του ΜΘΧ.

Νομίζω (προσωπική μου άποψη) ότι δεν είναι σωστό να κάνουμε παραδοχές που μας συμφέρουν. Στο κάτω - κάτω όμως είναι και προσωπική ευθύνη του καθενός.

Αλλά πρόσεχε, γιατί δεν γ... το ένα, δεν γ... το άλλο, στο τέλος θα βγάλεις ένα πιστοποιητικό δεν γ...

Φιλικά Inzaghi αυτή είναι η άποψή μου.

Ναι, οκ, καταλαβαινω...

Και αν ακολουθησω αποψεις αλλων, δεν θα παρω ουτε το μειωτικο συντελεστη για διαμερισματα γιατι οι διευκρινισεις ειναι προς διαβουλευση και αρα δεν ισχυουν οριστικα... Αρα ας υπολογισουμε ολο το ΜΘΧ της οικοδομης...

 

Προσωπικα, στο δικο μου θεμα, πιστευω πως αμα καθησω να υπολογισω απο την αρχη ολο το σπιτι με τους ΜΘΧ, κεκλιμμενους, τραπεζοειδεις, τριγωνικους, εν επαφη με χωμα κλπ, περισσοτερες πιθανοτητες εχω να βγαλω ενα γ....τα ΠΕΑ, παρα αμα παρω την απλοποιητικη παραδοχη που στην τελικη, τι διαφορα εχουν οι ΜΘΧ οικοδομων απο τους λοιπους για να ισχυει κατι διαφορετικο εκει απο οτι αλλου?

 

Και τα τετραγωνικα των ΜΘΧ να υπολογισω στην αμοιβη μου, παλι κατω απο τα ελαχιστα θα ειμαι, ακομα και στην περιπτωση που θα τα υπολογιζα μονο για λογους αμοιβης...

 

Οποτε???

Link to comment
Share on other sites

Το τι ρόλο παίζουν σίγουρα δεν μπορώ να το ξέρω με σιγουριά. Αυτό θα το ξέρουν καλύτερα αυτοί που συντάξαν τις ΤΟΤΕΕ και ξέροντας τα πράγματα καλύτερα, ζύγισαν τα δεδομένα και τα αποτελέσματα, μπόρεσαν να βγάλουν συμπεράσματα και να δώσουν αυτή την απλοποιητική παραδοχή στις διευκρινήσεις. Εγώ δεν ξέρω τα κόζια.

 

Απλά σκέφτομαι ότι αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα, θα έπρεπε να βγάλουν από τις ΤΟΤΕΕ όλες τις θεωρήσεις για τους μθχ και την επίπονη αυτή διαδικασία και να χρειάζεται στις μελέτες μας μόνο το U/2. Θα ήταν πολύ καλύτερα.

 

Για την αμοιβή, δεν μας υποχρεώνουν να πάρουμε το ελάχιστο. Προσωπικά όταν μια περίπτωση με ζορίζει, ζητάω αυτό που πιστεύω ότι ανταποκρίνεται στη πολυπλοκότητα της δουλειάς. Αν δεν θέλουν, καλώς.

Link to comment
Share on other sites

Το τι ρόλο παίζουν σίγουρα δεν μπορώ να το ξέρω με σιγουριά. Αυτό θα το ξέρουν καλύτερα αυτοί που συντάξαν τις ΤΟΤΕΕ και ξέροντας τα πράγματα καλύτερα, ζύγισαν τα δεδομένα και τα αποτελέσματα, μπόρεσαν να βγάλουν συμπεράσματα και να δώσουν αυτή την απλοποιητική παραδοχή στις διευκρινήσεις. Εγώ δεν ξέρω τα κόζια.

 

Απλά σκέφτομαι ότι αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα, θα έπρεπε να βγάλουν από τις ΤΟΤΕΕ όλες τις θεωρήσεις για τους μθχ και την επίπονη αυτή διαδικασία και να χρειάζεται στις μελέτες μας μόνο το U/2. Θα ήταν πολύ καλύτερα.

 

Για την αμοιβή, δεν μας υποχρεώνουν να πάρουμε το ελάχιστο. Προσωπικά όταν μια περίπτωση με ζορίζει, ζητάω αυτό που πιστεύω ότι ανταποκρίνεται στη πολυπλοκότητα της δουλειάς. Αν δεν θέλουν, καλώς.

Το θεμα ειναι πως δεν ηξερα την πολυπλοκοτητα της δουλειας οταν συμφωνησαμε, αλλα την ειδα επι τοπου...

Σε ενα κορφοβουνι ειναι... Οποτε εκ των υστερων δεν μπορουσα να ζητησω εξτρα αμοιβη λογω πολυπλοκοτητος...

 

Το βασικοτερο θεμα μου ειναι οτι με τον αναλυτικο υπολογισμο, με τις βελτιωσεις αυτες δεν ανεβαινω κατηγορια. Πρεπει να το ζορισω παρα πολυ για να ανεβω πολυ οριακα απο την Η στη Ζ, ενω τωρα ειναι ηδη Η αλλα με ΤΡΑΓΙΚΕΣ καταναλωσεις...

 

Με την απλοποιητικη παραδοχη τα πραγματα διευκολυνονται για ολους μας...

 

Θα το ξανακοιταξω εκ νεου με την πρωτη ευκαιρια και αν μου καθησουν καλυτερα τα νουμερα με το ΜΘΧ συμπεριλαμβανομενο, θα το δωσω ετσι, ειδαλλως απλοποιημενο...

Link to comment
Share on other sites

μόνο σε τμήμα κτιρίου (πχ διαμέρισμα) μπορείς να πάρεις την απλοποίηση.

 

πρεπει να συμπληρωθει και για τις περιπτωσεις αυτοτελους κτιριου με μθχ που εχουν χρησεις εξαιρουμενες απο την εφαρμογη του κενακ (αποθηκες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

sorry αν έχει ξαναπαντηθεί αλλά δεν βρήκα κάτι.

 

Οκ πήγα να βγάλω ένα πιστοποιητικό για ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία κατασκευής του 72.

Μελέτη θέρμανσης δεν υπάρχει. Πάω να δώ τον καυστήρα και βλέπω μπροστά μου ένα πανάρχαιο μαύρο τέρας. Τα μόνα διακριτικά που έιχε επάνω ήταν "ΡΟΥΑΓΙΑΛ Μ. ΜΗΤΣΑΣ"

Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε για το πιστοποιητικό;

Link to comment
Share on other sites

sorry αν έχει ξαναπαντηθεί αλλά δεν βρήκα κάτι.

 

Οκ πήγα να βγάλω ένα πιστοποιητικό για ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία κατασκευής του 72.

Μελέτη θέρμανσης δεν υπάρχει. Πάω να δώ τον καυστήρα και βλέπω μπροστά μου ένα πανάρχαιο μαύρο τέρας. Τα μόνα διακριτικά που έιχε επάνω ήταν "ΡΟΥΑΓΙΑΛ Μ. ΜΗΤΣΑΣ"

Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε για το πιστοποιητικό;

 

Zητάς φύλλο συντήρησης λέβητα και αν δεν έχουν, τους ενημερώνεις ότι το κόστος για να βγάλουν κυμαίνεται από 30-50 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.