Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πρεπει να συμπληρωθει και για τις περιπτωσεις αυτοτελους κτιριου με μθχ που εχουν χρησεις εξαιρουμενες απο την εφαρμογη του κενακ (αποθηκες κλπ)

 

Εννοεις να συμπληρωθει η διευκρινιση και να συμπεριλαβει και την παραπανς περιπτωση, σωστα?

 

 

Μόνο 30-50; Εγώ για 70-100 έχω ακούσει

Κι εγω για τετοιες τιμες γνωριζω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να γινει και η συντηρηση του καυστηρα ή του λέβητα.

Απλα τις μετρησεις να κανει και να υπογραψει τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να γινει και η συντηρηση του καυστηρα ή του λέβητα.

Απλα τις μετρησεις να κανει και να υπογραψει τα αποτελεσματα.

Ναι αλλα χωρις συντηρηση προφανως θα δοθει πολυ χαμηλοτερη αποδοση απο οτι αν συντηρηθει πρωτα...

 

Θα με πεις... ποιος νοιαζεται τωρα?

Εσυ που θα βγαλεις το πιστοποιητικο η ο ιδιοκτητης που βιαζεται να πουλησει το σπιτι...?

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις να συμπληρωθει η διευκρινιση και να συμπεριλαβει και την παραπανς περιπτωση, σωστα?

Οχι, νομίζω ο zxgr με το "συμπληρωθεί" εννοούσε ότι συμφωνα με τις οδηγίες πρέπει να καταχωρηθεί ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ο ΜΘΧ και για τις περιπτωσεις αυτοτελους κτιριου με μθχ που εχουν χρησεις εξαιρουμενες απο την εφαρμογη του κενακ (αποθηκες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Με τις διευκρινήσεις, μόνο σε τμήμα κτιρίου (πχ διαμέρισμα) μπορείς να πάρεις την απλοποίηση. Σε μονοκατοικία, δυστυχώς, θα υπομένεις την βάσανο της πλήρους περιγραφής του ΜΘΧ.

 

πρεπει να συμπληρωθει και για τις περιπτωσεις αυτοτελους κτιριου με μθχ που εχουν χρησεις εξαιρουμενες απο την εφαρμογη του κενακ (αποθηκες κλπ)

Απο την παραθεση αυτων των 2 κειμενων εγω εβγαλα το συμπερασμα οτι ο zxgr θεωρει πως η απλοποιηση θα πρεπει να συμπεριλαβει ΚΑΙ την περιπτωση που περιγραφει και οχι μοναχα την περιπτωση τμηματος κτηριου.

 

Εσυ STAVION τι θα εκανες στη θεση μου?

 

Ειμαι σε μεγαλο διλημμα καθοτι στην αναλυτικη περιπτωση ενδεχεται να μην ανεβαινω κατηγορια με τις παρεμβασεις αυτες...

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να συμπληρωθει και για τις περιπτωσεις αυτοτελους κτιριου με μθχ που εχουν χρησεις εξαιρουμενες απο την εφαρμογη του κενακ (αποθηκες κλπ)

 

σαφως πρεπει να εξαιρεθουν οι ΜΘΧ με χρησεις εκτος εφαρμογης κενακ απο τον αναλυτικο υπολογισμο

 

εφαρμογη κενακ = ΜΕΑ ή ΠΕΑ

 

αν ενα καταστημα (ή και κατοικια) 1000 μ2 εχει και 2000 μ2 αποθηκες που εξαιρουνται (δεν πληρωνει κανεις για επιθεωρηση) αυτο μας ελειπε να τις μετραμε ποντο ποντο μηπως και η καταναλωση βγει 0,00001% διαφορετικη απο την απλοποιηση

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, ακριβώς αυτό με προβληματίζει και μένα: super market (χώρος πώλησης προιόντων =1000 μ2) με αποθήκη παραπλεύρως 1000 μ2 με ανεξάρτητη είσοδο απο πίσω. Για το ΠΕΑ του super market, θα ελέγξω αναλυτικά την αποθήκη?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.