Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Αυτο εφηρμοσα κι εγω τελικα....

Ο επιμερισμος γινεται με τετοιο τροπο ουτως ωστε να αφηνει πολυ μικρα ποσα ισχυος στο διαμερισμα μου ως βοηθητικα συστηματα, σε σημειο που να μην επιβαρυνουν αισθητα....

 

Στις διευκρινισεις της ΤΟΤΕΕ αναφερει σχετικα με την υπερδιαστασιολογηση του λεβητα οτι εφοσον αυτος δινει και ΖΝΧ, τοτε θα πρεπει στη σχεση να προστεθει και το φορτιο απο το ΖΝΧ, το οποιο ομως ειναι και πολυ πολυ μικρο αναλογικα και δεν επηρεαζει, μιας και εμεις ψαχνουμε ταξη μεγεθους και οχι ακριβες νουμερο...

 

Και κατι τελευταιο....

Στην περιπτωση αυτη που ο λεβητας δινει και ΖΝΧ, αφενος εχει την ιδια ισχυ μετα την υπερδιαστασιολογηση, αφετερου οι απωλειες του δικτυου διανομης για τη θερμανση θα ειναι οι ιδιες και για ΖΝΧ, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χωρίς υπερδιαστασιολογηση καταλαβαίνω εγώ (ΤΟΤΕΕ 1, 4.8.2.1. σελ 115).

Εαν δε, το boiler είναι μεσα στη ζώνη δηλ. παιρνει θερμότητα απο το κύκλωμα θέρμανσης ως τερματική μονάδα, τότε ναι, οι απωλειες του δικτυου διανομης για ΖΝΧ θα ειναι ιδιες με της θερμανσης. Αν είναι αλλού, κάτω στο λεβ/σιο πχ, μπορεί να έχει το δικό του δίκτυο με τις δικές του απώλειες.

 

Σχετικά με τα βοηθητικά συστήματα της θέρμανσης, μπορεί να μου πεί κάποιος τεκμηριωμένα γιατί έχουν τόσο μεγάλη επίδραση στη κατανάλωση στο λογισμικό ΚΕΝΑΚ? Δε το αντιλαμβάνομαι πρακτικά πώς μπορεί ένας σκατοκυκλοφορητάκος να ανεβάζει ή να κατεβάζει κατηγορίες το ακίνητο!!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω πως ο σκατοκυκλοφορητακος που λες να μπορει να ανεβοκατεβαζει κατηγοριες το διαμερισμα....

Σκεψου μονο οτι ενας κυκλοφορητης τυπικος ειναι 300-400W συνολο...

Εγω εχω 300αρι σε οικοδομη με 11 ενοικους....

Αν υποθεσουμε πως η ισχυς σε καθε οροφο της 5οροφης ειναι ιδια λογω τετραγωνικων, τοτε σε καθε οροφο πηγαινουν 60W

Σε περιπτωση ισοκατανομης του κυκλοφορητη σε δυο διαμερισματα, θα θεσεις εσυ 0,03kW στο πεδιο της ισχυος των βοηθητικων συστηματων θερμανσης.

Πολυ μικρο για να μπορεσει να επηρεασει τοσο νομιζω...

Εκτος κι αμα βαζεις ολοκληρη την ισχυ του κυκλοφορητη και οχι μοιρασμενη στα διαμερισματα με χιλιοστα κλπ

 

Χωρίς υπερδιαστασιολογηση καταλαβαίνω εγώ (ΤΟΤΕΕ 1, 4.8.2.1. σελ 115).

Σωστος, δεν το ειχα προσεξει αυτο...!

 

Μια ακομα διαφορα αναμεσα στην εκδοση 1.28.1.67 και 1.28.1.70 που παρατηρησα χτες κανοντας διαδοχικα uninstall και install του προγραμματος με και χωρις patch ειναι οτι στην προ-patch εποχη, σε κτηρια τριτογενους τομεα αν ο φωτισμος ηταν πιο κατω απο τα επιπεδα του Κ.Α., θεωρουσε το προγραμμα μονο του οτι η εγκατεστημενη ισχυς ειναι ιση με του κτηριου αναφορας.

Τωρα μετα την εγκατασταση του patch υπολογιζει οτι εχεις βαλει ως τοποθετημενη ισχυ...

Link to comment
Share on other sites

"Εκτος κι αμα βαζεις ολοκληρη την ισχυ του κυκλοφορητη και οχι μοιρασμενη στα διαμερισματα με χιλιοστα κλπ"

Αυτό λέω: όλος ο κυκλοφορητής είναι ας πούμε 0,3kw, και μετά απο τον επιμερισμό που έκανες στο παράδειγμά σου πρέπει να βάλουμε στο διαμέρισμα 0,03kW. Το ένα δέκατο αλλά γενικά είναι και τα δύο πολύ μικρά μεγέθη! Κι όμως σε υπάρχον κτίριο με βοηθητικό σύστημα 0,3kw, μου δίνει στα αποτελέσματα, για πρωτογενή ενέργεια στη θέρμανση 75 kwh/m2 , ενώ με βοηθητικό σύστημα 0,03kw, μου δίνει 60 kwh/m2. (Το Κ.Α. έχει 35 kwh/m2.).

Αυτη η διαφορά των 15 kwh/m2 είναι ικανή να σε αλλάξει κατηγορία. Μια τόση δα συσκευή μπορεί να έχει τόση κατανάλωση ?!

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση κεντρικης θερμανσης με ωρομετρηση σε καθε διαμερισμα, ητοι ηλεκτροβανες σε καθε διαμερισμα και θερμοστατη εσωτερικα για ρυθμιση της επιθυμητης θερμοκρασιας, τι κατηγορια αυτοματισμων ειμαι?

 

Μηπως απο Γ ανεβαινω και σε Β?

 

Φιλε hkamp, μιας και βλεπω μασας συχνα πυκνα φυλλα δαφνης :P, ξερεις να με βοηθησεις?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω το en 15232 (και ουτε μου περισσευουν να το παρω)

αλλα ενα μερος του πινακα καταταξης που βρηκα στην abb λεει αλλα πραγματα απο τον πινακα της τοτεε

post-1907-13188726673_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις και αντιστάθμιση, είσαι Δ.

Αν έχεις και αντιστάθμιση και τα παραπάνω και θερμοστατικές κεφαλές σε κάθε σώμα, μόνο τότε είσαι Β.

 

zxgr

Περισσότερα καταλαβαίνει κανείς από το κείμενο του πρότυπου απ' ότι το ελληνικό της ΤΟΤΕΕ.

Και στα κινέζικα να ήταν γραμμένο, πάλι πιο κατανοητό θα ήτανε.

Λογικοί και κατανοητοί οι όροι της ΕΝ15232. Αν βέβαια εφαρμοζόταν και στην Ελλάδα... όλοι Δ.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το θεμα της αντισταθμισης ειναι ξεκαθαρο στην ΤΟΤΕΕ...

Η αντισταθμιση Η χρονιδιακοπτης....

ΟΧΙ και τα δυο ταυτοχρονα...

 

Για τις θερμοστατικες κεφαλες σε καθε σωμα δεν το γνωριζα η αληθεια ειναι.

Η ΤΟΤΕΕ αναφερει για μεμονωμενο αυτοματο ελεγχο λειτουργιας των τερματικων μοναδων (οχι της καθεμιας ξεχωριστα αλλα σε επιπεδο θερμικης ζωνης) με θερμοστατικες βαλβιδες η ηλεκτρονικο ελεγκτη...

 

Ηλεκτρονικος ελεγκτης δεν δυναται να θεωρηθει ο θερμοστατης μεσα στο χωρο που ρυθμιζει τη θερμοκρασια παυσης λειτουργιας του συστηματος?

 

Τωρα οι θερμοστατικες βαλβιδες ουτε που ξερω τι ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί Inzaghi;

Μήπως ξέρεις τι είναι αντιστάθμιση και χρονοδιακόπτης;

 

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Σκέψου ότι μέσα σε 10 γραμμές οι τεράστιοι προσπαθούν (αποτυχημένα) να συνοψίσουν τις βασικές λειτουργίες όλων των συστημάτων θέρμανσης.

Δεν υπάρχει μόνο η θέρμανση με ζεστό νερό. Υπάρχουν και άλλα συστήματα.

 

Σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι πρέπει όλα τα ΗΜ της ΤΟΤΕΕ να ξαναγραφούν. Οχι κατ' ανάγκη να αναθεωρηθούν. Απλά να ξαναγραφούν με κατανοητό τρόπο.

Αν π.χ. θέλεις να κατατάξεις ένα σύστημα VRV που έχει σύστημα απόψυξης αλλά δεν υπάρχει διάταξη ελέγου παρουσίας.....θα βραχυκυκλώσεις.

 

Αλήθεια, ένα VRV ξέρει κανείς σε ποιά κατηγορία κατατάσεται;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.