Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Θα το έχεις ελπίζω ως αύριο γιατί είναι μεγαλούτσικο.

 

Ερώτηση: Αν δεν υπάρχει εγκατεστημένο σύστημα ψύξης και παίρνουμε το θεωρητικό, τότε σαν ψυχόμενη επιφάνεια (και όγκο αντίστοιχα) τι βάζουμε; Μηδέν που είναι πραγματικά ή το 50% της θερμαινόμενης;

 

Ευχαριστω.

Κανονικα το μισο του θερμαινομενου βαζω εγω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι εξωπραγματικά. Η αντιστάθμιση δεν είναι καμιά ιδιαίτερη υπόθεση. Αλλο που οι εργολάβοι την θεωρούν περιττό κόστος. Δεν είναι όμως και γω δεν ξέρω τι. Την έχω συναντήσει αρκετές φορές σε εγκαταστάσεις.

Εδώ που έχουμε τηλεθέρμανση, η αντιστάθμιση μπαίνει υποχρεωτικά σε κάθε σύνδεση από την δημοτική εταιρία. Σύμφωνα και με μια παλιά αραχνιασμένη εγκύκλιο του 70 κάτι (αν θυμάμαι καλά) ήταν υποχρεωτική στα κτίρια με πάνω από μια ιδιοκτησία. Ασχετα που την κατάπιε η μαρμάγκα.

Αν τώρα βάλεις σε μια τέτοια οικοδομή με τηλεθέρμανση και θερμοστατικές κεφαλές στα σώματα ή σώματα ventyl, είσαι Β.

Link to comment
Share on other sites

Προς Inzaghi

"Και στην τελικη, αυτονομη θερμανση φυσικου αεριου με επιτοιχα λεβητακια τι διαολο κατηγορια μας κατατασσουν? Δεν ειμαστε καραμπινατο Γ εκει?"

Αν έχεις χρονοθερμοστάτη είναι Γ νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Σαν ψυχόμενη επιφάνεια και όγκο βάζεις 0, δεν παίζει όμως κανένα ρόλο στους υπολογισμούς, στατιστικό μέγεθος (τάδε έφη Λάσκος). Στους μήνες βάζεις 0,5.

Link to comment
Share on other sites

@Inzaghi

Λες ε; Θεωρείς δηλαδή ό,τι ισχύει για το κτίριο αναφοράς. Λογικό αν σκεφτείς ότι έτσι παίρνεις και τα χαρακτηριστικά του συστήματος (με την διαφορά ότι βάζεις μηδέν την ψυκτική ισχύ). Ωστόσο χάθηκε να το ξεκαθαρίζουν κάπου;

 

Με την ευκαιρία, λέει στην σελίδα 92 της ΤΟΤΕΕ 1 ότι ".....της κατανάλωσης που υπολογίζεται με βάση την καθαρή συνολική επιφάνεια της κατοικίας". Το κάνει κανείς έτσι; Μου είχε κάνει εντύπωση από την αρχή αλλά είδα ότι και στα παραδείγματα παίρνει την μεικτή επιφάνεια, όπως δηλαδή και για την θερμαινόμενη, οπότε την μεικτή υπολογίζω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

και η γνωμη της siemens για τις κατηγοριες αυτοματισμων

μου φαινεται οτι και το κτιριο αναφορας ειναι Δ κατα en γιατι εχει

σελ 86

β) Το κτήριο αναφοράς διαθέτει θερμοστατικό έλεγχο της θερμοκρασίας εσωτερικού χώρου ανά ελεγχόμενη θερμική ζώνη του.

 

και οχι ανα χωρο (individual room) οπως λεει το en

post-1907-13188726711_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς zxgr. Αλλιώς πας κατηγορία Β (μεμονωμένος αυτόματος έλεγχος σε επίπεδο θερμικής ζώνης....).

Thanks και για το "ακαδημαϊκού ενδιαφέροντος" απόσπασμα του DIN που ανέβασες σε άλλο νήμα. Εντέλει απ' ότι φαίνεται δεν είναι και τόσο "ακαδημαϊκό" το πράγμα όσον αφορά κεκλιμένες επιφάνειες, έτσι ώστε η ΤΟΤΕΕ να θεωρεί συντελεστή σκίασης μονάδα. Τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Προς Inzaghi

"Και στην τελικη, αυτονομη θερμανση φυσικου αεριου με επιτοιχα λεβητακια τι διαολο κατηγορια μας κατατασσουν? Δεν ειμαστε καραμπινατο Γ εκει?"

Αν έχεις χρονοθερμοστάτη είναι Γ νομίζω

 

Χρονοθερμοστατη? Και γιατι οχι μοναχα θερμοστατη?

Με αυτην την οπτικη ρε παιδια, τι το σκαλιζουμε το θεμα των αυτοματισμων?

Ολα Δ ειναι ετσι κι αλλιως...

Ξερουμε λιγο πολυ τι εχει η καθε κατασκευη 10-20-30-40ετιας στην ελλαδα πλεον...

Link to comment
Share on other sites

"ακαδημαϊκού ενδιαφέροντος" απόσπασμα του DIN

το ειπα ετσι γιατι υποθετω οτι δεν υπαρχει συμβατοτητα υπολογισμων μεταξυ DIN και ΕΝ και πιθανοτατα αφορουν και αλλα γεωγραφικα δεδομενα (γερμανιας?)

αλλα σιγουρα δεν ειναι 1 οταν εχει κανεις ενα γαιδουροκτιριο διπλα στο δωμα του

 

οσο για τους αυτοματισμους: πελαγος

το κτιριο αναφορας μπορει να ειναι και Β και Γ και Δ αναλογα τι χαπια περνουμε οταν διαβαζουμε τοτεε

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.