Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Η εγκύκλιος μπορεί να βγήκε αλλά δεν ξεκαθαρίζει τι γίνεται σε περιπτώσεις εργασιών που απαιτούν την έκδοση άδειας εργασιών μικρής κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η εγκύκλιος είναι μάλλον πανηγυριτζίδικη αλλά και στην πολεοδομία Ζωγράφου που είχα ρωτήσει πριν κάτι μήνες δεν ήξεραν τι να απαντήσουν τόσο για την άδεια όσο και για το περίγραμμα του κτιρίου.

Νομίζω πως στην άδεια εργασιών μικρής κλίμακας δεν προβλέπεται η χρήση ικριωμάτων. Και σωλήνες για ηλιακούς να κατεβάσεις εξωτερικά του κτιρίου, πάλι σκαλωσιά χρειάζεσαι. Οπότε τι;

 

@dib

Μα με αφορμή αυτή την εγκύκλιο γίνεται η κουβέντα στις τρεις προηγούμενες σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στην δική μου περίπτωση που έβγαλα ένα ΠΕΑ για το εξοικονομώ, στην προσφορά για την θερμομόνωση έβαλε ο προμηθευτής ότι περιλαμβάνεται και η εργασία. Από την τράπεζα είπαν θα το κοιτάξουν και θα μας πουν. Πάντως σε επικοινωνία που είχα με 2-3 συνεργεία μόλις ακούσαν ότι θα πληρωθούν από την τράπεζα μόνο που δε μου κλείσαν το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι να' ναι....

 

Να ρωτήσω κάτι σε όσους ασχολήθηκαν με το "Εξοικονόμηση Κατ' Οίκον" ή και γενικά (χωρίς ένταξη στο πρόγραμμα) με επεμβάσεις στο κτιριακό κέλυφος για την ενεργειακή αναβάθμιση των κτιρίων.

Απαιτείται η έκδοση οικοδομικής άδειας ή άδειας εργασιών μικρής κλίμακας ή οτιδήποτε άλλο; Γιατί π.χ. εξωτερική θερμομόνωση χωρίς σκαλωσιές δεν το βλέπω πως μπορεί να γίνει. Αυτό δεν απαιτεί άδεια, ΙΚΑ κλπ; Και κάτι ακόμα περί εξωτερικής θερμομόνωσης σε υφιστάμενα κτίρια. Δεν αλλάζει το περίγραμμα του κτιρίου; Γι' αυτό τι προβλέπει η νομοθεσία;

 

ΦΕΚ 492 B 2011-03-31_Προσθήκη εξωτερικής θερμομόνωσης σε κτίρια προ του 04.07.1979

Στα downloads φεκ 492β/2011

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1843

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στην δική μου περίπτωση που έβγαλα ένα ΠΕΑ για το εξοικονομώ, στην προσφορά για την θερμομόνωση έβαλε ο προμηθευτής ότι περιλαμβάνεται και η εργασία. Από την τράπεζα είπαν θα το κοιτάξουν και θα μας πουν. Πάντως σε επικοινωνία που είχα με 2-3 συνεργεία μόλις ακούσαν ότι θα πληρωθούν από την τράπεζα μόνο που δε μου κλείσαν το τηλέφωνο.

Εγω ενα εξοικονομω που εχω, ο ιδιοκτητης θα συμπεριλαβει για καθε εργασια δυο τιμολογια. Ενα των υλικων και ενα των εργατικων. Γιατι αλλος θα ειναι ο προμηθευτης και αλλο το συνεργειο που θα κανει την τοποθετηση....

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι να' ναι....

 

Να ρωτήσω κάτι σε όσους ασχολήθηκαν με το "Εξοικονόμηση Κατ' Οίκον" ή και γενικά (χωρίς ένταξη στο πρόγραμμα) με επεμβάσεις στο κτιριακό κέλυφος για την ενεργειακή αναβάθμιση των κτιρίων.

Απαιτείται η έκδοση οικοδομικής άδειας ή άδειας εργασιών μικρής κλίμακας ή οτιδήποτε άλλο; Γιατί π.χ. εξωτερική θερμομόνωση χωρίς σκαλωσιές δεν το βλέπω πως μπορεί να γίνει. Αυτό δεν απαιτεί άδεια, ΙΚΑ κλπ; Και κάτι ακόμα περί εξωτερικής θερμομόνωσης σε υφιστάμενα κτίρια. Δεν αλλάζει το περίγραμμα του κτιρίου; Γι' αυτό τι προβλέπει η νομοθεσία;

 

Εργασίες δόμησης μικρής κλίμακας

Ε10/2004

http://www.minenv.gr/000/ergasies_domisis.pdf

Με την Ε10/2004 και το ΦΕΚΒ/2011 λύνονται όλα τα προβλήματα για την εξωτερική θερμομόνωση.

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1843

Link to comment
Share on other sites

Panos-vicious

 

Σχετικά με το θέμα του συστήματος παραγωγής ΖΝΧ σε περίπτωση που δεν υπάρχει στο εξεταζόμενο κτήριο, λέει στην ΤΟΤΕΕ1 παρ. 4.8.1.1:

 

θεωρείται ότι διαθέτει <<το ίδιο με>> το κτήριο αναφοράς, <<εκτός από την κάλυψη 15% του θερμικού φορτίου μέσω ηλιακών συλλεκτών>>. Σε αυτήν την περίπτωση για μεγάλες καταναλώσεις ΖΝΧ η απόδοση του λέβητα-καυστήρα για το κτήριο αναφοράς είναι 93,5%, {καθώς επίσης και στην περίπτωση που το εξεταζόμενο κτήριο διαθέτει οποιοδήποτε άλλο σύστημα παραγωγής ΖΝΧ, εκτός από κεντρικό λέβητα και τηλεθέρμανση}. Στην περίπτωση κτιρίων με περιορισμένη κατανάλωση ΖΝΧ <<μικρότερη ή ίση με 10l/άτομο/ημέρα>> η απόδοση για τα τοπικά συστήματα ροής (ηλεκτρικοί θερμοσίφωνες ή ταχυθερμοσίφωνες), λαμβάνεται 100% όπως του κτιρίου αναφοράς.

 

Στα εισαγωγικά είναι οι διορθώσεις από τις διευκρινήσεις της 21 Φεβρουαρίου 2011, που είτε ισχύουν είτε δεν ισχύουν μας λένε ότι ηλιακό virtual δεν βάζουμε.

 

Αν τώρα δεν υπάρχει σύστημα παραγωγής ΖΝΧ βάζεις τον λέβητα του κτιρίου αναφοράς, ο οποίος δεν είναι κεντρικός και μπορεί να δουλέψει χειμώνα καλοκαίρι, με πετρέλαιο κίνησης (το πετρέλαιο θέρμανσης για ΖΝΧ είναι παράνομο ούτως ή άλλως, λέμε τώρα).

Αρα δεν βάζεις ηλεκτρική αντίσταση το καλοκαίρι.

 

Αν έχεις κατάστημα ή γραφείο ή κάτι άλλο με μικρή κατανάλωση ΖΝΧ, βάζεις έναν ηλεκτρικό θερμοσ. και τελείωσες.

 

Στο κείμενο, αυτό που έχω σε αγκύλη είναι κάτι δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πει. Αν κανένας καταλαβαίνει τι λέει, ας βοηθήσει.

 

Και μια ακόμα απορία: γιατί κάνει η διευκρινιστική, μια τόσο εκτενή αναφορά στα βοηθητικά συστήματα εγκατάστασης ΖΝΧ αφού δεν εισάγονται πουθενά στο πρόγραμμα; Νόμιζα στην αρχή ότι θα ενσωματωθούν στην νέα έκδοση λογισμικού αλλά αυτό δεν έγινε. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Ηλία είτε υπήρχε η διευκρινιστική είτε όχι virtual ηλιακό δεν θα έπαιρνα. Δεν βλέπω το λόγο για κάτι τέτοιο. Απλώς προσπάθησα να απαντήσω στον adal και για τα δύο θέματα που έθεσε. Μια παρατήρηση μόνο. Γιατί ο λέβητας να μην είναι κεντρικός; Δεν βλέπω κάτι τέτοιο στην ΤΟΤΕΕ (στην ισχύουσα εννοώ).

Για αυτό που ρωτάς σχετικά με την ενσωμάτωση των βοηθητικών συστημάτων ΖΝΧ στο λογισμικό: Υποθέτω ότι δεν το έκαναν λόγω μη έναρξης ισχύος των διευκρινιστικών :confused:.

Link to comment
Share on other sites

Panos νομίζω ότι με βοήθησες

 

Μου ξέφυγε στην αρχή του 4.8.1.1 το:

<<Το κτήριο αναφοράς καλύπτει τις ανάγκες για ΖΝΧ μέσω του κεντρικού λέβητα θέρμανσης χώρων ή ξεχωριστού συστήματος λέβητα (πετρελαίου ή τηλεθέρμανσης), με παράλληλη χρήση ηλιακών συλλεκτών και ηλεκτρικής αντίστασης για εφεδρεία.>>

 

Ετσι μάλλον εξηγείται και αυτό που έχω στην αγκύλη:

 

Αν έχεις κεντρικό σύστημα θέρμανσης ή τηλεθέρμανσης στο κτήριο, αλλά η ιδιοκτησία σου για κάποιο λόγο δεν διαθέτει σύστημα παραγωγής ΖΝΧ, ή δεν είναι συνδεδεμένο με το κεντρικό, παίρνεις ένα θεωρητικό σύστημα ΖΝΧ, με τροφοδοσία από το κεντρικό σύστημα και βάζεις και ηλεκτρική αντίσταση για τους θερινούς μήνες που δεν δουλεύουν τη θέρμανση.

 

Εάν στο κτήριό σου έχεις οποιοδήποτε άλλο σύστημα ή δεν έχεις καθόλου, βάζεις τον θεωρητικό ξεχωριστό λέβητα με τα χαρακτηριστικά που αναφέρονται. Εκεί δεν νομίζω ότι χρειάζεται ηλεκτρική αντίσταση γιατί μπορεί να δουλεύει όλο το χρόνο αυτόνομα.

 

Εάν έχεις γραφείο, κατάστημα κλπ μπορείς να βάλεις μόνο ηλεκτρική αντίσταση.

 

Δεν ξέρω αν συμφωνείς. Αν κανένας έχει εκστασιαστεί απ' τις αναθυμιάσεις του βωμού της Πυθίας, ας βοηθήσει. (Ε ρε τι τραβάμε.....).

 

Η αίσθηση που είχα για το ξεχωριστό σύστημα του κτιρίου αναφοράς οφείλεται στο ότι το πρόγραμμα ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ είναι φτιαγμένο για ένα τέτοιο σύστημα. Επίσης όπως ξέρεις το ΖΝΧ πρέπει να παράγεται από πετρέλαιο κίνησης. Εχει τύχει σε ξενοδοχεία, να τους έχει βάλει τσουχτερά πρόστιμα το ΣΔΟΕ, επειδή χρησιμοποιούσαν ίδια δεξαμενή για θέρμανση και ΖΝΧ με πετρέλαιο θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Αν τώρα δεν υπάρχει σύστημα παραγωγής ΖΝΧ βάζεις τον λέβητα του κτιρίου αναφοράς, ο οποίος δεν είναι κεντρικός και μπορεί να δουλέψει χειμώνα καλοκαίρι, με πετρέλαιο κίνησης (το πετρέλαιο θέρμανσης για ΖΝΧ είναι παράνομο ούτως ή άλλως, λέμε τώρα).

"Επίσης όπως ξέρεις το ΖΝΧ πρέπει να παράγεται από πετρέλαιο κίνησης. Εχει τύχει σε ξενοδοχεία, να τους έχει βάλει τσουχτερά πρόστιμα το ΣΔΟΕ, επειδή χρησιμοποιούσαν ίδια δεξαμενή για θέρμανση και ΖΝΧ με πετρέλαιο θέρμανσης. "

 

Που το λέει αυτό ρε παιδιά? Είμαι τόσο άσχετος τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.