Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

@tsx δηλαδη αν το πουλαμε στη δεη δεν ανεβαινουμε κατηγορια? ειναι για ενα προγραμμα του υπεκα για κτιρια.

 

Η πωληση στη δεη δε λαμβανεται υποψη στο λογισμικο,μονο η ιδια χρηση (καταναλωση)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως λέει και ο ntside, αν το πουλάς δεν λαμβάνεται υπόψιν στο ΠΕΑ.

Αν είναι για το εξοικονομώ (που δεν το νομίζω), τα φωτοβολταικά δεν είναι στις επιλέξιμες δαπάνες.

Link to comment
Share on other sites

Tι προβλέπεται για κάποιον άσχετο ο οποίος διαφημίζεται επίσημα ως ενεργειακός επιθεωρητής ενώ δεν είναι καν μηχανικός;

 

Ότι προβλέπεται και για αυτόν που είναι Επιθεωρητής και στα στοιχεία επικοινωνίας του δίνει e-mail και τηλέφωνο του ΔΗΜΟΥ όπου εργάζεται ως προϊστάμενος τμήματος μελετών,

δηλαδή Τ Ι Π Ο Τ Α !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυκατοικια στα Χανια, αποτελειται απο 13 διαμερισματα... Τα 4 ανηκουν στον μπαμπα Τσικουδακη (τυχαιο το ονομα) και τα υπολοιπα ανηκουν απο 3 στα 3 τεκνα Τσικουδακη. Ολα τα διαμερισματα (και τα 13) ειναι προς ενοικίαση. Απο 9 Ιουλίου ειναι απαραιτητο το πιστοποιητικο ενεργειακης αποδοσης για τα μισθωματα.

 

Ερωτηση: Ποσα πιστοποιητικα θα πρεπει να εχει η πολυκατοικια? Ενα συνολικο? ή 4 (λογω διαφορετικης ιδιοκτησιας και ΑΦΜ?)

Link to comment
Share on other sites

Ενα συνολικό.Θα καταχωρηθούν όλοι οι ιδιοκτήτες (ώστε να φαίνονται στο φύλλο εγκυρότητας)...οπότε στο συμβόλαιο ενοικίασης θα υπαρχει αντιγραφο του ΠΕΑ και ο ελεγχος εγκυρότητας ΠΕΑ...

Αποψή μου...

Link to comment
Share on other sites

Με το 3851 ΦΕΚ 85 04/06/2010 άρθρο 10 παρ.4 :

<<5. Η παράγραφος 4 του άρθρου 6 του ν. 3661/2008

αντικαθίσταται ως εξής:

4. Η ενεργειακή πιστοποίηση οριζόντιων ιδιοκτησιών κατά την έννοια του άρθρου 1 του ν. 3741/1929 (ΦΕΚ 4 Α΄) και ιδιοκτησιών κατά την έννοια του άρθρου 1 του

ν.δ.1024/1971 (ΦΕΚ 232 Α΄) βασίζεται είτε σε μεμονωμένες πιστοποιήσεις των οριζόντιων ιδιοκτησιών είτε σε κοινή πιστοποίηση ολόκληρου του κτιρίου, εφόσον πρόκειται

για συγκροτήματα με κοινόχρηστα συστήματα. Η δαπάνη έκδοσης του πιστοποιητικού ενεργειακής απόδοσης κτιρίου βαρύνει, κατά περίπτωση, τον κύριο ή τους συγκυρίους ολόκληρου του κτιρίου, κατά το ποσοστό συγκυριότητας εκάστου.>>

 

Είτε θα βγάλεις ένα ΠΕΑ για όλο το κτίριο είτε 13 πιστοποιητικά. Τώρα, αν μπορείς να βγάλεις λιγότερα π.χ. ένα ΠΕΑ ανά όροφο, δεν ξέρω, αλλά δεν το νομίζω.

 

Το ότι υπάρχουν περισσότεροι ιδιοκτήτες από ένας στο κτήριο, δεν παίζει κανένα ρόλο στο συνολικό ΠΕΑ. Τους αναφέρεις στο buildingcert και τους 4.

Όπως θα έκανες και με ένα διαμέρισμα που έχει πάνω από έναν συνιδιοκτήτες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να εκδώσω ΠΕΑ σε ένα ισόγειο κατάστημα, το οποίο όμως είναι δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες Ι1 και Ι2 που έχουν άτυπα συνενωθεί και έχουν και δύο δηλώσεις στο κτηματολόγιο. Είναι του ιδίου ιδιοκτήτη και θα πωληθούν μαζί. Αν εκδώσω ένα ΠΕΑ για το όλο κατάστημα, θεωρώντας ιδιοκτησία Ι1+Ι2 πώς θα καταχωρήσω δύο αριθμούς κτηματολογίου;

Ή πρέπει να εκδώσω δύο ΠΕΑ; (ο διαχωριστικός τοίχος που λείπει ούτως ή άλλως δεν καταχωρείται στους υπολογισμούς ως αδιαβατικός)

Link to comment
Share on other sites

Πάντα βάζουμε ότι βλέπουμε στην αυτοψία: εφόσον είναι 'εγιναν ένα τότε λοιπόν εκδίδεις ένα. Όσο για το ΚΑΕΚ καταχωρείς όσους μπορεί να δεχτεί το σύστημα, αλλά και με ένα δεν υπάχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.