Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπήρχε μια περίπου ανάλογη περίπτωση στην περιοχή μου.

Τέσσερα καταστήματα, τεσσάρων διαφορετικών ιδιοκτητών, χρησιμοποιούνταν από μία επιχείρηση. Οι ενδιάμεσοι τοίχοι δεν υπήρχαν και οι 3 ιδιοκτήτες είχαν προλάβει και πούλησαν τα καταστήματά τους πριν την υποχρέωση έκδοσης ΠΕΑ (το 2010). Εμεινε ο τέταρτος να θέλει να εκδώσει ΠΕΑ για τον χώρο του, ενώ η επιχείρηση (τράπεζα) ήδη λειτουργούσε. Μεγάλο μπέρδεμα.......

 

Ο μόνος τρόπος για να αντιμετωπιστεί είναι να το ελέγξεις συνολικά. Με ένα ΠΕΑ.

Οπως λέει και ο gamvro, πρέπει να βάλεις ότι βλέπεις. Και μόνο με ένα ΠΕΑ δεν θα' χεις πρόβλημα όπως π.χ. το πως θα ορίσεις θερμικές ζώνες.

 

Το ότι πρόκειται για 2 ιδιοκτησίες δεν σου δημιουργεί πρόβλημα. Αρκεί στο κτίριό σου να υπάρχουν μόνο αυτά τα 2 καταστήματα και όχι άλλα. Αν υπάρχουν και άλλα δεν είμαι σίγουρος τι πρέπει να κάνεις. Θα πρέπει να ρωτήσεις το ΤΕΕ.

 

Για το ΚΑΕΚ δες λίγο τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ. Προστέθηκε τελευταία μια πολύ χρήσιμη απάντηση. Λέει ότι το ΚΑΕΚ μπορεί να είναι αυτό του κτιρίου (τα πρώτα δηλαδή κοινά ψηφία όλων των ιδιοκτησιών) και όχι κατ' ανάγκη της συγκεκριμένης ιδιοκτησίας. Δες το.

Link to comment
Share on other sites

hkamp και gamvro ευχαριστώ.

Από τη στιγμή που επιθεωρούμε το κτίριο ώς έχει προφανώς θα εκδοθεί ένα ΠΕΑ. (είναι ένα κατάστημα που καταλαμβάνει όλο τον ισόγειο όροφο. Σαν το παράδειγμα του hkamp. Στους άλλους ορόφους κατοικίες).

Το να μνημονευτεί από τον συμβολαιογράφο το ίδιο ΠΕΑ σε δύο ιδιοκτησίες δε γνωρίζω αν δημιουργεί πρόβλημα. Πιστεύω πως όχι.

Οι ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ για το ΚΑΕΚ νομίζω με βοηθούν. Το ψάχνω και όταν το ξεκαθαρίσω θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Mα ειναι δυνατον να δημιουργηθει προβλήμα ρε παιδια?

 

Ενας κατασκευαστης δηλαδη δεν τον συμφερει να βγαλει ΠΕΑ για ολη του την πολυκατοικια με 1,00 Ε/τ.μ παρα για καθε διαμερισμα χωριστα?

 

Σ αυτη την περιπτωση καθε διαμερισμα που πωλειται θα αναγραφεται το ΠΕΑ του κτιριου....

 

@gamvro

 

Το ''παντα βαζουμε οτι βλεπουμε στην αυτοψια'' ειναι σχετικο.Μακαρι να ταν ετσι...

Εγω στην αρχη και μεχρι τον Μαρτιο αυτο εκανα...οταν ομως βγηκε μια διευκρινιστικη του υπουργειου, ανεφερε χαρακτηριστικα οτι η υπολογιζομενη επιφανεια ειναι ΜΟΝΟ οτι μετραει στην Ο.Α + οσοι χωροι εχουν τακτοποιηθει ή νομιμοποιηθει με τις κειμενες πολεοδομιες διαταξεις...

 

Τι καταλαβαινω εγω? Οτι ενω ειχαν ετοιμους τους ελεγκτες για τα αυθαιρετα (ενεργειακοι επιθεωρητες), προτιμησαν να μην τους χρησιμοποιησουν, προφανως γιατι θα ετρωγαν κραξιμο και αποφασισαν να ακολουθησουν μια συμβιβαστικη οδο...

 

Ελλας το μεγαλειο σου....

Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε χασογκολη παοκτση :P

 

Νομιζω το εχεις ξανααναφερει αυτο το θεμα αλλα βγηκε διευκρινιση μετεπειτα απο το υπουργειο που αποσυνεδεε το ΠΕΑ με τον 3843/2010 και ελεγε ρητα οτι βαζουμε στο ΠΕΑ οτι βλεπουμε χωρις να μας ενδιαφερει αν ειναι ρυθμισμενο η οχι...

Link to comment
Share on other sites

Το ''παντα βαζουμε οτι βλεπουμε στην αυτοψια'' ειναι σχετικο.Μακαρι να ταν ετσι...

Εγω στην αρχη και μεχρι τον Μαρτιο αυτο εκανα...

έχεις κάψει κόσμο δλδ :) :) (πλάκα κάνω)

Τι καταλαβαινω εγω? Οτι ενω ειχαν ετοιμους τους ελεγκτες για τα αυθαιρετα (ενεργειακοι επιθεωρητες), προτιμησαν να μην τους χρησιμοποιησουν, προφανως γιατι θα ετρωγαν κραξιμο και αποφασισαν να ακολουθησουν μια συμβιβαστικη οδο...

 

όπως τα λες.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τους ανακάτωσα όλους τελικά το βρήκα.

Ένα ΠΕΑ και για τις δύο ιδιοκτησίες.

Κι ενώ ο συμβολαιογράφος στην αρχή ήταν αρνητικός, αφού απευθύνθηκε και στην συντονιστική επιτροπή του συλλόγου τους, το δέχτηκε.

Link to comment
Share on other sites

......... οτι η υπολογιζομενη επιφανεια ειναι ΜΟΝΟ οτι μετραει στην Ο.Α + οσοι χωροι εχουν τακτοποιηθει ή νομιμοποιηθει .........

 

Η διευκρινιστική που αναφέρεις, κατά την γνώμη έχει μεγάλο λάθος, διότι δεν μπορείς να αποκρύψεις επιφάνεια που βρήκες στην αυτοψία.

Τι θα πεις αν σου γίνει έλεγχος, ότι εγώ δεν την είδα;

 

Εξάλλου σε ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ αναφέρει:

 

Στην περίπτωση που ένα τμήμα κτηρίου είναι αυθαίρετο (δεν αναφέρεται στην οικοδομική άδεια), πώς λαμβάνεται υπόψη στους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης κτηρίων κατά την έκδοση πιστοποιητικού ενεργειακής απόδοσης (Π.Ε.Α.);

Αν υπάρχει αυθαίρετο τμήμα στο κτήριο (π.χ. ημιυπαίθριος χώρος που έχει κλείσει), με ενιαία λειτουργία ως προς τους υπόλοιπους χώρους του κτηρίου, θα πρέπει να καταγραφεί και αυτός ο χώρος και να ληφθεί υπόψη (ως λειτουργικός θερμαινόμενος χώρος) στους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοση του κτηρίου.

Κατά την ενεργειακή επιθεώρηση του κτηρίου καταγράφονται όλοι οι λειτουργικοί χώροι του κτηρίου ως κατασκευασθέντος ανεξαρτήτως των όσων αναφέρονται στην οικοδομική άδεια και οι ενεργειακοί επιθεωρητές δεν φέρουν καμία ευθύνη για τυχόν παραβάσεις της πολεοδομικής νομοθεσίας. Δεν αναφέρεται πουθενά στην κείμενη νομοθεσία ότι οι ενεργειακοί επιθεωρητές εντέλλονται να ελέγξουν πολεοδομικές παραβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε χασογκολη παοκτση :P

 

Νομιζω το εχεις ξανααναφερει αυτο το θεμα αλλα βγηκε διευκρινιση μετεπειτα απο το υπουργειο που αποσυνεδεε το ΠΕΑ με τον 3843/2010 και ελεγε ρητα οτι βαζουμε στο ΠΕΑ οτι βλεπουμε χωρις να μας ενδιαφερει αν ειναι ρυθμισμενο η οχι...

 

Παρακαλώ συνάδελφοι να αναφέρετε τα στοιχεία των εγγράφων που αναφέρετε ώστε να βρίσκουμε και εμείς η να τα κάνετε link. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ισόγειο κατάστημα ύψους 5 μ, υπάρχει ψευδοροφή απ' όπου περνούν οι εγκαταστάσεις κλιματισμού ύψους 1,20 μ. Τι ύψος θερμικής ζώνης θα πάρω; Το 5 που είναι από δάπεδο έως και την ύπερθεν πλάκα; (την οποία σημειωτέον δεν καταχωρώ, ως αδιαβατική)

Ή το κάτωθι της ψευδοροφής 3.80 ως πραγματικά θερμαινόμενος χώρος; Και τότε οροφή τι θα ορίσω; Τη ψευδοροφή; Πώς θα το κάνω αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.