Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Επεσες σε στόκο συμβαιολαιογράφο.

Επ' ουδενί μη προχωρήσεις σε ακύρωση!!!!!!!

 

Στη θέση σου θα ετοίμαζα επίσημη επιστολή στο ΥΠΕΚΑ, περιγράφοντας όλο το ιστορικό με ονοματεπώνυμα, θα έστελνα εξώδικο στον συμβολαιογράφο με την επιστολή ώστε να λάβει γνώση εμπρόθεσμα και να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει επίσημα με την επιστολή (για να δει πόσα απίδια βάνει ο σάκος) και τέλος θα το έστελνα στο ΥΠΕΚΑ ζητώντας την επέμβαση του υπουργείου.

Στο κάτω κάτω, ένα βλαμμένο της 3ης δέσμης ήταν κάποτε.

 

Ελπίζω να μη μου τύχει κάτι ανάλογο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. τού κλείνω ραντεβού και τού λέω τι δικαιολογητικά χρειάζονται, μού υπογράφει ανάθεση

2. κάνω αυτοψία, παίρνω μετρήσεις

3. πριν τη όλοκλήρωση του ΠΕΑ, μπαίνω συστημα αμοιβών ΤΕΕ και :

- ή μου δίνει χρήματα και τα πληρώνω εγω (αμοιβή + ΦΠΑ) στην ΕΤΕ

- ή του δίνω συμπληρωμένο (με κωδικούς πληρωμής, αμοιβή και ΦΠΑ) το έντυπο της τράπεζας, μαζί με το χαρτί του ΤΕΕ για τους κωδικούς και το πληρώνει αυτός στην ΕΤΕ

4. όταν ολοκληρώνω - εκτυπώνω το ΠΕΑ, έρχεται, μου δίνει το έντυπο πληρωμής της τράπεζας (αν το έχει πληρώσεις εκείνος), κόβω την απόδειξη με τα αντίστοιχα ποσά και του δίνω το ΠΕΑ

 

Μεχρι τώρα σε όσα έχω κάνει, δεν έχω πληρώσει ουτε ΦΕΜ ούτε ΤΣΜΕΔΕ

Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακκό, θα δείξει στη πορεία!!!!!!

 

στο 3 αν μού δώσει τα χρήματα ποιά είναι η συνέχεια; ποτε κόβω την Απυ;

έχει σχέση πότε κόβω ΑΠΥ και πότε πληρώνω ετε;

οταν μπώ στο συστημα αμοιβών και εκτυπώσω αν τελικά δεν προχωρησει το ΠΕΑ τι γίνεται ; χρειάζεται κάποια ακύρωση;

και αν πλήρωνα φεμ πότε έπρεπε να γίνει αυτό;και απο ποιόν;

Link to comment
Share on other sites

στο 3 αν μού δώσει τα χρήματα ποιά είναι η συνέχεια; ποτε κόβω την Απυ;

έχει σχέση πότε κόβω ΑΠΥ και πότε πληρώνω ετε;

οταν μπώ στο συστημα αμοιβών και εκτυπώσω αν τελικά δεν προχωρησει το ΠΕΑ τι γίνεται ; χρειάζεται κάποια ακύρωση;

 

1) Πρώτα πληρώνεις ΕΤΕ και στη συνέχεια κόβεις απόδειξη (αφού έχεις μπει στο σύστημα αμοιβών και έχεις πάρει κωδικούς απο ΤΕΕ)

Αν σου δώσει τα χρήματα και πληρώσεις στη ΕΤΕ, την ίδια μέρα μπορείς να κόψεις την απόδειξη και του την δίνεις με την παραλαβή του ΠΕΑ

 

2) Αν εννοείς, οτι δεν προχωράει το ΠΕΑ (για χ λόγους), την αίτηση που έχεις κάνει στο ΤΕΕ για αμοιβή, την αφήνεις (δεν γνωρίζω αν διαγράφεται, μάλλον όχι) και σε επόμενη αίτηση στο ΤΕΕ για αμοιβή, κάνεις καινούργια αίτηση.

 

Εννοείται οτι, δεν προχωράς στο επόμενο στάδιο χορήγησης κωδικών απο το ΤΕΕ (το 1ο στάδιο είναι ο υπολογισμός της αμοιβής + ΦΠΑ), εάν δεν έχεις το συνολικό ποσό αμοιβής + ΦΠΑ στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση ανάκλησης πιστοποιητικού ( λόγω λάθους στο εμβαδό ) πριν απο μια βδομάδα και ακόμα δεν έχει έρθει απάντηση, τόσο πολύ αργεί? Το πιστοποιητικό είναι για αγοροπωλησία. Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Μια θεωρητική ερώτηση:

Για τα ΠΕΑ μετά τις 9 Ιουλίου, που θα χρειάζονται για ενοικίαση, θα ελέγχει κάποιος την εγκυρότητα;

Νομίζω ότι τα συμφωνητικά ενοικίασης δεν ελέγχονται υποχρεωτικά από συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή ερώτηση. Το ΠΕΑ θα κατατίθεται με το συμφωνητικό στην εφορία. Μήπως θα έχει τη δυνατότητα να τα ελέγξει;

Ή θα αρχίσουν τα όργανα;

Link to comment
Share on other sites

Καλή η πλάκα, αλλά ας μη χαλάμε το θέμα και μη θίγουμε άλλες κατηγορίες επαγγελματιών.

Τα σχετικά μηνύματα διεγράφησαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω στην περίπτωση επιθεώρησης πολυκατοικίας ώς σύνολο κτηρίου η οποία στεγάζει 2 καταστήματα τραπεζών εμπορικά καταστήματα ,ιατρεία, γραφεία καθώς και κατοικίες πόσα διαφορετικά ποιστοποητικά χρειάζεται και αν η μελέτη θα γίνει ανά χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.