Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Εχοντας βγαλει το πιστοποιητικο, σε μορφη pdf και ανοιγοντας το στον υπολογιστη μου, κανονικα με αριθμο ασφαλειας (εγκυρο) διαπιστωνω οτι στο κατω μερος της σελιδας μου βγαζει το εξης μηνυμα

 

pd4ml evaluation copy. please visit http://pd4ml.com

 

Αυτο ομως εγω δε θελω να φαινεται στην εκτυπωση μου.

Τι διαολο μπορω να κανω για αυτο?

 

Ξερετε τι πραμα ειναι?

 

Προφανώς είναι η μηχανή που τρέχει ο server του υπουργείου για να σου βγάζει το πιστοποιητικό κατευθείαν σε pdf..Δεν είδα να έχει πουθενά επιλογή για να μη βγαίνει αλλά μπορείς να το βγάλεις χειροκίνητα αν ανοίξεις το pfd του πιστοποιητικού με ένα πρόγραμμα εικόνας που υποστηρίζει pdf (πχ. photoshop).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Inzaghi

 

Προφανώς τσιγκουνεύτηκαν τα 100€ - 160€ που κοστίζει το εργαλείο που δημιουργεί τα pdf.Μα για τόσο μικρό ποσό τώρα να κάνουν οικονομία;

 

Ενημέρωσέ τους μήπως δεν το ξέρουν ήδη να το διορθώσουν.

Link to comment
Share on other sites

  1. Αν υπάρχει εγκατεστημένο σύστημα θέρμανσης (λέβητας, δίκτυο, συλλέκτες & ηλεκτροβάνες αυτονομίας αλλά σε μια από τις δύο χρήσεις του κτιρίου δεν έχουν τοποθετηθεί τα θερμαντικά σώματα, τότε πως αντιμετωπίζουμε την περίπτωση; Σαν να μην υπάρχει καθόλου σύστημα θέρμανσης οπότε σύμφωνα με τις οδηγίες τις ΤΟΤΕΕ και του προγράμματος (θεώρηση θεωρητικού συστήματος κλπ) ή κάτι άλλο;

 

Παιδιά πείτε τη γνώμη σας παρακαλώ και συγγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος.

Ευχαριστώ.

Προσωπικα θεωρω οτι δεν θερμαινεται. Κριτηριο για μενα ειναι να θερμαινεται το σπιτι και οχι να εχει την εγκατασταση. Μπορει η εγκατασταση να υφισταται αλλα πρακτικα δεν ξοδευονται χρηματα για τη λειτουργια αυτης, οποτε χρησιμοποιουμε το θεωρητικο συστημα.

Στην τελευταια επιθεωρηση μου, ετυχε να παω σε σπιτι που παλαιοτερα ειχε κεντρικη θερμανση πετρελαιου αλλα οταν η οικοδομη εκανε τη μετατροπη σε κεντρικη θερμανση φυσικου αεριου, αυτος δε δεχτηκε και ετσι απομονωσαν το σπιτι απο την κεντρικη θερμανση. Ετσι τουλαχιστον μου ειπε αυτος, εννοειται πως δεν κατεβηκα στο λεβητοστασιο με αυτα τα δεδομενα.

 

 

@Inzaghi

 

  • Σχετικά με την αμβλεία γωνία για την τέντα ή κάνε γραμμική προεκβολή στον πίνακα 3.19 ή το απλούστερο που σου λέει ο Stavion. Σ' αυτό που αναφέρεις πάντως με το σκαρίφημα για την τέντα, τι να πεις. Λες και οι άνθρωποι δεν έχουν δει ποτέ που τοποθετείται -συνήθως-μια τέντα ώστε να συμπεριλάβουν την περίπτωση. Γενικά στις σκιάσεις η ΤΟΤΕΕ έχει ελλείψεις. Παλιότερα είχα θίξει το θέμα με τις πέργκολες. Έπεσαν ιδέες αλλά δεν είναι και κάτι επίσημο.

Σχετικα με την τεντα, δεν μπορω να κανω γραμμικη παρεμβολη για αμβλεια γωνια γιατι δινει τιμες μεχρι ορθης γωνιας. Εκτος κι αν εννοεις να συνεχισω αναλογικα τη μειωση των συντλεστων σκιασης για αυξανομενες γωνιες ανω των 90 μοιρων. Εβαλα ολικη σκιαση και τελειωσε το πανηγυρι εκει...

Φυσικα και υπολογισα και τον προβολο και γενικα τη σκιαση που προκυπτει απο ολο το συστημα.

 

 

Προφανώς είναι η μηχανή που τρέχει ο server του υπουργείου για να σου βγάζει το πιστοποιητικό κατευθείαν σε pdf..Δεν είδα να έχει πουθενά επιλογή για να μη βγαίνει αλλά μπορείς να το βγάλεις χειροκίνητα αν ανοίξεις το pfd του πιστοποιητικού με ένα πρόγραμμα εικόνας που υποστηρίζει pdf (πχ. photoshop).

Το εκτυπωσα δοκιμαστικα στο σπιτι μου και αυτη η βλακεια εκτυπωθηκε στο κατω μερος της σελιδας. Το εστειλα για εκτυπωση εγχρωμη σε φωτοτυπαδικο και αυτο δεν υπηρχε. Μια χαρα νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις:

 

  1. Αν υπάρχει εγκατεστημένο σύστημα θέρμανσης .....................
  2. Αν σε κτίριο τριτογενούς τομέα, ..........................................
  3. Στις δύο παραπάνω περιπτώσεις,.........................................

 

Απάντηση:

 

1. Βάζεις την θέρμανση που υπάρχει την στιγμή της επιθεώρησης, δηλαδή εφόσον δεν βρίσκεις σώματα βάζεις την θέρμανση του κτιρίου αναφοράς.

 

2. Εφόσον δεν έχει λαμπτήρες στο Σύστημα Φωτισμού δεν το επιλέγης και αφήνεις το πρόγραμμα να κάνει τους δικούς του υπολογισμούς, όπως λέει και στην βοήθεια του προγράμματος: "Αν στο προς επιθεώρηση κτίριο / τμήμα κτιρίου του τριτογενή τομέα η συνολική εγκατεστημένη ισχύς για φωτισμό που έχει εισάγει ο χρήστης είναι μικρότερη από τις ελάχιστες τιμές που προσδιορίζονται στην ΤΟΤΕΕ 2010α, τότε στους υπολογισμούς το λογισμικό λαμβάνει αυτόματα υπόψη του τις ελάχιστες τιμές.".

 

3. Μην παραξενεύεσαι στο τι κατηγορία κατατάσεται ένα κτίριο. Προς το παρόν πιστεύω ότι δεν έχουμε την πείρα να κρίνουμε. Για παράδειγμα σε μένα ένα κτίριο του 2009 βγήκε Γ', ενώ σε κτίριο του 1990 βγήκε Β (διότι ήταν μονωμένο, είχε θέρμανση με καλό βαθ. απόδοσης, είχε ηλιακό συλλέκτη, ενώ δεν είχε ψύξη και άρα πήρε την ψύξη του κτιρίου αναφοράς).

Link to comment
Share on other sites

Εγω δηλαδη που βρηκα σωματα αλλα μου ειπανε πως δεν ειχε θερμανση γιατι δε δεχτηκε ο ιδιοκτητης να συμμετασχει στη μετατροπη και του αποκλεισανε το διαμερισμα?

Δεν ειχα τροπο να το ελεγξω ουτε απο το λεβητοστασιο νομιζω, οποτε θεωρησα αληθη τα στοιχεια που μου εδωσε.

 

Μη μπουμε τωρα στη διαδικασια να τον βαζουμε να υπογραφει υπευθυνες δηλωσεις οτι τα στοιχεια που μας λεει ειναι αληθη...

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρξουν τέτοιες περιπτώσεις.

Κι εγώ τα ίδια θα έκανα, αν και θα πήγαινα στο κλιμακοστάσιο για να καταλάβω ότι μπορεί να καταλάβει κανείς με μια σύντομη επόπτευση (και μια φωτο).

Εναλλακτικά θα τηλεφωνούσα και στον διαχειριστή.

Από την άλλη δεν θα κάνουμε και προανάκριση..

 

@gamvro, "...ενώ δεν είχε ψύξη και άρα πήρε την ψύξη του κτιρίου αναφοράς" δεν εννοείς ότι την πήρε αυτόματα το λογισμικό όπως στη παράγραφό σου 2 για το φωτισμό ή ναι ?

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνει κάποιος τι εννοεί στην βοήθεια του προγράμμαος όταν λέει:

 

Στο πεδίο "Θερμαινόμενος όγκος", δεν εισάγεται ο πραγματικός θερμαινόμενος όγκος, αλλά ο θερμαινόμενος όγκος κατά ΚΕΝΑΚ (δηλ, λαμβάνοντας υπόψη ότι το σύστημα θέρμανσης καλύπτει πλήρως όλες τις θερμικές ζώνες του κτιρίου ή τμήματος κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

@gamvro, "........ δεν εννοείς ότι την πήρε αυτόματα το λογισμικό όπως στη παράγραφό σου 2 για το φωτισμό ή ναι ?

 

Δεν την πήρε αυτόματα, την βάζεις εσύ.

 

Ούτως ή άλλως δεν "κλείνει" το πρόγραμμα χωρίς ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί ότι αν π.χ. πάρεις και το κλιμακοστάσιο ενταγμένο στην θερμαινόμενη ζώνη θα υπολογίσεις και αυτό στον όγκο, άσχετα που πραγματικά δεν θερμαίνεται.

 

Δεν βάζεις δηλ. τον όγκο των χώρων που εξετάζεις όταν διαστασιολογείς το σύστημα στη μελέτη κεντρικής θέρμανσης.

Βάζεις τον όγκο της ζώνης που θεώρησες ως θερμαινόμενη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θέλω να βγάλω το ΠΕΑ για μία ισόγεια μονοκατοικία.

Επειδή τώρα άρχισα να ασχολούμαι με το πρόγραμμα έχω ήδη κάποιες απορίες…

Το κτίριο είναι ισόγειο χωρίς κλιμακοστάσιο…οπότε έχω μία θερμική ζώνη και η συνολική επιφάνεια = θερμαινόμενη επιφάνεια όπως και ο συνολικός όγκος με τον θερμαινόμενο…και επίσης ψυχόμενη επιφάνεια και ψυχόμενος όγκος είναι 0.

Ελπίζω σωστά μέχρι εδώ….

Τώρα όσο αφορά την πηγή ενέργειας αν υπάρχουν σόμπες εγώ τι θα βάλω??Βιομάζα?

Επίσης αν έχουμε κενρική θέρμανση με καλοριφέρ θα τσεκάρω την θέρμανση και θα συμπληρώσω την κατανάλωση ….αλλα τι γίνεται με την ψύξη το ζνχ, τον αερισμό και τον φωτισμό?

θα τα κανω για καθε ένα ξεχωριστά ?και αν δεν έχει?

το κτίριο έχει άδεια του 1975...

ευχαριστώ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.