Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Το γνωρίζω ότι πρέπει να πληρούνται όλοι οι όροι (επιμέρους διατάξεις αυτοματισμών) για να ανήκει σε συγκεκριμένη κατηγορία, αλλιώς θεωρείτε ότι ανήκει στην αμέσως προηγούμενη. Γι' αυτό λέω ότι με αυτά που προτείνεις για Β κατηγορία, στην πραγματικότητα εντάσσεται στην Γ. Δες το παράδειγμα ΜΕΑ της εξαόροφης του ΤΕΕ για κατοικίες και καταστήματα (τριτογενής τομέας). Με αυτά που λες για την Γ + αντιστάθμιση + θερμοστάτες ανά ιδιοκτησία (και χρήση) + αυτονομία (λόγω πολλών ιδιοκτησιών) εντάσσονται και οι δύο χρήσης στην κατηγορία Γ.

 

panos

γεια και πάλι

 

Κεντρικός αυτόματος έλεγχος σε επίπεδο κτιρίου γίνεται όταν κλείνεις πχ με χρονοδιακόπτη τον καυστήρα

και προφανώς τις τερματικές μονάδες. (κατηγορία Γ)

Μεμονωμένος αυτόματος έλεγχος σε επίπεδο θερμικής ζώνης είναι όταν κλείνεις με ηλεκτρονικό ελεγκτή

(π.χ θερμοστάτη) την παροχή στις τερματικές μονάδες μιας ιδιοκτησίας.(κατηγορία Β).

 

Ετσι το ερμηνεύω (χωρίς πάντα να είμαι σίγουρος) διαβάζοντας τον κανονισμό.

 

Για το υπόδειγμα του ΤΕΕ δεν έχω και καλή γνώμη - περισσότερο νομικό και φιλολογικό κείμενο μου φαίνεται.

(Δεν είμαι επιθεωρητής, απλώς προσπαθώ να παραδώσω μια ΜΕΑ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγω ετσι το αντεληφθην....

 

Σε επιπεδο πολυκατοικιας με κεντρικη θερμανση, προφανως και θα υπαρχει χρονοδιακοπτης για τον ελεγχο του καυστηρα. Αρα εντασσεται στην κατηγορια Γ

Οπως και τα διαμερισματα με επιτοιχο λεβητα που εχουν θερμοστατη εντος του διαμερισματος.

 

Σε περιπτωση, δε, που υπαρχει και ελεγχος μεμονωμενα των τερματικων μοναδων με θερμοστατικες βαλβιδες κλπ, τοτε σκαρφαλωνουμε στην κατηγορια Β

Link to comment
Share on other sites

Σε επιπεδο πολυκατοικιας με κεντρικη θερμανση, προφανως και θα υπαρχει χρονοδιακοπτης για τον ελεγχο του καυστηρα. Αρα εντασσεται στην κατηγορια Δ

 

εντασσεται στην κατηγορια Γ

 

Δ ειναι οταν δεν υπαρχει αυτόματος έλεγχος

δηλαδη αφη-σβεση λεβητα - κυκλοφορητη χειροκινητα χωρις καμια θερμοστατηση σε χωρο ή περιβαλλον

Link to comment
Share on other sites

Σε οσους θες το βαζεις...

 

Nα ρωτήσω κατι ακόμη.Στην περ'ιπτωση που μια πλευρα ενος διαμερίσματος εφαπτεται όμορου διαμερισματος ,θεωρούμε ότι την πλευρα σε επαφη με ΜΘΧ ή αδιαβατικη ή σε επαφη με εξωτερικο αερα.

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

@dim10 και όχι μόνο.

Ούτε κι εγώ έχω καλή γνώμη για το παράδειγμα, αλλά νομίζω πως σ' αυτό είναι σωστό. Παρόλο που έχει και κυκλοφορητή με μεταβλητή παροχή/αριθμό στροφών και σταθερό Δp.

Ένας απλός χρονοδιακόπτης δεν αντικαθιστά παρά το χειροκίνητο άναμμα-σβήσιμο. Δεν παίρνει υπόψη του καμιά παράμετρο. Και χαρά θεού να είναι έξω, ο καυστήρας θα ανάβει. Απλώς ο διαχειριστής γλυτώνει το πάνω-κάτω.

Νομίζω πως ο hkamp το ερμήνευσε πιο σωστά στα προηγούμενα μηνύματα. Αν και ισχύει αυτό που λέει πιο κάτω περί Πυθίας ακόμα και μηχ.-ηλ. εγκαταστάτης να είσαι!!!

Εδώ έβγαλαν σε διαβούλευση την 1η ΤΟΤΕΕ και η π@π@...α με τον έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης του λέβητα παραμένει με τα κριτήρια που έθετε και πριν απλώς προστέθηκαν οι επιφάνειες σε επαφή με όμορα κτίρια. Λες και πρόκειται ποτέ να βάλεις λέβητα με ισχύ ακριβώς ίδια με αυτή των θερμικών απωλειών. Εκτός κι αν γουστάρεις, έτσι βιτσιόζικα ρε παιδάκι μου, να σε βρίζουν οι ένοικοι του κτιρίου.

Ανεβοκατεβάζουν updates και patch διορθωτικά των διορθωτικών και πάει λέγοντας.

Ξεκίνησαν την εφαρμογή του κανονισμού με ανέκδοτες ακόμα ΤΟΤΕΕ και μη πιστοποιημένο ακόμα τότε λογισμικό.

Στις αρχές Οκτώβρη έβγαλαν διευκρινιστική εγκύκλιο (πάγια ελληνική μέθοδος δηλαδή) που μάλλον μπέρδευε παρά εξηγούσε (πάλι κλασσικό ελληνικό κι αυτό).

Στις 22 Δεκ. 2010 δεύτερη διευκρινιστική και αργότερα άλλη special για συμβολαιογράφους.

Πανηγυριτζίδικα πράματα δηλαδή....

Εκείνο δε το αμίμητο "Ισχύουν ωστόσο άμεσα από την ημέρα έκδοσης του παρόντος κειμένου" για κείμενο υπό διαβούλευση (αυτό της 1ης ΤΟΤΕΕ) που το βάζεις; Δεν τους μίλησε κανείς περί νομοθεσίας;

Κείμενο υπό δημόσια διαβούλευση ήταν κάποτε και ο ΚΕΝΑΚ. Ήταν και ο νέος κανονισμός εγκαταστάσεων Φ.Α (κατέβηκε από την διαβούλευση από την1η Δεκέμβρη και κάπου στο δρόμο βρίσκεται). Έπρεπε δηλαδή να εφαρμόζονται πριν δημοσιευθούν; Δεν είμαστε καλά. Και ο ΚΕΝΑΚ τουλάχιστον είχε αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

emnikol

Δεν έγινε κατανοητό το ερώτημα και το επαναλαμβάνω:

 

1. Βγαίνει η οικοδομική άδεια με ΜΕΑ (Μελέτη ενεργειακής απόδοσης)

2. Γίνεται η κατασκευη του κτιρίου.

3. Το κτίριο δεν πωλείται ούτε νοικιάζεται (είναι του ιδιοκτήτη).

 

ΠΟΙΟΣ θα ζητήσει το ΠΕΑ (πιστοποιητικό);

Ποιος θα ελέξγει εάν εκδόθηκε ΠΕΑ;

 

Ο συμβολαιογράφος αν και όταν γίνει συμβόλαιο ενοικίασης ή πώλησης.

 

Ακούγονται φήμες ότι ίσως να απαιτείται για σύνδεση στα κοινόχρηστα δίκτυα (ΔΕΗ) αλλά δεν έχει βγει ακόμα κάποιος νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η ΤΟΤΕΕ, υπάρχει ο πίνακας 3.12 για τον απλοποιημένο υπολογισμό του U των παραθύρων ανάλογα με τον τύπο του υαλοπίνακα (μονός, διπλός με κενό 6mm/12mm) και τον τύπο του πλαισίου (συνθετικό, ξύλινο, με ή χωρίς θερμοδιακοπή).

 

Το Uv_f που δίνει αυτός ο πίνακας είναι το U του ανοίγματος ή δεν έχω καταλάβει σωστά;

 

Αν ναι, για αρχή ξεχνάμε τις εξωτερικές πόρτες με πλαίσιο χωρίς θερμοδιακοπή.

Μια τυπική πόρτα 2.20x1.20 με προφίλ αλουμινίου ύψους 10cm έχει:

- Περίμετρο 2*2.20+2*1.20 = 6.8m.

- Εμβαδόν πλαισίου (για προφίλ ύψους 10cm) 0.68m² .

- Συνολικό εμβαδόν: 2.20*1.20=2.64

Ποσοστό πλαισίου Ff= 0.68/2.64=0,26

Με γραμμική παρεμβολή βρίσκω ότι το Uv_f στην καλύτερη περίπτωση (χωρίς θερμοδιακοπή, δίδυμος υαλοπίνακας με επίστρωση μεμβράνης χαμηλής εκπεμψιμότητας με διάκενο 12mm) είναι 3.3W/(m²K), άρα εκτός του επιτρεπτού (3.0 στην ζώνη Β). Για να είμαι στο 3.0 (ποσοστό <20%) πρέπει να έχει μήκος πάνω από 1.83.

 

Το ξύλο το ξεχνάω γιατί στην περιοχή μου έχει αυξημένη υγρασία και δεν αντέχει πολλά χρόνια.

 

Στην πράξη τι επιλέγετε από θέμα κόστους και συντελεστή U;

 

Πλαίσιο με θερμοδιακοπή 12mm, 24mm ή συνθετικό πλαίσιο; Τι υαλοπίνακα επιλέγετε;

 

Για εξωτερικές πόρτες (χωρίς υαλοπίνακες) δεν το συζητάμε καν το γεγονός ότι δεν είναι με τίποτα εντός του επιτρεπτού U=3. Από 3.5 έως 6 είναι το U, εκτός αν υπάρχει πιστοποιητικό που να αναφέρει κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Για να μη γίνομαι και άδικος:

 

Οι ΤΟΤΕΕ ήταν ένα τιτάνιο επιστημονικό έργο που έγινε σε 3 μήνες κάτω από την ασφυκτική πίεση των προστίμων από την Ε.Ε., από μια ομάδα που δεν ξεπερνά τα 10 άτομα.

Σίγουρα έχουν και λάθη ή σημεία που δεν μπόρεσαν να ξεκαθαρίσουν ακόμα και το ξέρουν οι συντάκτες τους. Με τον καιρό θα διορθωθούν.

 

Ηδη με τις διευκρινήσεις και τις αναθεωρήσεις του λογισμικού (παρόλες τις παλινωδίες και το ανακάτεμα) διορθώνονται αρκετά πράγματα. Στις ανανεωμένες διευκρινήσεις που θα βγουν σε λίγες μέρες, πιστεύω ότι θα ξεκαθαρίζονται ακόμα περισσότερα πράγματα (όπως το θέμα της υπερδιαστασιολόγησης).

 

Δυστυχώς έτυχε να συμμετέχουμε σε μια διαδικασία in vivo χωρίς να υπάρχουν περιθώρια για αναβολές.

Θα στρώσει, γιατί φαίνεται ότι αυτοί που ασχολούνται, παρόλο που είναι ελάχιστοι για αυτή την δουλειά, σε ένα αντίξοο περιβάλλον, είναι νέα άτομα με όρεξη. Αξίζει να τους βοηθήσουμε στέλνοντας προτάσεις βελτίωσης και δείχνοτας κατανόηση.

Βοήθεια απ' τις κρατικές και θεσμικές δομές δεν υπάρχει (ήταν και ο συνάδελφος Στραβοδήμος στο ΤΕΕ που βοηθούσε, τελείωσε η σύμβαση, τελείωσε και η υποστήριξη...).

 

Το παράδειγμα είναι ένα εξαιρετικής σημασίας εργαλείο.

Το καταλαβαίνεις όταν το χρησιμοποιείς για να κάνεις μελέτη μόνος σου, χωρίς την χρήση εμπορικού προγράμματος. Εκεί αντιλαμβάνεσαι ότι ο σκοπός του είναι να σου δώσει τον βηματισμό, τον αλγόριθμο. Χωρίς το παράδειγμα, δεν νομίζω να μπορούσαμε να κάνουμε ΜΕΑ με το χέρι. Θα γινόμασταν έρμαια των εμπορικών προγραμμάτων. Αυτή τη στιγμή έχουμε τη δυνατότητα επιλογής για την αγορά ή όχι λογισμικού και το χρωστάμε στους συντάκτες του παραδείγματος (οι οποίοι ανταμοίφτηκαν απ' το υπουργείο για τη δουλειά τους με την γνωστή κρατική ελληνική ανταμοιβή.....). Εκεί είναι η αξία του και αυτός ήταν ο σκοπός του. Τα λαθάκια μετά σου φαίνονται ασήμαντα.

 

Για τα ΗΜ νομίζω ότι θέλουν και άλλη δουλειά, για να ξεκαθαριστεί το νόημα τους. Για τους ΗΜ είναι πιο εύκολο να το αντιμετωπίσουν. Οι άλλες ειδικότητες όμως δυσκολεύονται να χειριστούν θέματα όπως το δίκτυο, οι βαθμοί απόδοσης τα βοηθ. συστήματα κ.λ.π. Το μπέρδεμα που υπάρχει στα ΠΕΑ είναι ενδεικτικό.

Το πρόβλημα όμως θα διογκωθεί όταν πάρουν μπρος οι πολεοδομίες και στους ελέγχους θα υπάρξουν πολλές διενέξεις.

Μια αποσαφήνιση του τρόπου χειρισμού των ΗΜ με απλά παραδείγματα, θα έλυνε πολλά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε....

 

Μια τυπικη πορτα 1.20Χ2.20 ομως ειναι συνηθως διφυλλη...

Το πλαισιο συνηθως δεν ειναι 10cm αλλα 7-8 (μιλαμε παντα για μια τυπικη μπαλκονοπορτα αλουμινιου, εργολαβικη)

 

Αρα...

 

Τα δυο φυλλα της μπαλκονοπορτας θα ειναι διαστασεων 0.55Χ2.10 εκαστο και περιμετρικα απο αλλα 5cm η κασα, για να προκυψει η διασταση που θελουμε.

Ο υαλοπινακας σε καθε φυλλο ειναι διαστασεων 0.41Χ1.96 εφοσον μιλαμε για 7αρι προφιλ, ητοι 1.61m2 συνολικο εμβαδον υαλοστασιου και για τα δυο φυλλα.

 

Το συνολικο εμβαδον του κουφωματος ειναι 1.20Χ2.20=2.64m2

Αρα το ποσοστο του πλαισιου επι του συνολικου εμβαδου κουφωματος ειναι (2.64-1.61)/2.64=39%

 

Οπως καταλαβαινεις, αν δεν βαλεις θερμοδιακοπη η συνθετικο πλαισιο, δε βγαινεις...

Συνηθως τα κουφωματα που θα βαλεις για το Εξοικονομω εχουν πιστοποιηση οποτε δε μπαινεις στη διαδικασια να υπολογιζεις εσυ το U αλλα το παιρνεις ετοιμο πιστοποιημενο.

 

Απο φιλο κουφωματα, συνθετικο πλαισιο και αλουμινιου με θερμοδιακοπη (νομιζω 12mm) ειναι σε παρεμφερες κοστος.

Το αισθητικο αποτελεσμα αλλαζει βεβαια μιας και το αλουμινιο ειναι πιο εμφανισιμο

Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα πρώτου ορόφου με πιλωτή από κάτω για εξοικονόμηση κατ' οίκον θέλει να κάνει θερμομόνωση της πιλωτής και των κατακόρυφων τοίχων εξωτερικά. (τα κουφώματα τα έχουν αλλάξει πέρισυ).

Θα μπεί θερμομόνωση με όλες τις απαιτούμενες στρώσεις ενσωματωμένες, με πιστοποιημένο Uu.

Στην 1η ΠΕΑ οι τοίχοι και η πιλωτή θα υπολογισθούν με Ut και Up όπως δίνονται στους πίνακες 3.4α και 3.4β.

Στην 2η ΠΕΑ τα νέα U't και U'p θα υπολογισθούν από τον τύπο:

U't=1/[(1/Ut)+(1/Uu)] ή από τον U'p=1/[(1/Up)+(1/Uu)]. Σωστά;

Υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ αλλάξει κατηγορία το κτήριο και επομένως να μην εγκριθεί το δάνειο παρ' όλο βέβαια που σε πραγματικές καταναλώσεις θα έχει μεγάλη οικονομία;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.