Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Πανο διαφωνω σε ορισμενα σημεια με το κειμενακι σου...

Αν δε συντρεχει εμφανης λογος αμφισβητησης της μελετης θερμομονωσης, ουτε καν θα σκεφτεις να βγαλεις τρυπανι...

 

Βγαζεις τρυπανι μονο στην περιπτωση που ο αγοραστης (εφοσον ο ιδιος το επιθυμει) αμφισβητει την πιστη εφαρμογη της μελετης θερμομονωσης και θελει να τρυπησεις με δικα του εξοδα τοιχους του για να δει τι υπαρχει μεσα....

 

Αν αναγραφεται στο φυλλο της Ο.Α. οτι κατατεθηκε μελετη θερμομονωσης, παιρνεις στοιχεια απο τη μελετη. Αν δεν βρεθει η μελετη, ενω στην Ο.Α. αναγραφεται οτι κατατεθηκε, παιρνεις τους μεγιστους συντελεστες απο πινακες και τα κουφωματα απο αυτοψια.

Αν παλι το διαμερισμα ειναι κατοπιν 80 και δεν αναγραφεται στο φυλλο Ο.Α. οτι κατατεθηκε μελετη, θα το θεωρησεις αμονωτο η ανεπαρκως μονωμενο?

Εδω σε θελω...

Προσωπικα προς την 1η περιπτωση τεινω...

 

Παντως μονος μου δεν προκειται να θεσω υπο αμφισβητηση τη μελετη θερμομονωσης (υπαρκτη η μη), μοναχα εφοσον μου ζητηθει...

 

Για το β.α. του λεβητα, ξανασυζητηθηκε πολλακις, ο καθενας πραττει αναλογως και αναλαμβανει τις ευθυνες των πραξεων του, αν και προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι πολυ ευκολα "χανεται" το φυλλο ελεγχου που επικαλεισαι οτι εχεις χρησιμοποιησει... Ετσι κι αλλιως ο β.α. απο καυσαναλυση σε καυσαναλυση μεταβαλλεται...!

 

Και κατι πρωτοτυπο....

Εντολη Πληρωμης για Ενεργειακη Επιθεωρηση απο ΤΕΕ Θεσσαλονικης αυθημερον...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιστοποιείς δηλαδή και υπογράφεις το κλέψιμο του κάθε κατασκευαστή.Είμαι δηλαδή κατασκευαστής δεν έχω εφαρμόσει ποτέ τη μελέτη θερμομόνωσης και έχω βρεί εναν μηχανικό που έχει φάει τα χρόνια του στα θρανία μα μου υπογράφει άνετα και για 200 ευρώ συνολικά οτι τα σπίτια που εφτιαξα καταναλώνουν την ίδια ενεργεια με αυτή που προκύπτει από τη μελέτη.Τότε μην πας ούτε για αυτοψία και αν αμφιβάλει ο επόμενος ιδιοκτήτης πας τότε.Και σε καινούργιο κτίριο που ολοκληρώθηκε με ΚΕΝΑΚ μην ζητήσεις τιμολόγια αγοράς αφού δεν έχεις κανένα λόγο να αμφισβητείς οτι οι μελέτες θερμομόνωσης κανένας δεν τις έχει εφαρμόσει.Και να αλλάξουν τα ΠΕΑ και να τα κάνουν ΠΕΑ ΜΕΛΕΤΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Ο cfrezi σου απάντησε δεόντως. Τι θα πει δηλαδή "δεν συντρέχει εμφανής λόγος αμφισβήτησης"; Βλέπεις τίποτα με το μάτι; Βλέπεις κάτω απ' τον σοβά; Δείξε τον τρόπο και σε εμάς να μην παιδευόμαστε άδικα.

Να πω την άποψή μου. Αν δεν θεσμοθετηθεί υποχρεωτικά η λήψη δείγματος από όλα τα σημεία (τοίχους, κολώνες, δοκούς, δάπεδα, οροφές) δεν λέει πράμα η ενεργειακή επιθεώρηση.

Ούτε είναι λύση να ελέγχεις τιμολόγια και δελτία αποστολής (για τα νέα κτίρια μιλώ τώρα). Δεν θα κάνω ούτε τον μπάτσο ούτε και τον επιμετρητή.

Link to comment
Share on other sites

Δουλευομαστε?

Να κυκλοφορουμε αμα ειναι με ενα δραπανο στο αμαξι, μαζι με κορδελες, μετρα κλπ και σε καθε ενεργειακη επιθεωρηση, εκτος απο επιθεωρητες να γινομαστε και μαστορια, ελεγκτες πολεοδομιας για ημιυπαιθριους, ταρζαν κι εγω δεν ξερω τι αλλο...!

 

Θα δω εγω κατατεθειμενη στο στελεχος της Ο.Α. μελετη θερμομονωσης και θα την αμφισβητησω επειδη.... μπορει και να μην εφαρμοστηκε...

Δε βγαζουμε μωρε ενα καροτο να δουμε αν ολα γιναν καλα?

Τι λετε ρε παιδια...

 

Να την αμφισβητησω αμα δε βρεθει και παλι ελεγχεται...

 

Να αμφισβητησω υπαρξη θερμομονωσης σε κτηριο μετα 80 που δεν αναγραφεται τιποτα σε στελεχος της Ο.Α., να το καταλαβω. Εκει το παιρνεις και αμονωτο που λεει ο λογος...

 

Δε μας ορισε κανεις να ελεγξουμε αν μια κατασκευη εγινε σωστα προ αμνημονευτων ετων η αν εφαρμοστηκαν οι μελετες...

 

Τωρα ο καθενας αναλαμβανετι τις ευθυνες των πραξεων του και λειτουργει αναλογως... Εγω τις εχω αναλαβει πληρως...

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι στην μελέτη υπάρχει μόνωση 4cm (προ ΚΕΝΑΚ. Τώρα και με 6cm δεν βγαίνει πάντα η μελέτη), τοίχοι (εσωτερικός και εξωτερικός) με τούβλο 8cm ή 9cm και σοβά 2cm.

 

Αν στην επίβλεψη δω ότι ο οδηγός για τα συρόμενα έχει πάχος 12cm προφανώς περιμένω το πάχος του τοίχου να είναι τουλάχιστον 2+8+4+12+8+2=36cm (στην πράξη περισσότερο, χτίζεται το κενό λίγο παραπάνω από 12cm διαφορετικά αρκεί η παραμικρή κακοτεχνία για να μην χωράει ο οδηγός).

 

Αν με ένα απλό μέτρο δω ότι το πάχος του τοίχου είναι <36 cm, δεν είναι προφανές ότι δεν έχει ακολουθεί η μελέτη;

Δεν χρειάζεται τρυπάνι για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω η επιφάνεια ενός ηλιακού συλλέκτη ποσο πρεπει να ειναι για μία ισόγεια κατοικία μόνο για ΖΝΧ? Στον πίνακα 5.11 λέει 5τμ αλλα μου φαίνεται πολυ μεγάλο...

και κατι ακομα ο ηλιακος θερμοσιφωνας ειναι ένας απλος επιπεδος συλλεκτης?

ευχαριστω[/QUOT

 

επισησ ηθελα να προσθεσω και ...

ο ηλιακος θερμοσιφωνας που θελω να βαλω ειναι για το εξοικονομω κατ οικον....και εχω μπερδευτει με το προγραμμα....στο παραδειγμα του τεε βαζει απλα εναν ηλιακο με τα χαρακτηριστικα που ζητουνται και δεν αλλαζει τιποτα αλλο...αυτο κανω απλα? η αλλαζει και κατι αλλο σε σχεση με τον ηλεκτρικο θερμοσιφωνα που ειχε...;)

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi δες λίγο ξανά το παραπάνω μήνυμα μου και δη την ερώτησή μου.

 

Οταν απαντησα, δεν ειχες διαμορφωσει το μηνυμα σου και ειχα διαβασει μονο την 1η σου φραση...

 

Επι της ουσιας δε διαφωνουμε πουθενα, το θεμα ειναι οτι απο τη στιγμη που οι οδηγιες, οποιες και να ειναι αυτες, δε μου δινουν σαφεις κατευθυντηριες για το πως και ποτε θα πρεπει να αμφισβητησω την υπαρξη και δη εφαρμογη της μελετης θερμομονωσης αλλα το αφηνουν στη διακριτικη μου ευχερεια με ενα "εφοσον αμφισβητειται εμφανως", ε τοτε δεν προκειται να κανω τη ζωη μου δυσκολη για 150€+Φ.Π.Α.

 

Εγω δεν την αμφισβητω, οι υπολοιποι ας κανουνε οτι θελουν...

Ο καθενας κρινεται για τις πραξεις του και αναλαμβανει τις ευθυνες αυτων...

 

Δε με εβαλε κανενας ουτε χωροφυλακα, ουτε ελεγκτη παλαιων κατασκευων (των καινουριων ναι, των παλαιων οχι) ουτως ωστε να μπαινω ΑΥΤΟΒΟΥΛΩΣ σε αυτη τη διαδικασια, απο τη στιγμη κιολας που εναποκειται στη διακριτικη μου ευχερεια...

 

Οταν και αμα βγουνε οδηγιες για καροτα και ντοματες, τοτε θα τα εφαρμοσω, τωρα οχι...

 

Με τις ειρωνιες του συντακτη του επομενου ποστ απο σενα, δεν νομιζω πως αξιζει να ασχοληθω παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

@GX24 Bάζεις τα τμ που είναι πραγματικά εγκατεστημένα ή που θα εγκατασταθούν και ανάλογη είναι η εξοικονόμηση που υπολογίζει το πρόγραμμα.

 

Αν η θέρμανση ήταν από ηλεκτρικό θερμοσίφωνο και προσθέτεις καρτέλα ηλιακού αφήνεις τη θέρμανση από το ηλ θερμοσίφωνο όπως είναι (δλδ 1 για κάθε μήνα). Την αφαίρεση την κάνει το πρόγραμμα.

...........................................................

Ωραία η συζήτηση που ανοίγεται, είναι στο ψητό της υπόθεσης, αλλά άκρη δεν θα βγει. Από τη στιγμή που κάνουμε έλεγχο χωρίς θερμοκάμερα (αυτό προβλέπεται από τη ΤΟΤΕΕ για τα χρήματα αυτά), δεν τίθεται για μένα θέμα αμφισβήτησης της θερμομόνωσης, εκτός ίσως από εποπτική εξέταση όπως το ωραίο παράδειγμα που είπε ο sdim.

Ο λέβητας όμως είναι ξεκάθαρο σαν θέμα και με προβληματίζει πολύ, σχεδόν όπου ρωτάω δεν έχει κανένας.

 

Το θέμα όμως είναι και πρακτικό, υπάρχουν προθεσμίες συμβολαίων το εξοικονομώ τώρα που τρέχει τι να κάνεις όπως ειπώθηκε να περιμένεις ένα μήνα να πάρεις τη μελέτη ?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, τι γίνεται σήμερα στο Buildingcert?

 

Απο χθες το απόγευμα και σήμερα όλη μέρα προσπαθώ να στείλω μια επιθεώρηση και το σύστημα με πετάει έξω, ειδικά όταν φορτώνω τοπογραφικό και φωτογραφία.

 

Ξέρει κανείς από σας τί γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.