Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Σε δοκιμαστικο ΠΕΑ για μονοκατοικια 55τ.μ. χονδρικα, εντελως αμονωτη περιμετρικα και σε πλακες, μου βγαινει καταναλωση πρωτογενους ενεργειας με θερμανση με τζακι μονον, πανω απο 2.200kWh/m2.....!!!

 

Μεγαλη ζημια κανει η υπερυψωση κατα 70-80cm απο το εδαφος, που συμφωνα με την ΤΟΤΕΕ, πρεπει να παρουμε την πλακα δαπεδου σε εααφη με ΜΘΧ και κατω απο την πλακα, ακομα και αμα εχει χωμα, να υπολογισουμε εμεις πλακα δαπεδου σε επαφη με χωμα με συντελεστη 4,50!!!!!

 

Αυτες οι δυο πλακες και η πλακα οροφης κατω απο στεγη μου δινουν τεραστιες απωλειες, δεδομενου οτι το σπιτι θερμαινεται με τζακι μονο...

 

Και αντε απο εκει που μου βγαινει Ε.Α.=11 Κ.Α. να το βγαλω <2,73 Κ.Α. για να ανεβει κατηγορια και να υπαχθει ο ανθρωπος...

 

Προσπαθησα να χρησιμοποιησω την παραδοχη των διευκρινισεων για 1/2 της θερμοπερατοτητας για επαφη με αερα αλλα λεει ρητα οτι αφορα εξεταση τμηματος οικοδομης...:(

 

Κανα "κολπο" για να μειωσω τις απωλειες ρε παιδια?

 

Να θεωρησω οτι η πλακα δαπεδου επαφιεται σε χωμα απευθειας αγνοωντας την οδηγια για να γλιτωσωτις τεραστιες απωλειες στις 2 πλακες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι αποτέλεσμα σου βγάζει αν κάνει αυτή την αλλαγή Inzaghi;

 

Σε δική μου περίπτωση, έχω κουφώματα "Ξύλινο 20% Μονός", οπότε U=5 και gw=0.62

Κατανάλωση για θέρμανση 374,6

 

Α.

Τα αλλάζω με "Μεταλλικό με θ.δ.12mm 20% Δίδυμος με διάκενο αέρα 12mm", οπότε U=3,2 και gw=0.54

Κατανάλωση για θέρμανση 308

 

Β.

Τα αλλάζω με ακόμη καλύτερα "Μεταλλικό με θ.δ.12mm 20% Δίδυμος με μεμβράνη χαμ. εκπ. με διάκενο αέρα 12mm", οπότε U=2,6 και gw=0.48

Κατανάλωση για θέρμανση 380,8!!!

 

Να υποψιαστώ bug του προγράμματος;

Καλύτερη λύση από την Β δεν μου βγάζει με τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

To U δεν είναι 3.2 . Τόσο είναι η μέγιστη επιτρεπτή τιμή του για την ζώνη Α. Στην ζώνη Β είναι 3 κτλ.

 

Σε αντίθεση με την μελέτη θερμομόνωσης όπου θεωρούσαμε U=3.2, στην επιθεώρηση το U του κάθε κουφώματος το παίρνεις από το πιστοποιητικό του κατασκευαστή (διαφορετική τιμή για κάθε κούφωμα αν έχει διαφορετική διάσταση. Δηλαδή στο ίδιο ακίνητο διαφορετικές τιμές για το U). Αν δεν υπάρχουν τα πιστοποιητικά χρησιμοποιείς από την αντίστοιχη ΤΟΤΕΕ τον πίνακα που με βάση τον τύπο του πλαισίου, τον τύπο του υαλοπίνακα και το ποσοστό του πλαισίου στο κούφωμα βγάζεις το U του κάθε κουφώματος.

 

 

 

 

Ωραία λοιπόν.

 

Στην πράξη.

 

Ας υποθέσουμε ότι έρχομαι εγώ, σαν ιδιοκτήτης, και σου λέω ότι έχω στον 5ο όροφο, διαμέρισμα ρετιρέ που από 60,00 Μ2 που έλεγε η άδεια τα έκανα αυθαίρετα 120,00 Μ2.

 

Το ΠΕΑ που θα μου δόσεις θέλω να γράφει 60,00 Μ2, γιατί έτσι μου είπε ο συμβολαιογράφος.

 

Εσύ τι κάνεις;

 

Μέχρι να γίνουν τα σεμινάρια για ενεργειακούς επιθεωρητές και να δούμε πως θα πάει προσωπικά θα έκανα ότι προβλέπεται. Αν δεν αρέσει στον συμβολαιογράφο ας πάει σε άλλον.

Αν τώρα του υπογράψω εγώ ότι είναι 60μ² και μετά από 1-2 χρόνια ενοικιαστεί το ακίνητο ο ενοικιαστής καλέσει τον δικό του επιθεωρητή (για να ξέρει ότι θα κάνει όντως οικονοία στην θέρμανση και στην ψύξη), θα κάνει και αυτός τα στραβά μάτια ή θα εκτεθούμε;

Link to comment
Share on other sites

Το U το βγάζει το πρόγραμμα αυτόματα, ανάλογα με τα υλικά που θα επιλέξω να έχουν τα κουφώματα. Δεν αλλάξω ζώνες.

Κάτι δεν πρέπει να καταλαβαίνω ίσως.

Στην έκδοση 1.28.1.67 στα κουφώματα σου δίνει έτοιμες λίστες προιόντων για να διαλέξεις και μόνο του συμπληρώνει τις στήλες U & g_w.

Link to comment
Share on other sites

@tsx

Οι τιμές που συμπληρώνει έτσι "αυτόματα" είναι, όπως άλλωστε το λες, για συγκεκριμένες τιμές ποσοστού πλαισίου, διακένου και κάτι που μου διαφεύγει. Το Uw (και κατά συνέπεια τα Uf, Ug, gw) είτε το παίρνεις από τον συγκεκριμένο κατασκευαστή του οποίου τα κουφώματα επιλέγεις, είτε βάζεις ως ελάχιστη τιμή κάποια ίση με αυτή και επιτυγχάνεις στο τέλος τουλάχιστον αυτή. Και βέβαια ο κατασκευαστής δεν μπορεί να γράφει ό,τι θέλει. Πρέπει να σου παρέχει απαραίτητα και πιστοποιητικά. Έ, αν είναι μαϊμουδίσια τα πιστοποιητικά, ας το ελέγξουν οι έχοντες τα χτένια.

 

@hkamp

Αν είχα μπροστά μου 6 στους 10 αποστολείς των e-mails που πήρα από τότε που (τρομάρα μου) χρίσθηκα "Προσωρινός ενεργειακός επιθεωρητής" θα τους φασκέλωνα και με τις πατούσες.

Αυτές οι εταιρείες με τα όργανα πάλι καλά που δεν λένε ότι: "Αγαπητέ συνάδελφε/σα, αφού σας συγχαρούμε θερμά για ...... είμαστε στην ευτυχή θέση να σας πληροφορήσουμε ότι με το κατωτέρω παρατιθέμενο όργανό μας καταγράφετε με την θερμοκάμερα -σημειώστε παρακαλώ ότι λειτουργεί και ως κοινή βιντεοκάμερα-ό,τι υπάρχει στον προς επιθεώρηση χώρο, μεταφέρετε στη συνέχεια μέσω usb ή άλλης θύρας του υπολογιστή σας τα δεδομένα, πατάτε το κουμπί -έχετε στο μεταξύ βάλει και μια άδεια κούπα δίπλα σας- βγαίνει η χοντρή, τα κάνει όλα γι εσάς κι εσείς δεν έχετε παρά να να της φερθείτε κόσμια και να ελέγξετε την ύπαρξη ικανής ποσότητας μελανιού στα δοχεία μελάνης. Σε 5' έως 15' θα έχετε έτοιμο ολόσωστο αρχείο xml προς υποβολή. Ευχαριστούμε για το χρόνο σας. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε ανατρέξτε στην ιστοσελίδα μας....."

 

Να 'σαι καλά με εκείνο το σενάριο με το μαρκούτσι στην απέναντι ταράτσαhysterical.gif

 

Για τις αμφιβολίες σχετικά με το τι πράττουμε όσον αφορά τα εμβαδά δεν καταλαβαίνω το λόγο ύπαρξής τους. Οι οδηγίες ως προς αυτό είναι σαφείς. Κι ας χτυπιέται κάτω κάτω ο "ιδιοχτήτης".

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi

Υπ' όψιν ότι η πλάκα με U=4.5 σε επαφή με το έδαφος είναι του ΜΘΧ.

Δηλαδή κάτω από την πλάκα του δαπέδου της ζώνης, που έχει το δικό της U όπως το υπολογίσεις, και είναι διαχωριστική επιφάνεια, υπάρχει μθχ, με τοιχεία ύψους 0,7-0,8 m, και δάπεδο με U=4,5, βάθος έδρασης 0 και περίμετρο αυτή που έχει.

Link to comment
Share on other sites

panos-vicious το καταλαβαίνω αυτό που λες. Εμένα το ουσιαστικό μου ερώτημα είναι,πως γίνεται να ανεβαίνει (πολύ) η κατανάλωση θέρμανσης όταν μειώνω το U και το g_w;

Καταλαβαίνω ότι το U και το g_w που βγάζει το πρόγραμμα είναι τυπικά, αλλά δεν παύουν να είναι κατά πολύ μικρότερα από αυτά που είχα, οπότε θα περίμενα μείωση κατανάλωσης και όχι αύξηση.

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε παιδιά για να τελειώνει το αστείο που γελάτε κιόλας, αυτό που είπα αφορούσε μέρος σεμιναρίου του ΙΕΚΕΜ για τεχνικές ενεργειακών μετρήσεων, ούτε διαφημίσεις εταιρειών ούτε μα@@@@@ λέμε εδώ.

 

Η πειραματική διαδικασία στηρίζονταν στην αρχή εκπομπής μέλανου σώματος, στη θερμότητα που εκπέμπεται και ανακλάται από το υπό μέτρηση σώμα, στο τρόπο λειτουργίας της κάμερας και στη δυνατότητα παραμετροποίησής της.

 

Αυτό που προσπάθησα να υπονοήσω (γιατί δεν το ήξερα μέχρι τότε) είναι ότι δεν κάνει μια οποιαδήποτε θερμοκάμερα που βλέπεις χρωματάκια, θέλει παραπάνω ψάξιμο.

 

Γνωρίζω την εταιρεία της εν λόγω θερμοκάμερας αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα είναι η μόνη εταιρεία που διαθέτει τέτοιο τύπο οπότε δεν τίθεται θέμα να την αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi

Υπ' όψιν ότι η πλάκα με U=4.5 σε επαφή με το έδαφος είναι του ΜΘΧ.

Δηλαδή κάτω από την πλάκα του δαπέδου της ζώνης, που έχει το δικό της U όπως το υπολογίσεις, και είναι διαχωριστική επιφάνεια, υπάρχει μθχ, με τοιχεία ύψους 0,7-0,8 m, και δάπεδο με U=4,5, βάθος έδρασης 0 και περίμετρο αυτή που έχει.

Ναι, ακριβως αυτο κανω...

Μια πλακα ως διαχωριστικη επιφανεια αναμεσα σε θερμαινομενο και ΜΘΧ και μια ακομα, αυτη του ΜΘΧ σε επαφη με το εδαφος.

Ομως η ΤΟΤΕΕ δινει τιμη 4,50 για αυτην την περιπτωση, αν ειναι μπαζωμενο απο μεσα δηλαδη (σελιδα 54 πανω πανω) με το κατω οριο του, ακομα κι αν αυτο ειναι χωμα, λαμβανομενο ως πλακα.

Ενω απο πινακες για πλακα σε επαφη με χωμα παιρνω συντελεστη 3,10

Τα τοιχεια με συντελεστη 3,65 γιατι ειναι μπετα επιχρισμενα μονο απο εξω, αμονωτα φυσικα

 

Σκεφτηκα την εκδοχη να αγνοησω την υπερυψωση και να θεωρησω το σπιτι σε επαφη με χωμα απευθειας, αγνωοντας και την υπαρξη ΜΘΧ στην ουσια απο κατω. Θα το δοκιμασω ξανα με πληρη στοιχεια και θα αναφερω τα αποτελεσματα....

 

Το θεμα ειναι οτι θερμαινεται με τζακι (ανοικτη εστια καυσης) και με σομπα.

Οποτε αναγκαστικα θετω στο συστημα ανοικτη εστια καυσης με αποδοση 0,25 και μηνιαιο βαθμο καλυψης 0,75 και το υπολοιπο 0,25 ως τοπικες μοναδες αεριου η υγρου καυσιμου με 1 αποδοση.

 

Τα αποτελεσματα θα πεφτανε δραματικα αν υπηρχε φυσικο αεριο επι παραδειγματι αλλα τωρα με το τζακι ειναι αστα να πανε Μπανε...

Ακομα και οταν το τζακι γινεται ενεργειακο και διπλασιαζεται η αποδοση στο 0,50

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε υπερυψωμένο ισόγειο με επιχωματωμένο τον χώρο κάτω από αυτό, τότε :

 

- Τον επιχωματωμένο χώρο τον θεωρούμε Μ.Θ.Χ. (συμφωνούμε όλοι εδώ)

- Το δάπεδο του ισογείου έχει το U που θα είχε και διαφορετικά.

- Στο επίπεδο του εδάφους θεωρούμε ότι έχουμε πλάκα με U'fb που υπολογίζεται από τον πίνακα 3.8. (ουσιαστικά μας ενιδαφέρει η πρώτη γραμμή του όπου Ufb=4.5 και z=0)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.