Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Όταν οι διευκρινίσεις-προσθήκες των ΤΟΤΕΕ ήταν σε διαβούλευση, έστειλα 3 παρατηρήσεις. Πήρα απάντηση και στις 3, η μία εκ των οποίων ήταν μάλιστα περιγραφικότατη και αναλυτική, γεγονός που μου έκανε εντύπωση, ασχετα αν διαφωνούσα με τα γραφόμενα. Για τον χρόνο που έκαναν να απαντήσουν δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω πως η τελευταία απάντηση τουλάχιστον, άργησε αρκετά.

 

Λογικά θα σου απαντήσουν. Για τον χρόνο δεν μπορώ να ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την έκδοση 1ου ΠΕΑ (εξοικονομιση κατ' οικον) εκτος απο μια φωτογραφια και ενα τοπογραφικο σκαριφημα, γνωριζει καποιος αν απαιτειται το xml να περιεχει και σεναρια για αναβαθμιση της κατοικιας?

Link to comment
Share on other sites

Eνννοειται οτι χρειαζονται και σεναρια.

Οπως και συμπληρωση του ειδικου εντυπου για τα σεναρια αυτα.

Και θελει και ιδιαιτερη προσοχη γιατι απο αυτα τα σεναρια και τις προκυπτουσες βελτιωσεις, θα εξαρτηθει αν θα υπαχθουν ή οχι στο προγραμμα οι πελατες σου....

Πρεπει να χεις μιλησει μαζι τους πρωτα...

Link to comment
Share on other sites

Για την έκδοση 1ου ΠΕΑ (εξοικονομιση κατ' οικον) εκτος απο μια φωτογραφια και ενα τοπογραφικο σκαριφημα, γνωριζει καποιος αν απαιτειται το xml να περιεχει και σεναρια για αναβαθμιση της κατοικιας?

 

Σενάρια προσαρμοσμένα στις προτεινομενες παρεμβασεις...

Link to comment
Share on other sites

Eνννοειται οτι χρειαζονται και σεναρια.

Οπως και συμπληρωση του ειδικου εντυπου για τα σεναρια αυτα.

Και θελει και ιδιαιτερη προσοχη γιατι απο αυτα τα σεναρια και τις προκυπτουσες βελτιωσεις, θα εξαρτηθει αν θα υπαχθουν ή οχι στο προγραμμα οι πελατες σου....

Πρεπει να χεις μιλησει μαζι τους πρωτα...

 

Έχω μιλησει με τον πελατη και μου εχει πει για ενα σεναριο που περιλαμβανει π.χ. αλλαγη κουφωματων και μονωση ταρατσας. Εγω στο xml θα βαλω ενα σεναριο (που αναβαθμιζει την κατοικια) ή υποχρεωτικα τρια?

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με το 210-9797400 (ΥΠΕΚΑ, ερωτήσεις για εξ οικονομώ) και ρώτησα για την περίπτωση της αυτόνομης θέρμανσης.

Μου απάντησε μία ευγενικότατη κοπέλα ότι προυπόθεση για ένταξη στο πρόγραμμα είναι να υπάρχει αυτονομία Ή να ενταχθεί η αυτονομία στο πρόγραμμα, σε περίπτωση που δεν έχει κατά την πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση.

Άρα, προχωράμε κανονικά.

Δηλαδή πως "προχωράμε κανονικά" σε μεμονωμένο διαμέρισμα που όμως ούτε θέλει ο ιδιοκτήτης να εγκαταστήσει "σύστημα/συσκευή θέρμανσης αποκλειστικά για τις ανάγκες του διαμερίσματος" ούτε και πρόκειται να γίνει αναβάθμιση του συστήματος κεντρικής θέρμανσης; Αλλιώς δεν θα το συζητούσαμε μιας και δεν θα υπήρχε πρόβλημα.

Να το ρωτήσω πιο απλά. Αν θέλει να κάνει μόνο αλλαγή κουφωμάτων και εξωτερική θερμομόνωση (κατακόρυφων συνήθως δομικών στοιχείων ή και οριζοντίων) μπορεί -αν πληρεί τα εισοδηματικά κριτήρια- να ενταχθεί στο πρόγραμμα; Μήπως μου ξεφεύγει κάτι; Σίγουρα δεν είναι η καλύτερη λύση αλλά, διάολε, σίγουρα κάτι θα συνεισφέρει στην εξοικονόμηση ενέργειας.

Θα μπορούσες να του πεις και για βαλβίδες εξισορρόπησης με θερμοστατικές κεφαλές, αλλά αυτές τις οικονομικές δυνατότητες (και μάλιστα με στερήσεις πολλές) έχει ΤΩΡΑ. Σε πέντε χρόνια "ποιος ζει ποιος πεθαίνει" σου λέει και τι να του πεις.

Και μια ακόμα ερώτηση για όσους έχουν ασχοληθεί με το πρόγραμμα. Πότε απαιτείται η έκδοση οικοδομικής αδείας; Κι εντέλει αν απαιτείται ή αντιμετωπίζεται σαν "εργασίες που δεν απαιτείται η έκδοση Ο.Α.";

 

Μια παρατήρηση για τις θερμοστατικές βαλβίδες σε μεμονωμένα διαμερίσματα. Δεν έχουν νόημα αν δεν συνοδεύονται από θερμιδομέτρηση. Άρα πρέπει να γίνει για όλους. Που σημαίνει -γνώμη μου πάντα- ότι μόνες τους δεν σε καλύπτουν.

 

Υ.Γ.: Πληροφοριακά, σήμερα κατέβηκα στο ΤΕΕ Αθήνας και ρωτώντας στο τμήμα αμοιβών μηχανικών έμαθα ότι οι αμοιβές ενεργειακών επιθεωρήσεων υπόκεινται κανονικότατα σε κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ και ΦΕΜ 10%. Υποτίθεται -λένε- ότι γίνεται υποβολή και έγκριση από δημόσια αρχή (λέγε με ΥΠΕΚΑ) ασχέτως αν δεν υποβάλλεται φάκελος με την κλασσική έννοια. Οπότε ισχύουν κανονικά όλες οι διατάξεις του νόμου. Σε ερώτηση μου γιατί δεν βγάζουν μια ρημάδα ανακόνωση να το λένε μου απήντησαν ότι δεν είναι αρμοδιότητά τους.

Σε επίσης παρατήρηση-ερώτηση γιατί δεν εντάσσουν τη διαδικασία στο σύστημα ηλεκτρονικής καταχώρησης μου απήντησαν ότι δεν προλαβαίνουν αλλά "θα γίνει...".

Επίσης, πληροφοριακά κι αυτό, ενώ σαν νομοταγής φορολογούμενος (τρομάρα μου) έγραφα στην εντολή πληρωμής το πραγματικό -μεγαλύτερο της ελάχιστης αμοιβής- ποσό που εισέπραξα μου το έσβησαν -χειρόγραφα- και το έκαναν ίσο με το ελάχιστο. Γιατί; "Γιατί έτσι πρέπει. Αν θέλετε καταθέστε στη τράπεζα το πραγματικό". Δουλειές του κεφαλιού που λέει κι ο Τζιπάκος.:evil:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε panos-vicious στο έδωσαν εγγράφως (και υπογεγραμμένο...) αυτό που είπαν για ΦΕΜ. ΤΣΜΕΔΕ κτλ ???...

Και ποιού αρμοδιότητα είναι δική μου ή δική σου???....

Αφου συγκρατήθηκες και δεν του έβρισες.....

Εχουν αναρτήσει σημεία και τέρατα στο site του ΤΕΕ αυτό τους δυσκολεύει???...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε panos-vicious στο έδωσαν εγγράφως (και υπογεγραμμένο...) αυτό που είπαν για ΦΕΜ. ΤΣΜΕΔΕ κτλ ???...

Και ποιού αρμοδιότητα είναι δική μου ή δική σου???....

Αφου συγκρατήθηκες και δεν του έβρισες.....

Εχουν αναρτήσει σημεία και τέρατα στο site του ΤΕΕ αυτό τους δυσκολεύει???...

 

παιδια καλημερα,

σημερα το πρωϊ κατεθεσα στην Εθνικη την αμοιβη και αναγκαστηκα να την προσαρμοσω στην ελαχιστη, διοτι μου εδειξαν εγγραφη οδηγια απο το ΤΕΕ για υποχρεωτικη ταυτιση ποσου καταθεσης με αυτο που προκυπτει απο το ΤΕΕ (δηλ. την ελαχιστη αμοιβη). Εγω βεβαια, στα πλαισια της νομοτυπιας οπως και ο προηγουμενος συναδελφος εχω κοψει ΑΠΥ με το μεγαλυτερο ποσο που πραγματι χρεωσα.Τί γινεται σε αυτη την περιπτωση?

καλα για τα ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ οι ανθρωποι ειναι τραγικοι.Δηλαδη οσοι εχουν καταθεσει αμοιβες εως τωρα χωρις αυτα τι θα κανουν?

Link to comment
Share on other sites

Περιπτωση ΠΕΑ διαμερισματος οικοδομης του 80 (οριακα εφαρμοζεται ΚΘΚ δηλαδη) με κατατεθειμενη μελετη θερμομονωσης της οποιας η τυχη αγνοειται, τι κανουμε...?

 

Η αδεια βγηκε απο ΥΑΣΒΕ και οχι απο Πολεοδομια. σημερα εψαξα στο φακελο της ΥΑΣΒΕ (αυθημερον παρακαλω...) και υπηρχε υποφακελος μεσα για Σχεδια μελετης θερμομονωσης, υπηρχαν υπολογισμοι αμοιβων για μελετη θερμομονωσης, αναφροταν οτι οι εξωτερικες τοιχοποιιες γινοντουσαν συμφωνα με τη μελετη και τα σχεδια θερμομονωσης αλλα θερμομονωση πουθενα...

 

Η μονη μου ελπιδα ειναι να πηγανε Πολεοδομια Καλαμαριας (οπου και ανηκει η πολυκατοικια) γιατι μετα απο 4-5 χρονια εγινε προσθετη μελετη για δωμα και υπογειο, οποτε ισως, μου ειπανε, να χρειστηκαν τη μελετη θερμομονωσης για να τη συμπληρωσουν με τη μονωση δωματος...

 

Υ.Γ. Ο φακελος ειχε και παρατηρησεις - ελλειψεις που επρεπε να συμπληρωθουν για να ολοκληρωθει η εγκριση της Αδειας, περιειχαν μελετη υγρομονωσης αλλα οχι θερμομονωσης... Οποτε υποθετω κατατεθηκε...

 

Αν δεν βρεθει ουτε Καλαμαρια, τι συντελεστες παιρνω? Αμονωτο? Ελλιπως μονωμενο? Πληρως μονωμενο?

Στη φυσιολογικη περιπτωση που δε μπαινει τρυπανι, φυσικα, τι θα κανατε στη θεση μου?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, καιρό έχω να κάνω ΠΕΑ και έχω χασει 30 σελίδες του θεματος αυτού!! Δε ξέρω αν έχει απαντηθεί το εξής : μου βγάζει το μήνυμα "η τιμη που εισαγατε για την ισχυ βοηθητικων μοναδων ειναι μεγαλη....". Οσο και να βάλω μεγάλη τη θεωρεί.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.