Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Εστειλα χτες προς οριστικη υποβολη μια επιθεωρηση με την εκδοση 1.28.1.67 και παραθετω τις αλλαγες που εγιναν με την 1.28.1.70

 

1.28.1.67

http://img851.imageshack.us/i/128167.jpg

 

1.28.1.70

http://img651.imageshack.us/i/128170.jpg

 

το βράδυ θα τσεκάρω απο το σπιτι σε πεα που εχω όλες τις πιθανες εκδοχες των patch που ειχαν βγαλει μαζι με την σημερινή. ειμαι περίεργος να δω τι έχουν μαγειρέψει πάλι...

 

 

ερώτηση.

σε μεζονέτα που έχω μια ζώνη παιρνω ενιαία επιφάνεια το ισόγειο και το υπογειο της ιδιας όψης αφαιρώντας ανοιγματα και δομικά στοιχεία, πλάκες δοκαρια κλπ η την σπαω σε επιφάνειες υπογειου ισογειου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οπως θες το κανεις, δεν υπαρχει συγκεκριμενος τροπος...

θα σου προτεινα να μην τα σπασεις, εκτος κι αν τα δομικα στοιχεια του υπογειου ερχονται σε επαφη με εδαφος...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ονομάζεται επιτυχία.Σε κτίριο 30 ετων πίσω σε τεχνολογία υλικών να προσθέτεις αξία,ενώ πριν απο 5 χρόνια τα κτίρια τα κατασκεύαζαν ενεργοβόρα.Αυτά να τα βλέπουν οι εκτιμητές ακινήτων που σύμφωνα με αυτά που ισχύουν στην Ευρώπη το ΠΕΑ είναι ένα πιστοποιητικό για το ακίνητο,ενώ στην Ελλάδα θα καταντίσει ένα χαρτί άχρηστο που ο μηχανικός που το εκδίδει θα είναι εξασφαλισμένος σε οποιοδήποτε έλεγχο.Είναι σαν την πολεοδομία που αυτός που θέλει να τα πιάσει ψάχνει μια αοριστία στη νομοθεσία για να μπορέσει να εξυπηρετήσει τα κόμπλεξ και την τσέπη του.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται....

Ειχε κεντρικη θερμανση? Σε σκιζει το 88% του δικτυου διανομης.... Υπερδιαστασιολογηση λεβητα εκανες η εβαλες β.α. απο καυσαναλυσεις?

Τι οροφος ηταν? Ειχε ταρατσα απο πανω η πυλωτη απο κατω η ηταν ενδιαμεσος οροφος?

ΖΝΧ πως σου παραγει? Με ηλεκτρικο ρευμα η πετρελαιο?

 

 

Το β.α. προς το παρον το έχω πάρει απο την μελέτη θεμανσης (ο τεχνικός θα παει αυριο, οποτε και θα ξέρω με περισσοτερη ακριβεια). Το διαμέρισμα ειναι στον πρωτο όροφο, απο πάνω έχει κατοικια, ζνχ με πετρέλαιο μονο και απο κατω έχει αποθηκες. Δεν ξερω:confused:, κατι λάθος θα έχω βάλει, μάλλον πρέπει να ξανακοιτάξω τα στοιχεια ένα ένα απο την αρχη. Ευχαριστώ πάντως;)

Link to comment
Share on other sites

Το β.α. προς το παρον το έχω πάρει απο την μελέτη θεμανσης (ο τεχνικός θα παει αυριο, οποτε και θα ξέρω με περισσοτερη ακριβεια). Το διαμέρισμα ειναι στον πρωτο όροφο, απο πάνω έχει κατοικια, ζνχ με πετρέλαιο μονο και απο κατω έχει αποθηκες. Δεν ξερω:confused:, κατι λάθος θα έχω βάλει, μάλλον πρέπει να ξανακοιτάξω τα στοιχεια ένα ένα απο την αρχη. Ευχαριστώ πάντως;)

Δεν ειναι παντελως παραλογα τα αποτελεσματα σου, αν και θα περιμενα κατι μεταξυ Γ και Δ για αναλογου παλαιοτητος κτισμα...

Ελπιζω να εβαλες το πατωμα ολοκληρο ως σε επαφη με ΜΘΧ (η σε επαφη με αερα με το μισο του συντελεστη, αναλογως με το αν βασιζεσαι στις διευκρινισεις η οχι ακομα)

Αυτο, σε συνδυασμο με το δικτυο διανομης που σου δινει 12% απωλειων νομιζω σου δημιουργουν αυτα τα αποτελεσματα...

Κοιταξε καλυτερα ενα ενα τα στοιχεια που εχεις δηλωσει στο προγραμμα (κατηγορια αυτοματισμων και αερισμο λπυφωματων δωσε βαση) και πες μας αν αλλαξε κατι...

Link to comment
Share on other sites

Κρίσιμη ενημέρωση έκδοσης ΚΕΝΑΚ 1.18

 

Από το site του ΤΕΕ, ξανά:

 

"Λόγω του ότι διαπιστώθηκε η ύπαρξη λογικού σφάλματος μεταξύ του Ευρωπαϊκού Προτύπου και των εθνικών σταθερών ωραρίου λειτουργίας των κτηρίων, εφαρμόστηκε η απαραίτητη διόρθωση. Το αρχείο αυτό πρέπει να εκτελεστεί μετά την εγκατάσταση της έκδοσης v1.28 για την διόρθωση αυτής της ασυμβατότητας Μέγεθος εγγράφου: 995778 bytes"

 

δηλαδή μιάς και δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ εγώ πού πηρα την 1.28 την προηγούμενη εβδομάδα πρέπει να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω τα παρακάτω.

Σε επιθεώρηση διαμερίσματος και εφόσον έχω δύο επιφάνειες με τον ίδιο προσανατολισμό (μία εξωτερική, η άλλη προς μη θερμαινόμενο χώρο - θα πάρω μισό U) αυτές πρέπει να περαστούν σε μία γραμμή στο πρόγραμμα του ΤΕΕ ή μπορώ να τις περάσω σε δύο ξεχωριστές γραμμές; Αν πρέπει σε μία, με τους συντελεστές σκίασης τι γίνεται;

Επίσης αν έχω ατομικό επίτοιχο λέβητα αερίου για θέρμανση και ΖΝΧ τον βαθμό απόδοσης του δικτύου διανομής το παίρνω ίσο με την μονάδα (με δεδομένο ότι αποστάσεις είναι της τάξης των 6-7 μέτρων) ή να πάρω τις απώλειες από τους πίνακες;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω τα παρακάτω.

Σε επιθεώρηση διαμερίσματος και εφόσον έχω δύο επιφάνειες με τον ίδιο προσανατολισμό (μία εξωτερική, η άλλη προς μη θερμαινόμενο χώρο - θα πάρω μισό U) αυτές πρέπει να περαστούν σε μία γραμμή στο πρόγραμμα του ΤΕΕ ή μπορώ να τις περάσω σε δύο ξεχωριστές γραμμές; Αν πρέπει σε μία, με τους συντελεστές σκίασης τι γίνεται;

Επίσης αν έχω ατομικό επίτοιχο λέβητα αερίου για θέρμανση και ΖΝΧ τον βαθμό απόδοσης του δικτύου διανομής το παίρνω ίσο με την μονάδα (με δεδομένο ότι αποστάσεις είναι της τάξης των 6-7 μέτρων) ή να πάρω τις απώλειες από τους πίνακες;

Ευχαριστώ!

Περνας τις αδιαφανεις επιφανειες σε οσες γραμμες θελεις...

Το πως γινεται να εχουν ιδιο προσανατολισμο και η μια να ειναι προς εξωτερικο αερα και η αλλη προς ΜΘΧ δεν το καταλαβαινω αλλα τελος παντων...

Μηπως εχουν 180 μοιρες αποκλιση οι προσανατολισμοι των επιφανειων σου?

Η ειναι παραλληλοι τοιχοι (η ο ενας διπλα στον αλλον...)?

 

Anyway, θα περασεις τους τοιχους σου αναλογα με το U και αναλογα με το συντελεστη σκιασης...

Δηλαδη αν εχεις 2 διαφορετικα U για τον ιδιο προσανατολισμο, θα κανεις 2 ξεχωριστες καταχωρησεις (αν ειναι ετσι οπως με τα λες και δεν προκειται για μεικτη κατασκευη σκυροδεματος και τοιχοποιιας) ενω αν αυτες οι 2 επιφανειες εχουν απο 2 διαφορετικους τροπους σκιασης η καθεμια, μπορεις να τις σπασεις σε 2 και 2 καταχωρησεις για το καθε δομικο στοιχειο διαφορετικου U η να παρεις με γραμμικη παρεμβολη το μεσο συντελεστη σκιασης στους συντελεστες που αυτοι διαφοροποιουνται....

 

Τωρα, αν εχεις επιτοιχο λεβητακι, εχεις μηδενικες απωλειες δικτυου γιατι στην ουσια οι σωληνωσεις σου τρεχουν εντος του διαμερισματος και αρα εντος ΘΧ, με μηδενικες απωλειες...

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi, καταρχάς σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θα τις περάσω αν είναι σε 2 γραμμές...

Να σε ρωτήσω, αν η επιφάνεια προς ΜΘΧ έχει και την πόρτα εισόδου του διαμερίσματος, αυτήν την περνάς κανονικά στα διαφανή της επιθεώρησης και την υπολογίζεις στον αερισμό;

Eπίσης στο θεωρητικό σύστημα ψύξης στα τερματικά βάζω ισχύ 5W ή 0,1 σύμφωνα με την διευκρινιστική και πολ/σιάζω με τα τετραγωνικά του θερμαινόμενου χώρου ή με του ψυχόμενου (τα μισά δηλ);

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.