Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Προς STAVION

15 kwh/τ.μ*ετος Χ 75 τ.μ = 1125 kwh/ετος κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας δηλαδή

388 kwh / έτος ηλεκτρικής ενέργειας δηλαδή 1293 h λειτουργίας ετησίως με 0.3 kw ισχύ.

Άρα 7 h περίπου ημερησίως για 180 μέρες θέρμανσης ετησίως.

" Βρε τον σκατοκυκλοφορητάκο !!! "

Πως κάνεις το μετασχηματισμό kwh/ετος κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας σε kwh / έτος ηλεκτρικής ενέργειας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο ακριβως εννοω με το χρονοδιακοπτη εγω....

Τουλαχιστον ετσι το εκλαμβανω... Ολοι καποτε μεναμε σε διαμερισματα οικοδομων με κεντρικη θερμανση. Δεν αναβε μονη της?

Κατεβαινε καθε μερα καποιος στο λεβητοστασιο να την ανοιγει και να την κλεινει? Προφανως και της ειχαν δωσει "ωραρια" λειτουργιας...

 

Τωρα, στη δικη μου περιπτωση, χρονοδιακοπτης δεν υπαρχει απο τη στιγμη που εχουμε ωρομετρηση και ο καθε ενοικος εχει δικαιωμα να το καψει οποτε θελει. Αντισταθμιση δεν υπαρχει, αρα? Δ?

 

Ναι αλλα εχει θερμοστατη μεσα για ελεγχο της θερμοκρασιας...

Δε μετραει αυτο πουθενα για να το ανεβασει....??

 

Και στην τελικη, αυτονομη θερμανση φυσικου αεριου με επιτοιχα λεβητακια τι διαολο κατηγορια μας κατατασσουν? Δεν ειμαστε καραμπινατο Γ εκει?

Link to comment
Share on other sites

Τότε πιο σωστό θα ήταν να έλεγε <<θερμοστάτης>>.

Αλλο πράγμα ο θερμοστάτης ή χρονοδιακόπτης και άλλο η αντιστάθμιση. Και τα δύο είναι για οικονομία. Το ένα όμως το ορίζει ο χρήστης, το άλλο η εξωτερική θερμοκρασία. Το ένα αφορά την λειτουργία των τερματικών σωμάτων το άλλο την θερμοκρασία του μέσου στο δίκτυο.

 

Δεν διαβάζουμε το ΤΟΤΕΕ όπως μας βολεύει, ειδικά αυτό το τμήμα που δεν διαβάζεται εύκολα. Σκεφτείται. Που γράφει, με σαφή τρόπο ότι απαιτείται αυτονομία για να είναι Γ; Και όμως αυτό απαιτείται.

 

Ο κεντρικός αυτόματος έλεγχος πρέπει να είναι σε επίπεδο κτηρίου (για κάθε διαμέρισμα), στην λειτουργία των τερματικών μονάδων (θερμοστάτης - δίοδη για κάθε διαμέρισμα) ΚΑΙ του δικτύου διανομής (αντιστάθμιση).

 

Παραπάνω, για να είναι Β, σε επίπεδο ζώνης (μέσα δηλαδή στο διαμέρισμα) αυτόματος έλεγχος των τερματικών μονάδων, δηλαδή κάθε σώμα να λειτουργεί αυτόνομα/αυτόματα (πχ με θερμοστατική κεφαλή τα θερμαντικά σώματα ή αν πρόκειται για VRV / FCU κάθε μονάδα να μπορεί να λειτουργεί αυτόνομα).

Link to comment
Share on other sites

Προς STAVION

Η ηλεκτρική ενέργεια πολλαπλασιάζεται με 2,90 για να γίνει πρωτογενής για " εθνικούς λόγους ". Τυχαίο ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ.

Τελικά αυτό το "7 h περίπου ημερησίως για 180 μέρες θέρμανσης ετησίως" είναι αναμενόμενο και λογικό αποτέλεσμα. Αλλά το 2,90 πώς προκύπτει?

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, δεν επιμενω, Μηχανολογος εισαι, Πολιτικος ειμαι, κατι παραπανω θα ξερεις. Δικα σου χωραφια ειναι στην τελικη...

 

Απλως με μια πρωτη αναγνωση αυτο το νοημα βγαζει σε καποιον που δεν ξερει... Αντισταθμιση σπανια συνανταται σε διαμερισμα... Οποτε? Πανε ολα σε κατηγορια Δ?

 

Και τι πολυκατοικια πρεπει να ειναι αυτη που να τα εχει εφαρμοσει ολα αυτα που λες εσυ πιο πανω για να ξεκολλησει απο τη Γ κατηγορια δηλαδη?

 

Νομιζω οτι ανηκουνε στη σφαιρα της φαντασιας...

Link to comment
Share on other sites

@STAVION

Από τον πίνακα 1.2 της 1ης ΤΟΤΕΕ.

 

@Inzaghi

Δεν ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας. Έχω στα χέρια μου ένα απόσπασμα του προτύπου ΕΝ 15232 - 2007 μεταφρασμένο. Δυστυχώς είναι από εταιρεία αυτοματισμών. Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να το σκανάρω και να του το στείλω μέσω e-mail.

Απλώς να συμπληρώσω σ' αυτά που λέει ο hkamp πως καλό θα ήταν να υπάρχει και ηλεκτρονικός κυκλοφορητής και διαφραγματικές βαλβίδες ανά σώμα (εκτός από τις θερμοστατικές κεφαλές) για σωστή εξισορρόπηση του συστήματος. Γιατί μέχρι τώρα τα περισσότερα δίκτυα είναι στην πραγματικότητα μη εξισορροπημένα.

Link to comment
Share on other sites

@STAVION

Από τον πίνακα 1.2 της 1ης ΤΟΤΕΕ.

 

@Inzaghi

Δεν ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας. Έχω στα χέρια μου ένα απόσπασμα του προτύπου ΕΝ 15232 - 2007 μεταφρασμένο. Δυστυχώς είναι από εταιρεία αυτοματισμών. Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να το σκανάρω και να του το στείλω μέσω e-mail.

Απλώς να συμπληρώσω σ' αυτά που λέει ο hkamp πως καλό θα ήταν να υπάρχει και ηλεκτρονικός κυκλοφορητής και διαφραγματικές βαλβίδες ανά σώμα (εκτός από τις θερμοστατικές κεφαλές) για σωστή εξισορρόπηση του συστήματος. Γιατί μέχρι τώρα τα περισσότερα δίκτυα είναι στην πραγματικότητα μη εξισορροπημένα.

Θα το εκτιμουσα να εκανες τον κοπο να μου το στειλεις στο [email protected]

Ειναι πραγματικα ενδιαφερον!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θα το έχεις ελπίζω ως αύριο γιατί είναι μεγαλούτσικο.

 

Ερώτηση: Αν δεν υπάρχει εγκατεστημένο σύστημα ψύξης και παίρνουμε το θεωρητικό, τότε σαν ψυχόμενη επιφάνεια (και όγκο αντίστοιχα) τι βάζουμε; Μηδέν που είναι πραγματικά ή το 50% της θερμαινόμενης;

Link to comment
Share on other sites

εδω που τα λεμε και το μονοσωληνιο-αυτονομια κανει αντισταθμιση βαση της θερμοκρασιας των εσωτερικων χωρων και bypass μεσω του βραχυκυκλωματος της στηλης προσαγωγης-επιστροφης (εξομοιωση δηλαδη λειτουργιας τριοδης)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.