Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Σε νεόδμητη οικοδομή που δεν έχει τοποθετηθεί ακόμη το ΖΝΧ, ο κατασκευαστής όμως με ενημέρωσε ότι θα τοποθετηθεί boiler διπλής ενέργειας (λέβητας και ηλεκτρική αντίσταση), λέτε να θεωρήσω αυτό ότι θα ισχύσει, που είναι και το λογικό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είχε τίποτα. Μόνο την εγκατάσταση. Να θεωρήσω το ΖΝΧ του κτιρίου αναφοράς (λέβητας + ηλιακός); Μου φαίνεται πιο σωστό να αποδεχτώ το boiler που αναφέρει ο κατασκευαστής, αφού εγκατάσταση για ηλιακό δεν έχει

Link to comment
Share on other sites

Θα σε ζαλίσω συνάδελφε. Σε παλαιότερα ΠΕΑ τότε που το πρόγραμμα του ΤΕΕ δεν έπαιρνε την ηλεκ. αντίσταση, έβαζα και εγώ μονο λέβητα. Τώρα αφού υπάρχει η εγκατάσταση για boiler, σε πολυκατοικία που δεν λειτουργεί όλο το χρόνο ο λέβητας, είναι λογικό να θεωρήσω ότι μπαίνει boiler διπλής ενέργειας. Σου υπενθυμίζω επίσης ότι η ΤΟΤΕΕ α σελ. 113 για το κτίριο αναφοράς τμήμα του ΖΝΧ καλύπτει και ηλιακός, κάτι που στο help του προγράμματος το έχει "μασήσει"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά, με τον δικό μου τρόπο ερμηνίας για τους αυτοματισμούς και μασώντας δάφνη καλής ποιότητας, πιστεύω πως θέλουν να μας πουν το εξής:

Εάν τι κτήριο δεν έχει αυτοματισμούς, τότε είναι Δ.

Εάν κάθε διαμέρισμα του κτηρίου είναι ανεξάρτητο, τότε είναι Γ.

Εάν κάθε δωμάτιο του διαμερίσματος είναι ανεξάρτητο, τότε είναι Β.

Άρα με θερμοστάτη σε κάθε διαμέρισμα, το θεωρώ Γ.

Εσείς τι δάφνη μασάτε;

Link to comment
Share on other sites

Καλές αλλαγές

 

στην περίπτωση κατάταξης της κατοικίας στην κατηγορία Η,

εάν δεν επιτυγχάνεται αναβάθμιση κατά μία κατηγορία, αρκεί η ετήσια

εξοικονόμηση ενέργειας να είναι μεγαλύτερη από το 50% της κατανάλωσης

του κτηρίου αναφοράς (kWh/m2).

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.