Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Τώρα εμένα γιατί κάτι μου λέει πως η ερώτηση είναι ρητορική; Δες το όπως το συμφωνήσεις. Αφού δεν υπάρχει διάταξη που να λέει π.χ. "ναι μεν η συγκεκριμένη ιδιοκτησία είναι κατηγορίας "Χ" αλλά συνολικά το κτίριο είναι 'Ψ", δεν σε ενδιαφέρει.

Καλή Ανάσταση φίλε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε μεζονετα η οποια αποτελειται απο 2 διαμερισματα το ενα διπλα στο αλλο με ημιυπογειο, ισογειο, 1ο οροφο και παρανομη σοφιτα, το θεωρω ως μονοκατοικια η ως πολυκατοικια?

 

Κατι μου λεει οτι θα κοστολογηθει με 2€/τ.μ.

Θα εκδωσεις ΠΕΑ για 1 ιδιοκτησία? Περιέγραψε καλύτερα το ακίνητο.Τι εννοείς μεζονετα η οποια αποτελειται απο 2 διαμερισματα?

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου μια μονοκατοικια με ημιυπογειο, ισογειο και 1ο οροφο.

Τριπατη.

Μονο που η καθε πλακα ειναι χωρισμενη σε δυο αυτοτελεις χωρους.

Δηλαδη το ενα "διαμερισμα" αριστερα εχει ημιυπογειο, ισογειο και 1ο οροφο και το αλλο "διαμερισμα" δεξια εχει ακριβως τα ιδια...

 

Δυο μεζονετες κολλητες η μια με την αλλη σκεψου αλλα με τον ιδιο φεροντα οργανισμο.

 

Εγω εκδιδω ΠΕΑ για το αριστερο "διαμερισμα" οχι για το συνολο.

Τους το κοστολογησα με 2€/τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο με απασχολει εμενα ομως...

Το διαμερισμα που μελεταω εχει ατομικο λεβητα πετρελαιου σε καποιο σημειο στο υπογειο....

Θα θεωρησω απωλειες δικτυου διανομης κανονικα σαν να ειναι πολυκατοικια (ενας κλαδος αμονωτος ειναι) και θα κανω και υπερδιαστασιολογηση λεβητα?

Φυλλο συντηρησης δεν υπηρχε, μονο 84% αποδοση ανεγραφε στο ταμπελακι...

 

Η θα παρω μηδενικες απωλειες δικτυου λογω του οτι προκειται για ατομικο λεβητα?

Link to comment
Share on other sites

Αφου το λες και μόνος σου "Το διαμερισμα που μελεταω εχει ατομικο λεβητα πετρελαιου σε καποιο σημειο στο υπογειο...."

Link to comment
Share on other sites

Δε σε καταλαβαινω....

 

Ατομικος μεν (20.000 θερμιδες ισχυς με 84% αποδοση) αλλα με 9 μετρα κατακορυφη δικτυο διανομης....

 

Τι διαφορα εχει απο ενα τριωροφο με κεντρικη θερμανση δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά. Η διαφορά είναι ότι εχει ατομικο λεβητα πετρελαιου. Ειδικά αν το δίκτυο περνάει μέσα απο εσωτ. χώρους του ακινήτου, οι απώλειες του δικτύου, αποδίδονται σαν θερμότητα πάλι μέσα στο ίδιο το ακίνητο. Οπότε 0 απώλειες. Εαν το δίκτυο περνάει απο εξωτ. χώρους του ακινήτου, θα κλικάρεις το αντίστοιχο πεδίο νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολον τον κοσμο.

Φιλτατε STAVION ευχαριστω πολυ για την πληροφορια, δεν το ειχα σκεφτει ετσι...

 

Θα χρειαστω μια σημαντικη βοηθεια, παλι σε σχεση με τη συγκεκριμενη περιπτωση της μονοκατοικιας γιατι ειναι λιγο περιπλοκο...

 

Κραταμε ως δεδομενο οτι ΔΕΝ προκειται να παω να αρχισω τα τρυπηματα με HILDI και δε συμμαζευεται για να δω την πραγματικη κατασταση.

Και εχουμε και λεμε.

Προκειται για υπογειο, ισογειο, οροφος και σοφιτα.

Αρχικως, εχω μεν στα χερια μου τη μελετη θερμομονωσης αλλα εχει σφαλματα, μιας και για να του βγει του μηχανικου η μελετη, εθεσε στα οριζοντια δομικα στοιχεια σκυροδεματος μονωτικο υλικο με λ=0.018 κατι που ειναι εξωπραγματικο (πολυουρεθανη λεει). Με αποτελεσμα με 1cm λιγοτερο παχος θερμομονωσης στα σκυροδεματα, να μου προκυπτει μικροτερος συντελεστης απο οτι στην τοιχοποιια.

Το καταπινω και θεωρω οτι η μελετη, αφοτου εγκριθηκε, πρεπει να ακολουθηθει...

 

Φτανουμε στη σοφιτα που ειναι εκτος σχεδιων... Η μελετη θερμομονωσης δεν περιλαμβανει καμια σοφιτα, καθως δεν υφισταται... Θεωρω τους εξωτερικους τοιχους πληρως αμονωτους με τους αντιστοιχους συντελεστες? Η θεωρω οτι θα μονωθηκαν οπως και το υπολοιπο κτηριο?

Προσωπικα τους εχω λαβει ως αμονωτους, με τους αντιστοιχους συντελεστες.

 

Η σκεπη μου εχει θερμομονωση (σηκωσα κεραμιδια και την επιασα με τα χερια μου) αλλα λιγα εκατοστα και στη μελετη, φυσικα, δεν υπαρχει τιποτα... Τη λαμβανω ως μερικως μονωμενη η ως μονωμενη κανονικα?

Προσωπικα θα τη λαμβανα μερικως μονωμενη...

 

Και τελος, το δαπεδο υπογειου...

Η μελετη θερμομονωσης μονωνει οροφη υπογειου, καθως το υπογειο το θεωρει ΜΘΧ, το οποιο ομως στην πραξη ειναι κατοικησιμος χωρος με την οροφη του αμονωτη εντελως. Την πλακα δαπεδου του υπογειου να τη λαβω αμονωτη η μονωμενη συμφωνα με τη μελετη (θεωρωντας δηλαδη οτι αντι για την πλακα ισογειου, μονωθηκε τελικως η πλακα υπογειου)...

Προσωπικα λαμβανω αμονωτη πλακα και αμονωτα περιμετρικα τοιχεια μεχρι το υψος του ισογειου...

 

Διορθωστε με αν κανω καποι λαθος.

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη αν κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά. Η διαφορά είναι ότι εχει ατομικο λεβητα πετρελαιου. Ειδικά αν το δίκτυο περνάει μέσα απο εσωτ. χώρους του ακινήτου, οι απώλειες του δικτύου, αποδίδονται σαν θερμότητα πάλι μέσα στο ίδιο το ακίνητο. Οπότε 0 απώλειες. Εαν το δίκτυο περνάει απο εξωτ. χώρους του ακινήτου, θα κλικάρεις το αντίστοιχο πεδίο νομίζω.

 

Χριστός Ανέστη!

STAVION σε ότι αφορά στην πρώτη σου θεώρηση (εσωτερικό δίκτυο) συμφωνώ εν μέρει αν και πάλι υπάρχει τμήμα δικτύου σε μ.θ.χ. (π.χ. λεβητοστάσιο ή υπόγειο). Αν όμως η διέλευση του δικτύου γίνεται εξωτερικά ή σε σε ικανό μήκος εντός μ.θ.χ θα έπρεπε -νομίζω- να υπολογίσει κανείς τις απώλειες δικτύου ανάλογα με την μόνωσή του. Δηλαδή να το αντιμετωπίσει παρόμοια με κεντρικό λέβητα. Η παράγραφος 4.3.4 της 1ης ΤΟΤΕΕ αναφέρεται σε τοπικούς λέβητες εσωτερικού ή εξωτερικού χώρου όπου πράγματι το δίκτυο των κεντρικών σωληνώσεων είναι αμελητέο. Έτσι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.