Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Νομιζω πως ορθα θα τη θεωρεησεις εν επαφη με τον εξωτερικο αερα αλλα κατι πρεπει να κανουμε με τον αερισμο της τρυπας

 

Αν η καμιναδα δινει 20m3/h αερισμο, τοτε υπολογισε ποσα τετραγωνικα ειναι η διατομη της καμιναδας και ποσες καμιναδες χρειαζεται να θεσεις στο προγραμμα για να καλυψεις το ανοιγμα των 4 m2 που εχεις...

 

Μια πολυ τυπικη προσεγγιση που μου ερχεται πρωτη πρωτη στο μυαλο...

 

Να προσθέσω πως η σοφίτα διαχωρίζεται από τον "ανοιχτό" χώρο με τοίχο και πόρτα.Επομένως θα πάρω τον τοίχο και την πόρτα σε επαφή με τον εξωτ.αέρα.Ο αερισμός δε νομίζω πως υπεισερχεται πουθενα!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με μπερδεψες... Μπορεις να εξηγησεις λιγο καλυτερα την περιπτωση σου?

 

Η σοφίτα 20μ2 ειναι κατοικισιμος χωρος (εχει δύο υπνοδωματια) και επικοινωνει με το χωρο που εχει το ανοιγμα μέσω πόρτας.Είναι σαν να βγαίνεις σε κλειστη βεράντα-με ενα μονιμο ανοιγμα...Ισως το ανοιγμα να εχει γινει εκ του πονηρου και καποια στιγμη να το κλεισουν με κούφωμα.Εγώ όμως καταγραφω ότι βλέπω...παιρνω δηλ. τη σοφιτα ότι επικοινωνεί με εξωτ.αερα?Πως κατοχυρώνομαι σε ενδεχομενο ελεγχο(σκεφτομαι να βγαλω φωτογραφιες)

Link to comment
Share on other sites

Η σοφίτα 20μ2 ειναι κατοικισιμος χωρος (εχει δύο υπνοδωματια) και επικοινωνει με το χωρο που εχει το ανοιγμα μέσω πόρτας.Είναι σαν να βγαίνεις σε κλειστη βεράντα-με ενα μονιμο ανοιγμα...Ισως το ανοιγμα να εχει γινει εκ του πονηρου και καποια στιγμη να το κλεισουν με κούφωμα.Εγώ όμως καταγραφω ότι βλέπω...παιρνω δηλ. τη σοφιτα ότι επικοινωνεί με εξωτ.αερα?Πως κατοχυρώνομαι σε ενδεχομενο ελεγχο(σκεφτομαι να βγαλω φωτογραφιες)

Το ανοιγμα εχει γινει εκ του πονηρου οπως λες, για να μη θεωρηθει παρανομα κλεισμενος χωρος πιθανοτατα.

Θα παρεις την επιφανεια σου ως εν επαφη με εξωτερικο αερα κανονικα...

Τωρα για τις φωτογραφιες, θεωρω δεδομενο οτι πρεπει να τραβας σε καθε αυτοψια σου...

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω πως η σοφίτα διαχωρίζεται από τον "ανοιχτό" χώρο με τοίχο και πόρτα.Επομένως θα πάρω τον τοίχο και την πόρτα σε επαφή με τον εξωτ.αέρα.Ο αερισμός δε νομίζω πως υπεισερχεται πουθενα!!

Καλά το πας κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω πως βοηθας....

Χαιρω πολυ οτι πρεπει να αποτυπωσεις την πραγματικη κατασταση...

Με δεδομενο ομως οτι ΔΕΝ θα αρχισεις να τρυπας δεξια και αριστερα και ΑΡΑ δεν θα ξερεις με καποιο τροπο τι εβαλε, τι θεωρησεις θα μπορεσεις να κανεις?

 

Τις δυσμενεστερες η καποιες απλοποιητικες παραδοχες?

Εφόσον δεν είσαι διατεθειμένος να τρυπήσεις, όπου υπάρχει μόνωση, θεώρησε πως είναι η σωστή. Τα αμόνωτα μέρη, παρ' τα αμονωτα.

Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν είσαι διατεθειμένος να τρυπήσεις, όπου υπάρχει μόνωση, θεώρησε πως είναι η σωστή. Τα αμόνωτα μέρη, παρ' τα αμονωτα.

Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα.

Με συγχωρεις.... διαβαζεις τι γραφω?

Ποσες φορες εγραψα οτι η σοφιτα ειναι παρανομη και επομενως οι τοιχοι δεν συμπεριλαμβανονται στη μελετη?

 

Οπως επισης και το οτι ΕΠΡΕΠΕ βασει μελετης να μονωθει η πλακα ισογειου με το υπογειο να ειναι ΜΘΧ ΑΛΛΑ αυτο εγινε κατοικησιμος χωρος με αμονωτη την πλακα ισογειου... Αρα? Θα μονωσω πλακα υπογειου οπως την ισογειου η θα τη θεωρησω αμονωτη...?

 

Οταν υπαρχει μελετη την ακολουθω... Το θεμα ειναι τι γινεται οταν ΔΕΝ υπαρχει μελετη θερμομονωσης...

Link to comment
Share on other sites

Τα σεμινάρια από ΙΕΚΕΜ για το ΚΕΝΑΚ που τώρα βγήκαν, είναι άραγε τα πιστοποιημένα, σύμφωνα με το άρθρο 9 του ΠΔ 100 ή ακόμη περιμένουμε;

Link to comment
Share on other sites

Τα σεμινάρια από ΙΕΚΕΜ για το ΚΕΝΑΚ που τώρα βγήκαν, είναι άραγε τα πιστοποιημένα, σύμφωνα με το άρθρο 9 του ΠΔ 100 ή ακόμη περιμένουμε;

 

Περιμένουμε....Ακόμη δεν εχει καθοριστει η υλη.Ειπώθηκε (σε ημερίδα ΤΕΕ)πως θα ειναι ετοιμη περί τον Οκτώβριο!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.