Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακολουθεί μήνυμα που στείλαμε στο ΤΕΕ (και δεν έχουμε λάβει απάντηση ακόμα). Συγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί, ωστόσο εκτός από τη γνώμη σας θα ήθελα τεκμηριωμένη απάντηση (αν υπάρχει):

 

Παρακαλώ, θα ήθελα την άποψή σας σχετικά με την ορθή εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ σε περιπτώσεις έκδοσης ΠΕΑ ενιαίων κτιρίων που περιλαμβάνουν όμως δραστηριότητες που εξαιρούνται (βιοτεχνικές χρήσεις, αποθήκες, χώροι στάθμευσης κλπ).

Συγκεκριμένα η ερώτηση είναι: Ποιο εμβαδόν εμφανίζεται στο ΠΕΑ ως συνολικό του κτιρίου (οπότε με αυτό υπολογίζεται και η σχετική αμοιβή του επιθεωρητή); Το συνολικό ή των μη εξαιρουμένων χρήσεων;

Θα προτιμούσα η απάντησή σας να είναι μέσα από τα 3 παραδείγματα που σας παραθέτω:

 

παράδειγμα 1

 

Ενιαίο κτίριο σε λειτουργία που περιλαμβάνει:

Υπόγειο: 800τμ (βιοτεχνικός χώρος - βαφείο αυτοκινήτων)

Ισόγειο: 300τμ (βιοτεχνικός χώρος - συνεργείο αυτοκινήτων), 500τμ (έκθεση αυτοκινήτων, γραφεία)

Όροφος: 200τμ (αποθήκη ανταλλακτικών), 600τμ (έκθεση αυτοκινήτων, γραφεία)

 

 

παράδειγμα 2

 

Ενιαίο κτίριο που δεν χρησιμοποιείται, με άδεια λειτουργίας ως βιοτεχνικό κτίριο και γραφεία, αλλά κατά την αυτοψία βρέθηκαν άδειοι χώροι χωρίς καμία ένδειξη προηγούμενης βιοτεχνικής χρήσης. Το κτίριο περιλαμβάνει:

Υπόγειο: 600τμ (parking αυτοκινήτων ή πιθανόν αποθήκη)

Ισόγειο: 500τμ (κενός κλιματιζόμενος χώρος απροσδιόριστης χρήσης), 100τμ (γραφεία)

Πατάρι: 500τμ (κενός απροσδιόριστης χρήσης)

Όροφος: 200τμ (γραφεία)

 

παράδειγμα 3

 

Ενιαίο κτίριο που δεν χρησιμοποιείται, αναφερόμενο ως βιοτεχνικό κτίριο και γραφεία, που περιλαμβάνει:

Ισόγειο: 700τμ (κενός χώρος απροσδιόριστης χρήσης, πιθανόν γραφεία και χώροι εκθέσεων)

Α όροφος: 300τμ (χώρος σαφώς βιοτεχνικής χρήσης με μηχανήματα παραγωγής), 400τμ κενός χώρος αναφερόμενος στα σχέδια ως αποθήκη

Β όροφος: 700τμ (κενός χώρος αναφερόμενος στα σχέδια ως αποθήκη)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι έχει κάποιος την καλοσύνη να αναφέρει γιά την έκδοση ΠΕΑ σε ιδιώτη(η οικία του) και σε επαγγελματία (το μαγαζι του) ποιά είναι ακριβώς η διαδικασια πού ακολουθούμε και κυρίως στα φορολογοικά και τις αμοιβές;

π.χ 1. τού κλείνω ραντεβού και τού λέω τι δικαιολογητικά χρειάζονται

2. κάνω αυτοψία, μού υπογράφει ανάθεση, παίρνω μετρήσεις

3.---------(πότε με πληρώνει, τι τού κόβω, πότε μπαίνω συστημα αμοιβών τεε, πότε πάω ετα, πότε πληρώνω Φεμ εφόσον το πληρώσω, ποτε του δίνω το ΠΕΑ;;

Γενικά ποιά είναι η σειρά ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με Π.Ε.Α.

Η συνολική επιφάνεια είναι μεγαλύτερη κατά 2,00μ2 από τη δόμηση στην οικοδομική άδεια, και δεν το δέχεται ο συμβολαιογράφος αν δεν διορθωθεί το Π.Ε.Α.

Στο ΥΠΕΚΑ ο μηχανικός μου είπε ότι δεν πρέπει να λάβει υπόψιν τα τετραγωνικά του ΠΕΑ ο συμβολαιογράφος

Τελικά τη ισχύει, υπάρχει καμιά νέα εγκύκλιος που να μας κατατοπίζει?

Link to comment
Share on other sites

ο συμβολαιογράφος λέει --------. Δηλαδή αν έχεις βγάλει ενα ΠΕΑ για όλο το κτίριο (τα διαμερίσματα) το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί από το κάθε ιδιοκτήτη για να μεταβιβάσει ή μισθώσει την δική του ιδιοκτησία πώς θα ήξερε ο συμβολαιογράφος πόσα τετραγωνικά έχεις μετρήσει εσύ στην ιδιοκτησία;

στο post 2015 κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι ...........

Γενικά ποιά είναι η σειρά ;

 

1. τού κλείνω ραντεβού και τού λέω τι δικαιολογητικά χρειάζονται, μού υπογράφει ανάθεση

2. κάνω αυτοψία, παίρνω μετρήσεις

3. πριν τη όλοκλήρωση του ΠΕΑ, μπαίνω συστημα αμοιβών ΤΕΕ και :

- ή μου δίνει χρήματα και τα πληρώνω εγω (αμοιβή + ΦΠΑ) στην ΕΤΕ

- ή του δίνω συμπληρωμένο (με κωδικούς πληρωμής, αμοιβή και ΦΠΑ) το έντυπο της τράπεζας, μαζί με το χαρτί του ΤΕΕ για τους κωδικούς και το πληρώνει αυτός στην ΕΤΕ

4. όταν ολοκληρώνω - εκτυπώνω το ΠΕΑ, έρχεται, μου δίνει το έντυπο πληρωμής της τράπεζας (αν το έχει πληρώσεις εκείνος), κόβω την απόδειξη με τα αντίστοιχα ποσά και του δίνω το ΠΕΑ

 

Μεχρι τώρα σε όσα έχω κάνει, δεν έχω πληρώσει ουτε ΦΕΜ ούτε ΤΣΜΕΔΕ

Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακκό, θα δείξει στη πορεία!!!!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο είναι μονοκατοικία

Στους συμβολαιογράφους έχει σταλεί η εγκύκλιος 10η

παίζει καμιά καινούρια εγκύκλιος κανένα έγγραφο ή θα πρέπει να μπω στη διαδικασία να ακυρώσω το Π.Ε.Α. και να περιμένω 1 μήνα μέχρι να πάρω έγκριση για να φτιάξω νέο

Link to comment
Share on other sites

απο την εγκύκλιος 10η

 

3. Υποχρεώσεις*συμβολαιογράφων*

 

α)*Στα*αποπερατωμένα*κτίρια*κάθε*συμβολαιογράφος*υποχρεούται*να*ελέγξει* την*

εγκυρότητα*του*ΠΕΑ*από*το*πληροφοριακό*σύστημα*του*Αρχείου*Επιθεώρησης*Κτιρίων*

της* Ειδικής* Υπηρεσίας* Επιθεωρητών* Ενέργειας* * (ΕΥΕΠΕΝ)*του*Υπουργείου*

Περιβάλλοντος,*Ενέργειας*και*Κλιματικής*Αλλαγής* (ΥΠΕΚΑ),* να* μνημονεύσει* στο*

συμβόλαιο*τον*αριθμό*πρωτοκόλλου*του*ΠΕΑ,*το*δεκαεξαψήφιο*κωδικό*ασφαλείας*του*

και* να* προσαρτήσει* το* έντυπο‐* απόσπασμα* ΠΕΑ,* που* εκδίδεται* * από* το* παραπάνω*πληροφοριακό*σύστημα*και*περιέχει*τα*βασικά*στοιχεία*του*ΠΕΑ.**

 

ΜΟΝΟ την εγκυρότητα ΤΙΠΟΤΑ αλλο

σιγα μην σου ελεγξει και την διεισδυση αερα!

ΒΑΛΤΟΝ στη θεση του τον γελοιο

 

παλι απο την εγκύκλιος 10η

Για* το* συμβολαιογράφο* είναι* απαιτούμενο* αποκλειστικά* και* μόνο* ο*αριθμός*

πρωτοκόλλου* * (με* την* ημερομηνία* έκδοσης* και* ο* δεκαεξαψήφιος* κωδικός*

ασφαλείας)*για*να*προβεί*στις*προαναφερόμενες*εργασίες.**

 

σκιστον!

 

και ξανα απο την εγκύκλιος 10η

"Με*τον*τρόπο*αυτό*γίνεται*ηλεκτρονικά*ο*έλεγχος*εγκυρότητας*και*

μόνο* εφόσον* είναι* επιτυχής,* εκδίδεται* το* οικείο* απόσπασμα* ΠΕΑ"

 

στο αποσπασμα ΔΕΝ γραφονται τετραγωνικα!

Link to comment
Share on other sites

niklion

 

Εγω δεν έχω άλλη εγκύκλιο εκτός απο την 10η/22-1-11, η οποία στο τέλος της 3ης σελίδας γράφει (με bold) :

Για το συμβολαιογεράφο είναι απαιτούμενο αποκλειστικά και μόνο ο αριθμός πρωτοκόλλου (με την ημερομηνία και ο δεκαεξαφήφιος κωδικός ασφαλείας) για να προβεί στις προαναφερόμενες εργασίες (αναφέρεται στις παργ. 3.α,β και γ)

 

Πριν 10 μέρες έκανα ΠΕΑ σε διαμέρισμα (για μεταβίβαση) στην Αθήνα, το οποίο μάλιστα είχε απόκλιση ως προς την αρχικη επιφάνεια (οικ. άδεια του 1972) κατά 3,5 τμ επιπλέον και η συμβολαιογράφος το πέρασε κανονικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.