Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Καλημερα κι απο μενα, μετα απο καιρο...

 

Εχω απορια. Σε διαμερισμα τελευταιου οροφου, ο ιδιοκτητης εχει κλεισει ενα τμημα του μπαλκονιου του για να το κανει -παρανομα προφανως- αποθηκη.

Εννοειται οτι την καταγραφω και την μετραω στα τετραγωνικα ΚΑΙ αυτην απο τη στιγμη που τη βλεπω κλειστη, αλλα το θεμα μου ειναι αλλο...

 

Το κλεισιμο εχει γινει με σιδερενια κουφωματα παλιου τυπου που ως το 1 μετρο ειναι μονο σιδερο και απο εκει και πανω ειναι τζαμι.

Θα το θεωρησω ολο ως κουφωμα με τον αερισμο του και ολα τα σχετικα...

ΑΛΛΑ...

Στο τμημα που ειναι σιδερο, απο την εσωτερικη πλευρα εχει καρφωσει λεπτα φυλλα πλαστικου, σαν φυλλαρακια panel ενα πραμα, τα οποια και προφανως τα εβαλε για στοιχειωδη μονωση.

 

Πως μπορω να τα λαβω υποψιν μου κατα τους υπολογισμους των U των κουφωματων αυτα? Η δεν τα λαμβανω καθολου και προχωραω με τα U των κουφωματων κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν εχει κατω από τα φυλλα μονωτικό υλικο (πχ πολυστερινη) παρε το U του μονωτικου υλικου,αλλως αγνοησε το και υπολογισε το U ως συνηθως...

γεν.τυπος υπολογισμου Uw=(UmetxAmet+UgxAg+Upanel xApanel)/Amet+Ag+Apanel

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με την έκδοση ΠΕΑ ολόκληρου κτιρίου (αποπερατωμένη πολυκατοικία με 3 οροφοδιαμερίσματα μη ηλεκτροδοτημένα).

 

1. Μπορεί το ίδιο ΠΕΑ (ολόκληρου του κτιρίου) να χρησιμοποιηθεί για τη μεταβίβαση του κάθε διαμερίσματος; (Ή απαιτείται η έκδοση χωριστού ΠΕΑ για κάθε διαμέρισμα, προκειμένου να μεταβιβαστεί?)

 

2. Οι κοινόχρηστοι χώροι, ήτοι κλιμακοστάσιο (μη θερμαινόμενος χώρος), υπόγειο (μη θερμαινόμενοι χώροι αποθηκών και λεβητοστασίου), πυλωτή (ανοιχτοί χώροι στάθμευσης και κλειστός χώρος στάθμευσης μη θερμαινόμενος) λαμβάνονται υπόψη και πρέπει να αναφέρονται στο ΠΕΑ;

 

3. Πως γίνεται η κοστολόγηση του ΠΕΑ; Δηλαδή ποια είναι τα τετραγωνικά μέτρα που λαμβάνονται για την κοστολόγηση; (Αντιλαμβάνομαι ότι προσμετράται το εμβαδόν δόμησης των διαμερισμάτων και οι τακτοποιούμενοι ημιυπαίθριοι χώροι. Τι γίνεται όμως με το εμβαδόν των κοινόχρηστων χώρων?)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

anboton

 

Υποχρεωτικά ένα ανά χρήση. Δηλαδή στην περίπτωσή σου, τουλάχιστον 5.

 

Inzaghi

 

Ο χώρος που περιγράφεις,μου φαίνεται ότι είναι μθχ. Σε διευκολύνει πιστεύω αρκετά αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια για τις αμεσες απαντησεις...

 

Οντως εχω αγνοησει την υπαρξη του φυλλου πλαστικου απο μεσα αλλα το θεμα με το ΜΘΧ ειναι η αληθεια δεν το ειχα καθολου σκεφτει...!!!

 

Παντως, θεωρωντας ολο το διαμερισμα εννιαιο, βγηκαν τραγικες καταναλωσεις...

 

Θα κανω μια δοκιμη και σε ΜΘΧ και βλεπουμε...

Το μονο κακο ειναι οτι στη διαχωριστικη με ΜΘΧ υπαρχουνε δυο κουφωματα με τα οποια δεν ασχοληθηκα καθολου στην αυτοψια...

 

Anyway, παμε και βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση ανάκλησης πιστοποιητικού ( λόγω λάθους στο εμβαδό ) πριν απο μια βδομάδα και ακόμα δεν έχει έρθει απάντηση, τόσο πολύ αργεί? Το πιστοποιητικό είναι για αγοροπωλησία. Ευχαριστώ...

 

Έχω ίδια περίπτωση από τέλη Απριλίου χωρίς απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δοκιμασα το διαμερισμα μου να το κανω και με ΜΘΧ, οπως ειπε ο Ηλιας πιο πανω και οι καταναλωσεις βγηκαν αρκετα πιο λογικες μπορω να πω...

 

Βεβαια δεν απεφυγα την τελευταια κατηγορια, ενω ΔΕΝ ανεβαινε ουτε με 2 σεναρια τοποθετησης ατομικου λεβητα φυσικου αεριου και ηλιακου στο δωμα...

 

Παρεδοθη ετσι....

 

Ευχαριστω και παλι...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ίδια περίπτωση από τέλη Απριλίου χωρίς απάντηση.

 

Παίρνεις τηλέφωνο στο 210-6974722 ή στο 210-6969444 και μιλάς με τον κ. Οικονομίδη ή την κ. Γιδάκου και σε μισή ώρα θα έχει δοθεί λύση στο πρόβλημα σου. -το πρόβλημα είναι να σηκώσουν το τηλέφωνο, γι' αυτό πρέπει να επιμένεις αρκετά-

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.