Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την ενεργειακή επιθεώρηση.

Το κόστος για την ενεργειακή επιθεώρηση είναι αυτό που περιγράφεται από το ΦΕΚ και μόνο ? Τι γίνεται στην περίπτωση που λείπουν βασικά δεδομένα και θα πρέπει να γίνει καταγραφή του χώρου ή και ψάξιμο στην πολεοδομία ?

Ακόμα ποιά είναι η διαδικασία για την πληρωμή μας ? Υπάρχει κάποιος φορέας όπου θα υπάρχει καταγραφή ? Οι ενεργειακές επιθεωρήσεις θεωρούνται μελέτες (με ότι σημαίνει αυτό για τις κρατήσεις) ?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το κόστος για την ενεργειακή επιθεώρηση είναι αυτό που περιγράφεται από το ΦΕΚ και μόνο ?

 

Αυτό ορίζεται μεν ως κόστος αλλά στην πράξη είναι ελεύθερο μιας και δεν ελέγχεται από κανένα.

 

... Τι γίνεται στην περίπτωση που λείπουν βασικά δεδομένα και θα πρέπει να γίνει καταγραφή του χώρου ή και ψάξιμο στην πολεοδομία ?

 

Το κόστος που αναφέρεται στο ΦΕΚ συμπεριλαμβάνει μόνο την επι τόπου επίσκεψη και την μελέτη γραφείου. ΌΛΑ τα απαραίτητα στοιχεία, πιστοποιητικά, άδειες, σχέδια κλπ υποχρεούται να στα φέρει ο ιδιοκτήτης. Εαν πρέπει να τα ψάξεις εσύ, ή να κάνεις αποτυπώσεις κλπ τότε κοστολογείς ανάλογα τις επιπλεόν εργασίες. Εαν ξεκινήσετε να βρίσκετε εσείς τα πάντα τότε εκτός του χαμένου χρόνου θα μπαίνετε και μέσα οικονομικά. Τα χρήματα της επιθεώρησης είναι ελάχιστα και είναι έτσι για να μην γκρινιάζει πολύ ο κόσμος. Έγινε και το πρόγραμμα όμως ευκολότερο γι αυτό τον λόγο. Ο ιδιοκτήτης όπως βρίσκει και πάει στον συμβολαιογράφο και τον δικηγόρο του ότι στοιχεία χρειάζεται έτσι πρέπει να σας τα φέρνει και εσάς.

 

Ακόμα ποιά είναι η διαδικασία για την πληρωμή μας ? /QUOTE]

 

Δεν υπάρχει καμία διαδικασία για την πληρωμή μας. Γι αυτό φροντίστε να πληρώνεστε ΠΡΙΝ να στείλετε τα στοιχεία για την έκδοση του πιστοποιητικού. Και είναι απορίας άξιο πως το ΤΕΕ δεν έχει ζητήσει να ελέγχει αυτό τις πληρωμές όπως για τις ΟΑ.

 

Υπάρχει κάποιος φορέας όπου θα υπάρχει καταγραφή ?

 

Όλες οι ενεργειακές επιθεωρήσεις καταγράφονται και θα βρίσκονται στον server του ΥΠΕΚΑ. Εκεί γίνεται και ο υπολογισμός και η έκδοση του πιστοποιητικού. Απλα θα αποστέλεται σε εσένα ενα αρχείο image (μαλλον) το οποίο θα τυπώνεις και θα σφραγίζεις. Εκεί θα ελέγχονται και οι ενεργειακοί επιθεωρητές. Τα πιστοποιητικά θα είναι επίσης διαθέσιμα στους ενδιαφερόμενους.

 

Οι ενεργειακές επιθεωρήσεις θεωρούνται μελέτες (με ότι σημαίνει αυτό για τις κρατήσεις) ?

 

Καλή ερώτηση. Δεν έχω ιδέα. Είτε μελέτη είτε πραγματογνωμοσύνη μπορεί ίσως να θεωρηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι,

 

Ευχαριστώ για την απάντηση - έχω μια ζήτηση για επιθεώρηση ποιά θα ήταν η συμβουλή σας ? Υπάρχει κάποιος που να έχει ήδη κάνει κάποια επιθεώρηση ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα την κάνεις; Συγνώμη κι ολας αλλα απ΄οτι μπορώ να συμπερανω δεν έχεις σχέση με το θέμα. Πως θα κανείς την επιθεώρηση και πως θα βάλεις τα δεδομένα στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ; Δεν υπάρχουν tips γεμικης βοήθειας ούτε και μπορούμε να σου μάθουμε απο εδω το πως γινεται μια Ενεργειακη επιθεώρηση. Υπαρχουν σεμιναρια γι αυτο αλλα θελουν και χρονο και χρημα.

 

Οποτε η συμβουλη ειναι εαν δεν ξέρεις πως να το κανεις τότε καλύτερα να μάθεις πρώτα και μετα να κανείς επιθεωρήσεις.

 

Εάν βέβαια έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία ευχαρίστως να βοηθήσουμε. Εάν κάνω λάθος σου ζητώ προκαταβολικά συγνώμη πάντως.

 

Αλλα είναι κι αυτό θέμα. Πολλοί θα πάρουν άδεια για ενεργειακες επιθεωρήσεις όμως τουλάχιστον στην αρχή πόσοι πραγματικά ξέρουν να τις κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

ερωτήματα:

για τις επιθεωρήσεις λεβήτων και κλιματισμού που κανονικά προηγούνται της επιθεωρησης κτιρίου δεν τις υποστηρίζει το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ στην αρχή και στα manuals έλεγαν ότι θα βγεί ΤΕΕ-ΘΕΡΜΑΝΣΗ και ΤΕΕ-ΚΛΙΜΑ αλλά προς το παρόν τίποτα;

 

επίσης οι αμοιβές δεν θα κατατίθενται μέσω Εθνικής με τι κωδικό;;

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

Λυπάμαι για τις απαντήσεις που πήρα στο προηγούμενο μήνυμα μου.

Πίστευα ότι στο συγκεκριμένο forum συγκεντρώνονται τεχνικοί που προσπαθούν μαζί να λύσουν προβλήματα βοηθώντας ο ένας τον άλλον με βάση τις γνώσεις και τις εμπειρίες που έχει ο καθένας.

 

Φυσικά και μου είναι γνωστά και τα σεμιναρία αλλά και οι σχετικές ΤΟΤΟΕ που μου έχουν γίνει μόνιμος σύντροφος μου τις τελευταίες βδομάδες.

 

Αυτό που ρωτούσα ήταν τα διαδικαστικά θέματα πχ τρόπος πληρωμής , κρατήσεις κοκ.

 

Μ.Φ.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Το σχετικό παρακάτω post σου #62 που ρωτούσες αυτά που λες έχει απαντηθεί πλήρως με το post #63

 

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την ενεργειακή επιθεώρηση.

Το κόστος για την ενεργειακή επιθεώρηση είναι αυτό που περιγράφεται από το ΦΕΚ και μόνο ? Τι γίνεται στην περίπτωση που λείπουν βασικά δεδομένα και θα πρέπει να γίνει καταγραφή του χώρου ή και ψάξιμο στην πολεοδομία ?

Ακόμα ποιά είναι η διαδικασία για την πληρωμή μας ? Υπάρχει κάποιος φορέας όπου θα υπάρχει καταγραφή ? Οι ενεργειακές επιθεωρήσεις θεωρούνται μελέτες (με ότι σημαίνει αυτό για τις κρατήσεις) ?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

 

 

Το επόμενο post σου #64 μιλούσε γενικά για συμβουλές για ενεργειακή επιθεώρηση και όχι για πληρωμές κλπ.

 

Καλημέρα και πάλι,

 

Ευχαριστώ για την απάντηση - έχω μια ζήτηση για επιθεώρηση ποιά θα ήταν η συμβουλή σας ? Υπάρχει κάποιος που να έχει ήδη κάνει κάποια επιθεώρηση ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Η απάντησή μου ήταν:

 

"...Δεν υπάρχουν tips γενικης βοήθειας.... Εάν βέβαια έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία ευχαρίστως να βοηθήσουμε...."

 

Οπότε γιατί δεν σου άρεσε η απάντηση που πήρες? Μάλιστα ζήτησα προκαταβολικά συγνώμη εαν κάνω λάθος διότι η ερώτησή σου ήταν πολύ γενική και αόριστη.

 

Αληθινά δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας ποιες είναι οι νομικές κυρώσεις αν υποβάλεις ‘’πειραγμένο’’ πιστοποιητικό? Ελέγχεσαι από κάπου? Μου έλεγε ένας συνάδερφος πως θα τα δίνει με ‘’το κιλό’’ και μου φάνηκε πως έλεγε μακακιες….

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.