Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Τι θα πει δεν το ζητανε?

Και πως προσδιοριζουν την αποδοση του λεβητα χωρις καυσαναλυση?

 

Στην τυχη ενα ποσοστο? Η βαζουν το 93.5% του κτηριου αναφορας?

 

Προχειροτητες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και όμως αυτό κάνουνε...

Σε πολυκατοικία δική μου (όπου δεν μπορούσα να βγάλω εγώ το ΠΕΑ σαν κατασκευαστής της) εκδόθηκε ΠΕΑ χωρίς φύλλο ελέγχου...

Κάνουν εκτίμηση... Αμα το σκεφτούμε σοβαρά η "μορφή" του ΠΕΑ έχει "υποτιμήσει" απίστευτα το καθαρά ενεργειακό (ΘΨΚ) κομμάτι του κτηρίου....

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως σημαινει "κανουνε εκτιμηση της αποδοσης του λεβητα"?

 

Και με τι κριτηρια και δεδομενα κανουνε την εκτιμηση?

Link to comment
Share on other sites

Θα η ήθελα να καταδείξω την αντίφαση ανάμεσα στην τοτεε 1 και την 4

Δείτε στην τοτεε 4 σελ 68 τα παρακάτω

 

3.1.9. Πίνακας 9 - Τελική Διάγνωση

Χαρακτηρισμός συντήρησης εγκατάστασης:

Αφορά την συντήρηση του λέβητα-καυστήρα

Κακή (όταν)

Δεν εφαρμόζεται συντήρηση. Δεν υπάρχει αρχείο με φύλα ελέγχου &

ανάλυσης καυσαερίων. Δεν υπάρχει θεωρημένο Βιβλίο Καταγραφής

Μετρήσεων (όπου απαιτείται). Δεν υπάρχει δυνατότητα συντήρησης λόγω

περιορισμένης πρόσβασης στον λέβητα-καυστήρα.

 

Δηλαδή ο επιθεωρητής του λέβητα καυστήρα μπορεί να ολοκλήρωση την επιθεώρηση (όποτε αυτή αρχίσει να γίνεται υποχρεωτικά) και να παρατηρησει οτι απλά δεν γίνεται συντήρηση

 

Προφανώς ο νομοθέτης γνωρίζει ότι δεν είναι όλοι οι λέβητες συντηρημένοι και καθιερώνει το θεσμό της επιθεώρησης που με κάποιο τρόπο (δεν γνωρίζω πως) θα είναι υποχρεωτικός και προφανώς θα πρέπει να επισύρει κάποιες κυρώσεις όταν το αποτέλεσμα είναι κακό (ας πούμε διακοπή ρεύματος κοινόχρηστων όπως στους ανελκυστήρες) ώστε να φιλοτιμηθεί ο διαχειριστής να κάνει συντήρηση

 

Αυτά από την τοτεε 4

 

Η τοτεε 1 επιβάλει στον επιθεωρητή να ζητά φύλλο συντήρησης λέβητα από ιδιοκτήτη ενός διαμερίσματος και να τον τιμωρεί, μη εκδίδοντας ΠΕΑ, για τις συλλογικές παραλείψεις του διαχειριστή και των συνιδιοκτητών του, πράγμα ηθικά, νομικά και οικονομικά ανεπίτρεπτο

Η τοτεε επίσης προτείνει να έχει προηγηθεί επιθεώρηση λέβητα τι στιγμή που δεν υφίσταται η διαδικασία και ακόμα κι αν υπήρχε στο αποτέλεσμα της δεν είναι σίγουρο οτι θα έβλεπες βαθμό απόδοσης λέβητα.

 

Συμπέρασμα (για εμένα) αν υπάρχει φύλλο συντήρησης έχει καλώς

 

Αν δεν υπάρχει, παρατήρηση πάνω στο ΠΕΑ (στη θέση ενός σεναρίου) για καλύτερη συντήρηση λέβητα καυστήρα όπως άλλωστε αναφερει η τοτεε 4 σελ 69

3.1.10. Πίνακας 10 - Διαπιστώσεις / Υποδείξεις

Ενδεικτικές Συστάσεις για τον Λέβητα - Καυστήρα

Εφαρμόστε πρόγραμμα τακτικής συντήρησης του συστήματος

Link to comment
Share on other sites

η καυσανάλυση είναι υποχρεωτική και ο βαθμός απόδοσης του λέβητα από τα πιο σημαντικά στοιχεία της ενεργειακής απόδοσης των κτιρίων άρα:

Εάν ο λέβητας δεν έχει φύλλο συντήρησης (παράνομα διότι κανονικά από το 1993 θα έπρεπε να έχει) τότε πρέπει οποσδήποτε να γίνει από αρμόδια κατά τον νόμο πρόσωπα συνοδευόμενο από το αντίστοιχο φορολογικό παραστατικό.

Όσα πιστοποιητικά είναι χωρίς φύλλο συντήρησης ( το οποίο πρέπει να επισυνάπτουμε στο φάκελο που δίνουμε στον πελάτη και συνοδεύει το πιστοποιητικό ) εννοείτε ότι είναι εκτεθιμένα για ακύρωση στον έλεγχο από το υπουργείο και αντίστοιχες είναι οι ευθύνες του επιθεωρητή που έβαλε βαθμό απόδοσης κατ'εκτίμηση.

Το φύλλο συντήρησης θωρακίζει τον επιθεωρητή από ποινικές ευθύνες ας μην επεμπολούμε αυτή μας την δυνατότητα εξάλλου έχουμε τόσο άλλα σημεία να προσέξουμε......

Link to comment
Share on other sites

zxgr Σωστά όλα τα παραπάνω της ΤΟΤΕΕ 4 και όπως είπες αφορούν ΠΕΑ Λεβητα.

adal Και εγώ ζητάω απαραίτητα φύλλο συντήρησης. Δεν έχω χάσει πελάτη απο αυτό. Σε 2 περιπτώσεις που δεν είχανε καλέσανε εξουσιοδοτημένο τεχνικό, δωσανε 70-120€ και τελειώσαμε.

comba Στους πελάτες δεν έχω δώσει ως τώρα τίποτα άλλο εκτός απο τα ΠΕΑ. Κρατάω βέβαια αρχείο στο γραφείο μου και έχω σε εκρεμμοτητα να τους αποστείλω το υλικό τεκμηρίωσης ... Κανένας δε τα ζητάει βέβαια, ούτε συνάδελφοι κατασκευαστές ...

Link to comment
Share on other sites

Ο ρόλος του ενεργειακού επιθεωρητή Λέβητα καυστήρα, και πόσο μάλλον κελύφους, είναι να καταγράφει υφισταμένη κατάσταση και να κάνει παρατηρήσεις και όχι να κάνει το χωροφύλακα της ΚΥΑ

Τουλάχιστον στο ΠΔ 100/2010 δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο

 

 

το οποίο πρέπει να επισυνάπτουμε στο φάκελο που δίνουμε στον πελάτη και συνοδεύει το πιστοποιητικό

 

σε ποια εγκυκλιο ή νομο αναφερεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ο ρόλος του ενεργειακού επιθεωρητή Λέβητα καυστήρα, και πόσο μάλλον κελύφους, είναι να καταγράφει υφισταμένη κατάσταση και να κάνει παρατηρήσεις και όχι να κάνει το χωροφύλακα της ΚΥΑ

Τουλάχιστον στο ΠΔ 100/2010 δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο

 

 

 

 

σε ποια εγκυκλιο ή νομο αναφερεται αυτό;

 

πραγματικο περιστατικο: σε φυλλο συντηρησης, χωρις βαθμο αποδοσης, γραφει στις παρατηρησεις ο καυστηρατζης

οριακες επιδοσεις - απαιτειται αντικατασταση λεβητα

 

τι ΒΑ θα βαλουμε στο ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

Ο ρόλος του ενεργειακού επιθεωρητή Λέβητα καυστήρα, και πόσο μάλλον κελύφους, είναι να καταγράφει υφισταμένη κατάσταση και να κάνει παρατηρήσεις και όχι να κάνει το χωροφύλακα της ΚΥΑ

Τουλάχιστον στο ΠΔ 100/2010 δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο

σε ποια εγκυκλιο ή νομο αναφερεται αυτό;

 

πως καταγράφεις την υφιστάμενη κατάσταση (όπως σωστα αναφέρεις) βάζοντας βαθμό απόδοσης κατά βούληση;;;

Στην ΤΟΤΕΕ την τελευταία ....4 τα έντυπα της επιθεώρησης (20 σελίδες) τα σφραγίζεις όπως λέει στο τέλος με όνομα επιθεωρητή ,ημερομηνία ,σφραγίδα κλπ και τα παραδίδεις μαζί με το πιστοποιητικό και τα στοιχεία από τα οποία έλαβες τα data (π.χ. οικοδομική άδεια,δελτία αποστολής,φωτογραφίες ,φύλλο συντήρησης κλπ).

Link to comment
Share on other sites

comba Στους πελάτες δεν έχω δώσει ως τώρα τίποτα άλλο εκτός απο τα ΠΕΑ. Κρατάω βέβαια αρχείο στο γραφείο μου και έχω σε εκρεμμοτητα να τους αποστείλω το υλικό τεκμηρίωσης ... Κανένας δε τα ζητάει βέβαια, ούτε συνάδελφοι κατασκευαστές ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.