Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Παντως και ακομα ενα μηχανικο που ρωτησα εδω στη Σαλονικη αν ζηταει δελτιο καυσαναλυσης για να παρει τα στοιχεια του καυστηρα, μου απαντησε οτι δε ζηταει απο κανεναν, απλως αναλογα με την ισχυ του καθενος ζηταει απο καυστηρατζηδες να κανουνε μια προχειρη εκτιμηση του βαθμου αποδοσης και βαζει αυτον.

 

Εγω το μοναδικο που βρηκα για να μου δινει βαθμο αποδοσης, κατ ελαχιστον, ειναι ο 84+2logPn για καυστηρες 4-400kW.

 

Και αυτο αφορα τον ελαχιστο βαθμο αποδοσης που ΠΡΕΠΕΙ να εχει ο καθε καυστηρας. Δηλαδη για εναν επιτοιχο λεβητα φυσικου αεριου 25kW με ονομαστικη αποδοση γυρω στο 92%, ο βαθμος αποδοσης βασει της ανωτερω σχεσης προκυπτει στο 86,8%

 

Δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι αυτο...

 

Υ.Γ. Αν υπαρχει ετησιο φυλλο συντηρησης του λεβητα, αναγραφεται και ο βαθμος αποδοσης εκει πανω ή μοναχα οι εργασιες συντηρησης που πραγματοποιηθηκαν, η ημερομηνια και η υπογραφη με τη σφραγιδα του καυστηρατζη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και αυτο αφορα τον ελαχιστο βαθμο αποδοσης που ΠΡΕΠΕΙ να εχει ο καθε καυστηρας. Δηλαδη για εναν επιτοιχο λεβητα φυσικου αεριου 25kW με ονομαστικη αποδοση γυρω στο 92%, ο βαθμος αποδοσης βασει της ανωτερω σχεσης προκυπτει στο 86,8%

 

Δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι αυτο...

Εναν επίτοιχο που πήρα φύλλο είχε (μετα απο καυσανάλυση) βαθμό απόδοσης 96,1%, αμαρτία δεν θα ήταν να τον απαξίωνα τόσο?

 

Υ.Γ. Αν υπαρχει ετησιο φυλλο συντηρησης του λεβητα, αναγραφεται και ο βαθμος αποδοσης εκει πανω ?
Ναί, ισχύς και Β.Α.
Link to comment
Share on other sites

Όσο αμαρτια ειναι να απαξιωσεις εναν τετοιο επιτοιχο λεβητα (ειδικα μετα απο "παροτρυνσεις" του ιδιοκτητη για να μην πληρωσει καυσαναλυση, γνωριζοντας ολες τις συνεπειες της πραξης αυτης), αλλο τοσο ειναι αμαρτια να δωσεις υπεραξια σε κατεστραμενο λεβητα κεντρικης θερμανσης.....

 

Γιατι δε νομιζω να υπαρχουν πολλοι που να πιστευουν οτι δε θα βρεθουν και κατεστραμμενοι λεβητες αποδοσης <85%...

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεθούν, μου έτυχε σε ένα αρχαίο λέβητα β.α. 82,8 % στα Πατήσια κατασκευής 67. Το φύλλο έγραφε "εκτός ορίων". Λαμβάνοντας υπόψη και το 0,75 της υπερδιαστ. έβαλα τελικά β.α.=0,60. Δε καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς Inzaghi? Οτι βρούμε πιστοποιημένο πρεπει να βάζουμε. Αν δε βρούμε, πρέπει να μας το δωσουν, ειδάλλως δεν έχει ΠΕΑ. Μήπως είμαι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεθούν, μου έτυχε σε ένα αρχαίο λέβητα β.α. 82,8 % στα Πατήσια κατασκευής 67. Το φύλλο έγραφε "εκτός ορίων". Λαμβάνοντας υπόψη και το 0,75 της υπερδιαστ. έβαλα τελικά β.α.=0,60. Δε καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς Inzaghi? Οτι βρούμε πιστοποιημένο πρεπει να το βάζουμε. Αν δε βρούμε, πρέπει να μας το δωσουν, ειδάλλως δεν έχει ΠΕΑ. Μήπως είμαι λάθος?

 

Δεν αντιλεγω, συμφωνος μαζι σου ειμαι...

 

Το point μου ηταν στο οτι Β.Α. κατ εκτιμηση βασει της ισχυος πιθανον να υποβαθμισει καλο λεβητα η να υπερεκτιμησει κακο λεβητα... Οποτε παιρνεις καυσαναλυση και ησυχαζεις...

 

Τι γινεται ομως στην περιπτωση που ο ιδιοκτητης αρνηθει να πληρωσει για καυσαναλυση? Τον χανεις απο πελατη και παει σε καποιον που το εκδιδει και χωρις καυσαναλυση? Η του το κανεις κι εσυ ετσι?

 

Ιδου η Ροδος ιδου και το πηδημα...

 

Υ.Γ. Η πιο καλη ατακα που ακουσα τις προαλλες απο μεσιτη ειναι οτι τα λεφτα για την εκδοση του ΠΕΑ ειναι καλα για αγοραπωλησια σπιτιου αλλα ειναι πολλα για ενοικιαση... "Το ιδιο ποσο ρε παιδια για να νοικιασω το σπιτι? "

Λες και αμα το νοικιασει θα κανω λιγοτερη δουλεια εγω...

 

Υ.Γ. 2 "Εκδοση Πιστοποιητικου Ενεργειακης Αποδοσης σε 24 ωρες"

Πως γινεται αυτο ρε παιδια? Πειτε και σε μενα να το βγαζω κι εγω οσο γρηγορα αμα ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Σε μία κατοικία που δεν έχει κλιματιστικές μονάδες, για το ενεργειακό πιστοποιητικό τι δηλώνουμε? Όταν πληκτρολογώ τα δεδομένα στο πρόγραμμα του ΤΕΕ απενεργοποιώ την ψύξη αλλά όταν το τρέχω μου βγάζει ότι δεν έχω συμπληρώσει την ψύξη. Στην συνέχεια βάζω μια πολύ μικρή τιμή και το τρέχω και μου βγάζει κατανάλωση 1000 kWh/m2 έναντι 158 kWh/m2 του κτιρίου αναφοράς. Είναι λογική η διαφορά με την συνθήκη ότι πρόκειται για μονοκατοικία με αδεία του 1975, λέβητα 25 χρονών και ξύλινα κουφώματα με μόνο υαλοπίνακα? Και ένα δεύτερο πρόβλημα που προκύπτει είναι ότι ο ιδιοκτήτης ενδιαφέρεται μόνο για αλλαγή κουφωμάτων, όμως στο πρόγραμμα βάζω στο σενάριο κουφώματα με U=2.8 αλλά και πάλι μου το κατατάσσει στην κατηγορία H ( από 1000 kWh/m2 κατανάλωση στο 650 kWh/m2 περίπου)

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλεις κλιματιστικες μοναδες μηδενικης ισχυος, με EER=3 και 50% μηνιαια καλυψη, οτι ακριβως προβλεπεται για το κτηριο αναφορας.

Δες στο help του προγραμματος για περαιτερω βοηθεια.

 

Μετα, αου το τρεξεις ετσι οπως σου ειπα, δοκιμασε να αλλαξεις τα κουφωματα και δες αν ανεβαινει κατηγορια. Λογικα ανεβαινει...

Link to comment
Share on other sites

παρατηρώντας ξανά τα φυλλα ελεγχου που εχω απο επιθεωρησεις βρηκα και ανακολουθιες οπως στο επισυναπτομενο που απο τις μετρησεις θα προεκυπτε ΒΑ 92,5 (με CO2 13% παρακαλω, λιγο ακομα και θα ειχε στοιχειομετρικη!) και ο καυστηρατζης γραφει ΒΑ 87%.

 

(το ΠΕΑ εχει ειδη παραδοθει με 87%)

 

αναρωτιεμαι λοιπον μεχρι που φτανουμε την επιθεωρηση μας σε τετοιες περιπτωσεις

 

πρεπει να ελεγχουμε το φυλλο μεχρι εξαντλησεως ή δεχομαστε να αναγραφομενα;

 

αν κανουμε το πρωτο θα μετατραπουμε σε αμισθους επιθεωρητες λεβητων κατι που μαλλον βολευει το υπεκα που δεν εχει καταφερει να ενεργοποιησει τις επιθεωρησεις λεβητων και εχει ριξει το μπαλακι στις επιθεωρησεις κτιριου.

post-1907-131887260825_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.