Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Χαιρω πολυ... Κι εγω και τα 3 δηλωσα...

 

Δε με περιοριζει κανενας, ουτε επρεπε να πληρωσω κατι παραπανω...

 

Οταν θα πρεπει ομως να παρακολουθησω 60 ωρες σεμιναριων για κλιματισμο και λεβητες Χ 10€ η ωρα (ενδεικτικη τιμη), ητοι 1.200€ για να γινω ενεργειακος επιθεωρητης λεβητα και κλιματισμου, τοτε θα το σκεφτω πολυ παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πάντως παιδιά λογικα γιά τούς μόνιμους οι προσωρινοί δεν θα χρειαστούν ξανά δικαιολογητικά; ενώ δεν πιστεύω αν είχες δηλώσει τίς δύο κατηγορίες και στούς μόνιμους ζητάς και τίς τρείς (κέλυφούς, λεβητ, κλιματ) να σού ζητήσουν για την τρίτη δικαιολογητικά τεραετίας;

θεωρώ αν παρακολουθήσεις τα αντίστοιχα σεμινάρια έχεις δικαίωμα να δώσεις στίς αντίστοιχες εξετάσεις

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζοντουσαν δικαιολογητικα δεκαετιας για μας τους προσωρινους επιθεωρητες για να παρουμε την πιστοποιηση και για τις 3 κατηγοριες...

 

Αρκει να πιστοποιουσαμε με καποιον τροπο 10ετη εμπειρια σε μελετη, επιβλεψη ή κατασκευη και διαλεγαμε ποια απο τισ 3 (η και τις 3 κατηγοριες) θελαμε.

 

Το ιδιο αναμενεται να συμβει και με τη μετατροπη των προσωρινων σε μονιμους. Μονο την παρακολουθηση σεμιναριων και τις εξετασεις θελει και τιποτα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Σε σημερινή επικοινωνία μου με το Help Desk του ΥΠΕΚΑ μου είπανε ότι αναμένεται εγκύκλιος η οποία θα θέτει ως προαπαιτούμενο την έκδοση ενεργειακού πιστοποιητικού για την εγκατάσταση θέρμανσης ή/και κλιματισμού προκειμένου να γίνει η έκδοση του ενεργειακού πιστοποιητικού του κτηρίου, με ξεχωριστή αμοιβή. Φανταστείτε τι έχει να λέει πάλι ο Παραδιάς για χαράτσια και τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Στο helpdesk του ΥΠΕΚΑ δεν ξερουνε την τυφλα τους πραγματικα...

 

Εδω εμενα μου λεγανε οτι αμα δηλωσω ενεργειακος επιθεωρητης και λεβητα και μου αναθεσει δουλεια ο ιδιωτης κι εγω αρνηθω, θα εχω ποινικες κυρωσεις, προστιμα και αφαιρεση αδειας...

 

Οτι να ναι πραγματικα...

 

Δεν τους εμπιστευομαι μια... Μπορει αυτο που σου ειπανε να ισχυσει για νεες κατασκευες, αλλα δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να ισχυσει για παλιες... Αμα ειναι ετσι, ειναι καταδικασμενοι οι επιθεωρητες μονο κελυφων, γιατι τις δουλειες θα τις παιρνουνε ολες αυτοι που θα επιθεωρουν τους λεβητες...

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είναι προσωρινοί ενεργειακοί επιθεωρητές είναι υποχρεωμένοι από το νόμο να δώσουν εξετάσεις για να γίνουν κανονικοί ενεργειακοί επιθεωρητές.

 

Ο νόμος προβλέπει ότι σε διαφορετική περίπτωση θα υπάρχουν κηρώσεις, αλλά δεν διευκρινίζει ποιές θα είναι αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Στο helpdesk του ΥΠΕΚΑ δεν ξερουνε την τυφλα τους πραγματικα...

 

Εδω εμενα μου λεγανε οτι αμα δηλωσω ενεργειακος επιθεωρητης και λεβητα και μου αναθεσει δουλεια ο ιδιωτης κι εγω αρνηθω, θα εχω ποινικες κυρωσεις, προστιμα και αφαιρεση αδειας...

 

Οτι να ναι πραγματικα...

 

Δεν τους εμπιστευομαι μια... Μπορει αυτο που σου ειπανε να ισχυσει για νεες κατασκευες, αλλα δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να ισχυσει για παλιες... Αμα ειναι ετσι, ειναι καταδικασμενοι οι επιθεωρητες μονο κελυφων, γιατι τις δουλειες θα τις παιρνουνε ολες αυτοι που θα επιθεωρουν τους λεβητες...

 

Εννοείς αυτοί που θα έχουν τις γνώσεις να επιθεωρήσουν λέβητες, καθότι ο νόμος δίνει σε όλες τις ειδικότητες τη δυνατότητα να κάνουν επιθεωρήσεις σε λέβητες/κλιματισμό.!!! Πιστεύω πάντως ότι η βαρύτητα θα δοθεί στις παλιές εγκαταστάσεις διότι αυτές είναι που είναι ενεργοβόρες ενώ για τις νέες θα υπάρξει ούτως η άλλως μια βελτίωση με την ύπαρξη αφενός της ΜΕΑ αφετέρου του ΠΕΑ με το πέρας της κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

sdim, δεν έχει επιπτώσεις.

Όσοι επιθυμούν να γίνουν οριστικοί οφείλουν να προσκομίσουν βεβαίωση παρακολούθησης και εξέτασης στην ΕΥ.ΕΠ.ΕΝ.

Αν δεν το κάνουν παύει να ισχύει η προσωρινή άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είναι προσωρινοί ενεργειακοί επιθεωρητές είναι υποχρεωμένοι από το νόμο να δώσουν εξετάσεις για να γίνουν κανονικοί ενεργειακοί επιθεωρητές.

 

Ο νόμος προβλέπει ότι σε διαφορετική περίπτωση θα υπάρχουν κηρώσεις, αλλά δεν διευκρινίζει ποιές θα είναι αυτές.

 

Οχι ρε συ, σοβαρα μιλας?

Ποιος σε υποχρεωνει να δωσεις εξετασεις μετα για μονιμος?

Δεν υπαρχει αυτο που λες πουθενα γραμμενο...

 

Αυτο μονο

sdim, δεν έχει επιπτώσεις.

Όσοι επιθυμούν να γίνουν οριστικοί οφείλουν να προσκομίσουν βεβαίωση παρακολούθησης και εξέτασης στην ΕΥ.ΕΠ.ΕΝ.

Αν δεν το κάνουν παύει να ισχύει η προσωρινή άδεια.

Μετα τις 6.10.2011 αν δεν εχουν κατεθεσει τα απαραιτητα δικαιολογητικα, παυει να ισχυει η αδεια τους.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.