Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

@Inzaghi, και μηδενική ισχύ να βάλεις το ίδιο λέει.. κάποιο bug θα είναι.

 

Υπάρχει διαφορά στα αποτελέσματα.

 

Η κάθε λεπτομέρεια έχει τη σημασία της όταν όλο το κάδρο είναι προσεγμένο..

 

@STAVION thanks για την ενημέρωση.

21 χιλιάρικα για σένα που θα τρέχεις όλη μέρα για να κάνεις σωστή δουλειά και άλλα 21 στο χέρι για τους κυρίους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Oι τραπεζες ετσι κι αλλιως συνεργαζονται και απασχολουν μηχανικους σε εκτιμησεις ακινητων.Για ποιο λογο να μην τους χρησιμοποιουν και για τα πιστοποιητικα?

Δεν βρισκω κατι το μεμπτο και οχι, δεν συνεργαζομαι με καμια τραπεζα....

Είναι απλό. Ο εκτιμητής είναι συνεργάτης της τράπεζας που κάνει μια εκτίμηση και αυτή μένει στην τράπεζα. Προφανώς για να δεχθεί μια εκτίμηση θα πρέπει να είναι από κάποιον που έχει εμπιστοσύνη. Επίσης τον εκτιμητή τον πληρώνει η τράπεζα, άσχετα αν το χρεώνει στον πελάτη.

Ο επιθεωρητής όμως κάνει μια κατάταξη που ακολουθεί το ακίνητο και είναι πληρωμένη από τον ιδιοκτήτη του ακινήτου όπου συν τοις άλλους παίρνει και δάνειο για να την πληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.για να πληρωσω στην τραπεζα για το ΠΕΑ ποια ειναι η διαδικασια?συμπληρωνω το excel του ΤΕΕ ,στελνω με fαχ και περιμενω τον κωδικο πληρωμης?πως μου το στελνουν ? με fax? ποσο χρονο κανουν να μου στειλουν τον κωδικο πληρωμης?

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμοζονται αυτες οι αλλαγες, το έγράφε στον πρόλογο.

βοηθητικα συστηματα...Δεν επηρεαζει τοσο πολυ αυτο τους υπολογισμους για την καταταξη.

Για τα κουφωματα που ρωτησες παραπανω βάλε το μέγιστο που δέχεται το ΤΕΕΚΕΝΑΚ να τελειώνεις.

 

Οσο ειχα λιγο χρονο ακομα, εψαξα και βρηκα απο τη 2η ΤΟΤΕΕ συντελεστες για καθε ειδος κουφωματος, ακομα και αναλογα με τον περιεχομενο αερα αναμεσα στα δυο κουφωματα. Η διαφορα αναμεσα σε κουφωμα 4-12-4 και 4-16-4 ειναι 0,1 στο συντελεστη του τζαμιου μοναχα. Η διαφορα αμελητεα.

Επειδη ομως προτιμω να υπολογιζω ακριβως το ποσοστο του πλαισιου στο κουφωμα συνολικα (συμπεριλαμβανομενης και της κασας), χρησιμοποιω το excelακι που ανεβασε καποιος συναδελφος εδω για καθε τυπο κουφωματος, για καθε τυπο τζαμιου, με απιστευτη ακριβεια!

 

Ειναι στα downloads, οποιος θελει μπορει να το χρησιμοποιησει. Του το συνιστω.

 

Οσον αφορα την ερωτηση της Μαρθας, περιμενω κι εγω απαντηση γιατι δεν εχω πληρη γνωση, οποτε καποιος που εχει ασχοληθει ας με ενημερωσει παρακαλω κι εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στα downloads, οποιος θελει μπορει να το χρησιμοποιησει. Του το συνιστω.

Εχεις την καλοσύνη να ανεβάσεις το ακριβές link εδώ?

 

VAssili

Τα 21 χιλ. που λές προυποθέτει να σου αναθέτουν πράγματι 250 ΠΕΑ το χρόνο... αλλά πού με τέτοια κρίση?

Link to comment
Share on other sites

Κωδικό πληρωμης εμένα μου στείλανε με φαξ αφού πρώτα είχα συμπληρώσει και αποστείλει με φαξ επίσης την αίτηση για κωδικό πληρωμής που έχει το ΤΕΕ στο site του. Για να απαντήστουν κάνανε όμως καμία 10+ μέρες...

Link to comment
Share on other sites

STAVION:

Παιδιά, να σας πω πόσα δίνουν οι εταιρείες εκτίμησης ακινήτων που συνεργάζονται οι τράπεζες? Γνωρίζω γιατί πήγα για interview. Φυσικά δε συμφωνήσαμε. 50%.!!!! Τα άλλα μισά τα κρατάνε για προμήθεια. Σου κόβουν απόδειξη βέβαια. Υποτίθεται ότι θα έχεις ποσότητα και θα βγαίνεις. Σου τάζουν ότι θα σου αναθέτουν 250-300 ΠΕΑ το χρόνο. Δε στο υπογράφουν όμως, δε δεσμεύονται δηλαδή. Εσύ όμως υπογράφεις το 50%. Επί των ελαχίστων εννοείται βέβαια, και θέλουν και όλο το έντυπο συμπληρωμένο με κάθε τυπικότητα.

 

Αυτά να τα βλέπει το ΤΕΕ .

Link to comment
Share on other sites

Εχεις την καλοσύνη να ανεβάσεις το ακριβές link εδώ?

 

VAssili

Τα 21 χιλ. που λές προυποθέτει να σου αναθέτουν πράγματι 250 ΠΕΑ το χρόνο... αλλά πού με τέτοια κρίση?

 

Ασφαλως

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1637

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ήθελα να ρωτήσω για το προγραμμα εξοικονομώ κατ οικον , αν υπάρχουν κάποια βήματα, ερωτήσεις που πρέπει να κάνω όταν πάω να βρώ τον πελάτη.αφού μου δώσει τα σχέδια τι άλλο χρειάζομαι...? Γιατί μου τηλεφώνησαν σήμερα και ακόμα περιμένω τους κωδικούς για το πρόγραμμα...:(

οπότε δεν ξέρω ακριβώς τι απαιτείται...

Αν συμπληρώσω το έντυπο Ενεργειακής Απόδοσης που βρίσκεται στις ΤΟΤΕΕ έχει όλα τα στοιχεία που χρειάζονται?

 

Και ακόμα κάτι, για την εκδοση του ΠΕΑ πρέπει να έχω άδεια επι8εώρησης και λεβήτων και καυστήρων? Γιατί προς το παρόν έχω εγκριθεί σαν ενεργειακός επιθεωρητής για κτίρια και περιμένω και την έγκριση στις υπόλοιπες κατηγορίες.

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για τις πολλες ερωτήσεις;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.