Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κόντρα πλακέ θαλάσσης


fistikis

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω μια εξωτερική πόρτα ασφαλείας με επένδυση κόντρα πλακέ θαλάσσης. Επειδή η επιφάνεια της έρχεται σε επαφή με βροχή, ήλιο κτλ., έχει αρχίσει και ξεθωριάζει. Απευθύνθηκα στο κατάστημα όπου την αγόρασα και μου είπαν ότι, πρώτον δεν τις φτιάχνουν πια με αυτο το υλικό για εξωτερικούς χώρους και δεύτερον ότι δεν επιδέχεται καμία συντήρηση (ξύσιμο, βάψιμο, λουστράρισμα). Επίσης από μια πρόχειρη έρευνα στην αγορά δεν βρήκα καποιον που να γνωρίζει την διαδικασία συντήρησης ή να αναλαμβάνει κάτι τέτοιο.

Κάθε συμβουλή/πρόταση θα μου ήταν πολύτιμη..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει ποιο είναι το πιο κατάλληλο υπόστρωμα για να μπει πλακάκι σε πάγκο κουζίνας. Σκέφτομαι κόντρα πλακέ θαλάσσης ή τσιμεντοσανίδα. Θέλω να μην έχει συστολές/διαστολές και σκάσουν οι αρμοί. Είναι σωστά αυτά τα υλικά ή υπάρχει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα,

θέλω να  φτιάξω πάγκο-νιπτήρα λουτρού με επίστρωση πατητής τσιμεντοκονίας.

Για την κατασκευή προτείνετε τσιμεντοσανίδα ή κόντρα πλακέ θαλάσσης?

Επίσης, η πατητή τσιμεντοκονία χρειάζεται κάποια συντήρηση ή επανεφαρμογή μετά από κάποια χρόνια?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ότι θα τη χρησιμοποιήσεις αρχικά ως ξυλότυπο που θα παραμείνει εκεί μόνιμα >>τσιμεντοσανίδα

(η θαλάσσης μετά από πολύ και καιρό και με συνεχή τυχόν υγρασία ..θα σου μυρίσει )

 

Όσο για το αν η πατητή παθαίνει  βλάβες και αν θέλει συντήρηση κλπ

θεωρώ ότι για τη  συνήθη χρήση  κατοικίας δεν πρόκειται να πάθει τίποτα

(εκτός και αν  νιπτήρας αφορά καμία βιοτεχνία που χρησιμοποιεί  ισχυρά χημικά κλπ)

Link to comment
Share on other sites

 

το κόντρα πλακέ απο πότε έχει αντίσταση στα αλκάλια της πατητής?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

 

 

αν μιλάμε για καλούπι πιθανότατα θα διογκωθεί. Γιατί να μην βάλεις ένα πλεξιγκλάς? 

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαμε για καλουπι.

Μιλαμε ενα "επιπλο", πανω στο οποιο θα επιστρωθει πατητη τσιμεντοκονια.

 

Εχω κανω καμποσα τετοιες κατασκευες, ακομα και παγκους που εχουν μεινει εξω, διπλα στη θαλασσα, τωρα 3-4 χρονια.

Δεν εχουν παθει ΤΙΠΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

 

 

και οχι τι θες να κάνω. Να σου πω οτι τα 3-4 χρόνια είναι αρκετός χρόνος? Εγω ξέρω οτι το κόντρα πλακέ δεν έχει αντίσταση στα αλκάλια και άρα δεν είναι συμβατό. 

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.