Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαστάσεις παραθύρων


giorgos206

Recommended Posts

Εχω ενα σχεδιο απο ενα κσενοδοχειο κ στα παραθυρα μου εχει διαστασεις 70Χ1.70εκ και υψος ποδιας 70εκ. Ποσο ειναι οι διστασεις του παραθυρου? μπορει καποιος να βοηθησει?

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το πινακάκι γράφει, πλάτος, ύψος ποδιάς και ύψος πρεκιού? Άρα μπορεί τα στοιχεία του ανοίγματος να είναι : πλάτος 0,70 μ, ύψος 1 μ, ύψος ποδιάς 0,70 μ και ύψος πρεκιού 1,70 μ.

Αυτό καταλαβαίνω εγώ, γιατί παράθυρο 1,70 μ ύψος???Ποιο το νόημα του?

Link to comment
Share on other sites

Είναι συνηθισμένο το πρέκι 2,40 στα ξενοδοχεία. (και γενικά ψηλά εξωτερικά πρέκια)

Σε αυτές τις περιπτώσεις στο 2,40 ξεκινάει η ψευδοροφή, οπότε αισθητικά έχουμε "παράθυρο μέχρι το ταβάνι".

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα σχεδιο απο ενα κσενοδοχειο κ στα παραθυρα μου εχει διαστασεις 70Χ1.70εκ και υψος ποδιας 70εκ. Ποσο ειναι οι διστασεις του παραθυρου? μπορει καποιος να βοηθησει?

 

Βασικά θα έπρεπε να γράφει 0.70μ. χ 1.70μ. ή 70εκ. χ 170εκ.

Πλάτος 0.70μ

Ύψος 1.70μ

Ποδιά στο 0.70μ ξεκινώντας μέτρηση από πάτωμα

Πρέκι στο 2.40μ. ξεκινώντας μέτρηση από πάτωμα

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Να κάνω μια μάλλον χαζή ερώτηση;

Όταν έχω ένα κτίριο που έχει εσωτερικά ένα σκαλοπάτι δηλαδή η μία στάθμη είναι +-0,00 και η άλλη +0,17. Τα πρέκια των παραθύρων της +0,17 στάθμης θα τα γράψω όσο είναι η απόσταση πρέκι - δάπεδο ή θα προσθέσω και 0,17 για να φαίνεται η στάθμη του πρεκιού σε σχέση με το +-0,00 και να είναι συγκρίσιμη με τα άλλα ανοίγματα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.