Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΙΚΑ ΑΠΔ Οικοδομοτεχνικών Έργων


apostolos55

Recommended Posts

Φίλοι και συνάδελφοι, χαίρετε!!!

 

Εδώ και καιρό εργάζομαι σε μια νέα έκδοση που όλα θα είναι πιο εύκολα. Πρόκειται για λειτουργικές αλλαγές, στον τρόπο εισαγωγής και διαχείρισης των δεδομένων μας. Απ' όσο γνωρίζω δεν έχει αλλάξει κάτι με το αρχείο του ΙΚΑ.

Δεν μπορώ να υποσχεθώ κάτι γιατί ενώ ξεκίνησα με ένα αρχικό πλάνο όλο ξεπετάγονται νέες ιδέες...

Επίσης, όπως πάντα, ο κώδικας θα είναι ανοιχτός και ελεύθερος, ώστε να μπορείτε να διορθώσετε άμεσα τυχόν σφάλματα και να δοκιμάζετε αλλαγές, ή ακόμα και να πάρετε κομμάτια για τα δικά σας προγράμματα.

Μην διστάζετε να ρωτάτε και να προτείνετε, ή να ενημερώνετε με νέα από το ΙΚΑ.

 

(όποιος δεν έχει άμεση ανάγκη το πρόγραμμα ας περιμένει λίγο για το καινούργιο, θα γλιτώσει πολύ χρόνο/διάβασμα. Βέβαια ότι μερικοί χειρισμοί εφαρμόζονται και σε δικά σας excel-ακια, οπότε επιλέξτε ότι αγαπάτε)

 

Επανέρχομαι σύντομα...

Edited by apostolos55
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα Απόστολε,

Μήπως έχεις κάτι νεώτερο μετά τον Ιούνιο του 2012;;

Ξεκίνησα ένα έργο και έχω "μπερδευτεί"!!

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

με τα πολά υπέβαλα το ΑΠΔ σωστά, και ξέρω πλέον τι πρέπει να πληρώσω.

Πως όμως; Με τη βεβαίωση υποβολής; Θα μου στείλουν ταυτότητα πληρωμής; Πρέπει νατη βγάλω εγώ; Πως;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προσπαθω να συμπληρωσω ηλ. την ΑΠΔ.

Εχω υπολοιπα ενσημα απο παλια οικοδομη. 2 για σκελετο και 1 για τοιχοποιια

Για ενα ατομο( εργατη)

Εχω 2 ερωτησεις.

1. Στο 42.Κατασκ φαση τι βαζω ως κωδικο φασης? τον 01 για εκσκαφες-σκελετο και 2 μεροκαματα & σε αλλη ΑΠΔ τον κωδικο 02 για τοιχοποιιες και 1 μεροκαματο   ή    ολα μαζι σε μια ΑΠΔ  με κωδικο φασης 08 που μου βγαζει το συστημα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσπαθω να συμπληρωσω ηλ. την ΑΠΔ.

Εχω υπολοιπα ενσημα απο παλια οικοδομη. 2 για σκελετο και 1 για τοιχοποιια

Για ενα ατομο( εργατη)

Εχω 2 ερωτησεις.

1. Στο 42.Κατασκ φαση τι βαζω ως κωδικο φασης? τον 01 για εκσκαφες-σκελετο και 2 μεροκαματα & σε αλλη ΑΠΔ τον κωδικο 02 για τοιχοποιιες και 1 μεροκαματο   ή    ολα μαζι σε μια ΑΠΔ  με κωδικο φασης 08 που μου βγαζει το συστημα?

 Aπαντω ο ιδιος μιας και ξερω πλεον.....

1. στο 42 βαζω σε ποια φαση "χρωσταω" μεροκαματα πχ 01 για εκσφ-σκελ

και κανω νεα εγγραφη (δευτερη) με τα ιδια στοιχεια για αλλη κατσκ φαση και τα αναλογα μεροκαματα. Δεν βαζω τον κωδικο πχ 08 που βγαζει το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση: σε περίπτωση που υποβληθεί ΑΠΔ εκπροθεσμα, τι πρόστιμο/προσαυξήσεις έχει;  πχ του Ιουλίου (που θα έπρεπε να κατατεθεί μέχρι και σήμερα, τέλος Αυγούστου).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πλέον καταργήθηκαν τα εφάπαξ πρόστιμα και πληρώνεις επιπλέον 3% του ποσού που προκύπτει +1% για καθε μήνα καθυστέρησης.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι τα φώτα σας.

 

Σε οικοδομή/αποθήκη φίλου κατασκευή του 2005 δεν κολλήθηκαν (απο αμέλεια; επίτηδες;) περίπου 70 ένσημα (περιβάλλοντα χώρου και τα γνωστά). 

 

Σήμερα έρχεται το ΙΚΑ να αναζητήσει τις εισφορές και πολύ καλά κάνει. 

 

Συμβούλευσα το φιλο να κολλήσει τα νεα μειωμένα ένσημα, αλλα το ΙΚΑ του αναφέρει πως έκανε "τοτε" τις εργασίες που ΔΕΝ ίσχυαν τα μειωμένα και οφείλει να  τα κολλήσει με τις κανονικές τιμές, μάλιστα ως μορφή "προστίμου". Χαρακτιριστικά του είπαν πως ούτε σε κάποια ατομα μπορει να τα κολλήσει, αλλά να τα πληρώσει εφαπαξ και να πανε υπερ αγνώστων τα 4-5.000ε.

 

Είναι όντως έτσι; έχει κάποιος άποψη; 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν ειναι η μονη περιπτωση.

 

Αν τα περναγε ηλεκτρονικα μπορει να μην τον ενοχλουσε κανεις.

 

Ειχα και γω αντιστοιχη περιπτωση, με ενσημα για χρωματισμους που πραγματικα εγιναν μετα απο 5-6 χρονια, συγκεκριμενα Σεπτεμβριο 2014. Η ιδιοκτητρια πηγε να τα περασει Γεναρη 2015 και δεν την αφησαν.

Ηταν 1000Ε και της ειπα να κανει το κουνελι και να τα πληρωσει υπερ αγνωστων, να τελειωνει...

 

ΟΜΩΣ, στο ΙΚΑ την εβαλαν και υπεργαψε ΥΔ οτι οι εργασιες εγιναν μετα την ισχυ της ΕΣΣΕ και πληρωσε το οποιο προστιμο με τις χαμηλες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.