Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλιακές Καμινάδες


jbosdas

Recommended Posts

SeNNinhA η 2η και 3η φωτό του τελευταίου σου ποστ δεν φαίνονται μεγάλες!

 

Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ανακεφαλαιωτικά:

1) Προσανατολισμός τζαμιού-περσίδων (βορράς ή νότος τελικά; )

2) Πότε είναι ανοιχτή και πότε κλειστή σε σχέση με χειμώνα-καλοκαίρι και μέρα νύχτα;

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά, αλλά για μία διαφορά θερμοκρασίας 30° έχουμε μια μεταβολή στο ειδικό βάρος κατά 130gr/m³. Και για ύψος καμινάδας 3m έχουμε μία διαφορά πίεσης 39mbar. Είναι αρκετή η πίεση αυτή για να προκαλέσει επαρκές ρεύμα αέρα; Μπορεί να κατανικήσει τις αεροδυναμικές μεταβολές της πίεσης λόγω ανέμου;

Link to comment
Share on other sites

SeNNinhA η 2η και 3η φωτό του τελευταίου σου ποστ δεν φαίνονται μεγάλες!

 

Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ανακεφαλαιωτικά:

1) Προσανατολισμός τζαμιού-περσίδων (βορράς ή νότος τελικά; )

2) Πότε είναι ανοιχτή και πότε κλειστή σε σχέση με χειμώνα-καλοκαίρι και μέρα νύχτα;

 

Δεν ξέρω γιατί τις βγάζει μαύρες αλλά εαν κάνεις κλικ πάνω τους θα στις ανοίξει.

 

 

1) Δεν υπάρχει στάνταρ απάντηση. Εξαρτάται κυρίως από τις τοπικές συνθήκες και τα ρεύματα αέρα την θερινή περίοδο. Παίζουν όπως είδες και τα κλασικά πια "φουρφούρια" οπότε δεν έχεις προβλήματα με προσανατολισμούς.

 

2) ΑΝΟΙΧΤΗ το καλοκαίρι - ΚΛΕΙΣΤΗ (και καλά θερμομονωμένη) το χειμώνα

 

Το ημέρα-νύχτα δεν παίζει ρόλο. Όταν είναι ανοιχτή παραμένει ανοιχτή συνέχεια. Ειδικά οι βραδυνές ώρες είναι αυτές στις οποίες ψύχεται το σπίτι άρα έχεις κυκλοφορία αέρα ενώ το μεσημέρι-απόγευμα είναι έντονη η συσώρευση θερμού αέρα στα πάνω στρώματα του όγκου του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ευχαριστω παιδια. Το καλοκαιρι θα φτιαξω μια, δεν περιμενω καμια μετρησιμη διαφορα αλλα δεν εχω κλιματιστικο και δεν θα βαλω ποτε. Ολη μερα στην ζεστη ειμαι (λαμαρινες εχω απο πανω στ εργαστηριο) μολις μπω σε δροσια τρελαινομαι, νομιζω θα παθω καρδια η ασφυξια. Την σκεφτομαι ενα μετρο (δεν υπαρχει σκεπη) επανω, διαγωνια προς τον ηλιο(ρομβος) λαμαρινα γωνια μαυρη στις 2 βορεινες πλευρες και τζαμι στις προσηλιες. Κατασκευη απ εξω με 3αρι μαρμαρο Καβαλας με πατουρες οπου κολησει το τζαμι για απολυτη εφαρμογη. Τι διατομη προτεινετε? Αν κ αυτο εξαρταται κ απο τι περσιδα θαβρω για το ταβανι. Αποληξη μπαλα περιστρεφομενη αποκλειεται, σε απνοια δ κανει τιποτα, σε αερα θα τραβαει πολυ ασκοπα (ειναι κ η σκονη εφ οσον φυσα) κατι με το ιδιο τ μαρμαρο του κορμου της θα κανω.

Υψος και διατομη?

Link to comment
Share on other sites

H βορεινή πλευρά δεν μπορεί παρά να είναι μόνο μία και εκεί δεν έχει νόημα το μαύρο χρώμα. Αντίθετα στη μεσημβρινή έχει, για να "πυρώνει", να ζεσταίνεται ο αέρας και να δημιουργεί εξαναγκασμένη κίνηση του άερα.

@senninha οι 5-6 πρώτες από τις φώτο νομίζω δεν είναι ηλιακές, αλλά αιολικές, έχουν και ένα αραβικό όνομα που μου διαφεύγει. Η αρχή λειτουργίας τους είναι διαφορετική (διαφορά πίεσης μεταξύ προσήνεμης και υπήνεμης πλευράς).

Link to comment
Share on other sites

Την βορεινη πλευρα θα την κανω.. δυο πλευρες, βορειοανατολικη και βορειοδυτικη ωστε να εχω αντιστοιχα και τις δυο νοτιες, με τζαμι αυτες. Απεναντι απ το τζαμι, εσωτερικα, θα ειναι η μαυρη λαμαρινα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@senninha οι 5-6 πρώτες από τις φώτο νομίζω δεν είναι ηλιακές, αλλά αιολικές, έχουν και ένα αραβικό όνομα που μου διαφεύγει. Η αρχή λειτουργίας τους είναι διαφορετική (διαφορά πίεσης μεταξύ προσήνεμης και υπήνεμης πλευράς).

 

Αιολικές καμιναδες είναι. Το γράφω κι όλας πριν τις φωτό.

 

Η λειτουργία τους είναι σαφώς πιο περίπλοκη από τις ηλιακές αλλά η αρχή των ηλιακών και των αιολικών είναι ουσιαστικά η ίδια: Ο θερμός αέρας πάει ψηλά, και από εκεί πρέπει να τον απομακρύνουμε μέσω οπών. Απλά οι ηλιακές καμινάδες υποβοηθούν την απομάκρυνση του θερμού αέρα θερμαίνοντας τον αέρα στην έξοδο της καμινάδας και δημιουργώντας επιπρόσθετη υποπίεση και άρα ελκυσμό από την καμινάδα, ενώ οι αιολικές δημιουργούν επιπρόσθετη πίεση στην είσοδο της καμινάδας. Ο συνδιασμός και των δύο είναι και εφικτός και ευεργετικός και φυσικά ευπρόσδεκτος.

 

Στις αιολικές καμινάδες της μέσης ανατολής, ο πύργος έπιανε τα όποια ρεύματα αέρα (τα οποία ψηλότερα από το ιδιαίτερα θερμό έδαφος χωρίς βλάστηση ήταν και πιο ψυχρά) και τα οδηγούσε στην βάση του κτιρίου. Εκεί υπήρχε δεξαμενή νερού το οποιο εξατμιζόμενο κατέβαζε την θερμοκρασία του χώρου. Ο θερμός αέρας την ίδια στιγμή οδηγούνταν εκτός χώρου από την υπήνεμη πλευρά του κάθε πύργου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.