Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσθήκη 3 ορόφων μεταλλικού σκελετού καθ' ύψος σε υπάρχον μπετονένιο ισόγειο.


 
poly_dynata

Recommended Posts

Το θέμα έχει ως εξής:

Θέλω να κάνω προσθήκη καθ' ύψος 3 ορόφων σε υπάρχον ισόγειο.

Η προσθήκη μου "βγαίνει" με μπετόν (είμαι στην περίπτωση που απαλάσσεται το ισόγειο από έλεγχο υπάρχοντος). Σημειώνω εδώ ότι παίρνω φορτίο πλακών 2,00 kn/m2. Με φορτίο πλακών 5,00 kn/m2 έχω σχεδόν αξεπέραστα προβλήματα και χρειάζομαι αλλαγή διατομών στα υποστυλώματα. Επειδή το κτίριο θα είναι κτίριο γραφείων - καταστημάτων και λόγω του ότι με βάση τον κανονισμό φορτίσεων ορισμένες χρήσεις απαιτούν φορτίο 5,00 kn/m2, σκέφτομαι τη λύση της μεταλλικής προσθήκης ώστε να μπορέσω να "πιάσω" τα 5,00 kn/m2 και άρα κάποιες πιθανές μελλοντικές χρήσεις. Θα ήθελα τη γνώμη και τη συμβουλή σας.

 

Πρόσθετες πληροφορίες:

Ιδιοκτήτης του ακινήτου είμαι εγώ αποκλειστικά

Επιφάνεια περιγράμματος 142,00 τ.μ.

Το κτίριο είναι κανονικό.

Το υπάρχον ισόγειο έχει 12 υποστυλώματα - κανένα τοίχωμα.

Το κτίριο προορίζεται για εκμετάλλευση.

Link to comment
Share on other sites

Aρχικα δες αν η διαταξη των υποστυλωματων ΟΣ σε "βολευει" για το μεταλλικο...

 

Το οτι απαλλασεσαι απο τον ελεγχο του ισογειο δεν σημαινει οτι δνε θα τον κανεις...

 

Αν εχεις περιμετρικα του κτηριο περιθωριο μπορεις να ξεκινησεις τα υποστυλωματα απο το εδαφος (ειτε μεταλλικα ειναι ΩΣ)

 

Αλλα εμενα η λυση που λες δε μαρεσει...Υποθετω οτι και στο μεταλλικο παλι πλακες ΟΩ δεν θα εχεις?? Αρα παλι το μονο που γλιτωνεις ειναι η διαφορα βαρους μεταξυ διατομων χαλυβα και ΩΣ...

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις οτι το φορτίο 5,00 ΚΜ/μ2 είναι μεγάλο για μεταλλικό φορέα. Βέβαια μεγάλο ρόλο παίζουν τα ανοίγματα. Δώσε ένα ασχέδιο.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η διάταξη των υποστυλωμάτων με βολεύει. Δηλαδή υπάρχει υποστύλωμα ανά 4-5 μέτρα.

Ο έλεγχος του υπάρχοντος προφανώς θα γίνει από τη στιγμή που λύνεται το κτίριο όλο με τον ΕΑΚ. Απλά εννοούσα ότι δεν απαιτείται.

Η κάλυψη έχει εξαντληθεί στο οικόπεδο και ως εκ τούτου δεν μπορώ να βάλω "εξωτερικά" του κτιρίου υποστυλώματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν περιμετρικά υπάρχει ακόμα οικόπεδο, όταν πρόκειται για ενίσχυση φορέα έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βγεις και έξω από την επιτρεπόμενη κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την χρήση μεταλλικού σκελετού με δοκίδωση με δευτερεύουσες δοκούς στα πατώματα και λαμαρίνα σύμμικτης δράσης θα μπορείς να έχεις πλάκα σκυροδέματος πάχους 7 cm πάνω από την άνω ίνα της λαμαρίνας, οπότε το μέσο πάχος του σκυροδέματος για τον υπολογισμό των μόνιμων φορτίων θα είναι για πλάκα πάχους 11 cm περίπου, οπότε υπάρχει μία ελαφρά μείωση και των μόνιμων φορτίων του ίδιου βάρους της κατασκευής και αν ο μάστορας προσέξει με τις αλφαδιές τότε δεν θα χρειαστεί και προετοιμασία και με ειδικά υλικά μπορείς να τοποθετήσεις πλακίδια πάνω σε αυτή τη πλάκα, οπότε γλιτώνεις και το πρόσθετο φορτίο της επικάλυψης λόγω του τσιμεντοικονιάματος της προετοιμασίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν περιμετρικά υπάρχει ακόμα οικόπεδο, όταν πρόκειται για ενίσχυση φορέα έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βγεις και έξω από την επιτρεπόμενη κάλυψη.

 

 

Αυτο που λες ισχυει..

 

Αλλα δεν μιλαμε για ενισχυση αλλα για προσθηκη...

Link to comment
Share on other sites

όλο το κακό αν κατάλαβα καλά είναι οτι οι επιβαλλόμενες φορτίσεις στις πλάκες είναι καθορισμένες απο τον κανονισμό φορτίσεως και όχι απο το υλικό της προσθήκης.

 

Άρα το να λέμε καμιά φορά οτι η προσθήκη θα "βγεί" επειδή είναι ελαφριά καμιά φορά δεν ισχύει.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ με Δρόσο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.