Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σιδεράδες, μάντρες και οπλισμός - Συμβουλές


 
acnt

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα ώστε όλοι να μπορέσουμε να μοιραστούμε τα όσα έχουμε δει, τι να αποφεύγουμε και τί όχι, τί μας έχει διδάξει η όποια εμπειρία και τα όποια λάθη μας.

 

Περιττό να πω πως ονόματα ατόμων ή εταιριών δεν αναφέρουμε!

 

Αρχίζω λοιπόν, λέγοντας πως αν και είμαι αντίθετος με την τακτική του "παίρνω τιμές" από σίδερα και σκυρόδεμα, όταν το κάνετε, ρωτήστε: "κουλούρα έχετε;". Φυσικά αυτό σε για όσους από εμάς είναι αντίθετοι με την χρήση της.

 

Καλό είναι ο σιδεράς να κόβει μόνος του τα σίδερα στην μάντρα, αυτό που λένε "κατασκευή" και να μην είναι μόνο για την "τοποθέτηση". Πολλές φορές πηγαίνεις στο σιδέρωμα και βλέπεις -κυρίως- τσέρκια κολονών άλλα αντ' άλλων... Φυσικά ρωτάς τον σιδερά "Τι είναι αυτά;" και σου απαντά "τι φταίω εγώ; Εγώ απλά έδωσα τα σχέδια στην μάντρα! Αυτούς πες!". Και τότε παίρνεις τηλέφωνο στην μάντρα και ζητάς εξηγήσεις και η απάντηση; (καλά μαντέψατε!) "Αυτά μου έδωσε ο σιδεράς, αυτά έκανα!"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Όλες οι εταιρίες παραγωγής οπλισμού, παράγουν μέχρι και Φ20 σε κουλούρα. Δηλαδή στην μάντρα έρχεται το Φ8 σε κουλούρα (όπως μαζεύουμε το λάστιχο του κήπου!). ΟΙ μηχανικές ιδιότητες του μέχρι εδώ είναι ok. Μετά η μάντρα που το αγοράζει, για να το πουλήσει σε εσένα για την πλάκα σου το ισιώνει. Ναι αλλά πώς; Το περνά μέσα από πρέσα ή περιστρεφόμενους κυλίνδρους με αποτέλεσμα οι νευρώσεις του οπλισμού να ισοπεδώνονται!

Εφόσον οι σιδεράδες το έχουν παρατηρήσει αυτό και σε Φ20 φανταστείτε σε τί κατάσταση έρχεται το Φ8. Άλλες μάντρες, για να μην χαλάσουν τις νευρώσεις, δεν το "πατάνε" πολύ με αποτέλεσμα να βλέπεις σίδερα οπλισμού σε μπαλκόνι να είναι σαν φίδι!

Τέλος, πολλές μάντρες που κάνουν τα τσέρκια μόνες τους, παίρνουν το ίσιο, απο κατεργασία κουλούρας, Φ8 και σου βγάζουν ένα τσέρκι...μούρλια! Τόσο λείο σίδερο ούτε το '50 δεν είχανε!

Link to comment
Share on other sites

acnt

Συμφωνώ 100%. Επίσης θεωρώ πολύ σημαντικό μια συζήτηση με αυτόν που θα κόψει-κατασκευάσει τον οπλισμό πριν κόψει, με οδηγίες και σκαριφήματα. Δεν υπάρχει νομίζω τίποτα χειρότερο από το να ξηλώνεις μια δουλειά. Επίσης προσπαθώ να πείθω τους ιδιοκτήτες ότι αξίζει να πληρώσουν κάτι παραπάνω για τον οπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εκτός από αυτά που αναφέρει ο K_PAT θα έλεγα, αν δεν φτιάχνουμε εμείς καταλόγους οπλισμού, να ελέγχουμε αυτους του σιδερά. Η μάντρα έτσι δεν θα μπορεί να πεί τίποτα αν είναι λάθος κομμένα

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια πόσοι απο μας βάζουμε αναπτύγματα οπλισμών δοκών στις στατικές μας μελέτες? Εγώ προσωπικά όταν έχω κάποιο σημαντικό έργο ή όταν βλέπω καμιά δύσκολη περίπτωση...

 

Για συνδετήρες χρησιμοποιείτε τυποποιημένους με σταθερό ύψος/πλάτος ή ότι προκύψει από την διαστασιολόγηση..Νομίζω η πρώτη λύση με έλεγχο αν υπερκαλύπτει τη διαστασιολόγηση ο τυποποιημένος συνδετήρας ίσως μας σώσει...

Link to comment
Share on other sites

Αναπτύγματα οπλισμών δοκών δεν απαιτούνται σε μελέτες ιδιωτικών έργων.

Αν επομένως κάποιος ασχολείται μόνο με μελέτες όπως του λόγου μου γιατί να κάνει αναπτύγματα οπλισμών όταν δεν πληρώνεται γι αυτά;

Επίσης καταλόγους οπλισμών δεν κάνει κανείς όταν δεν είναι και κατασκευαστής ή τουλάχιστον επιβλέπων μηχανικός γιατί πάλι δεν πληρώνεται γι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αναπτύγματα οπλισμών δοκών δεν απαιτούνται σε μελέτες ιδιωτικών έργων.

Αν επομένως κάποιος ασχολείται μόνο με μελέτες όπως του λόγου μου γιατί να κάνει αναπτύγματα οπλισμών όταν δεν πληρώνεται γι αυτά;

Επίσης καταλόγους οπλισμών δεν κάνει κανείς όταν δεν είναι και κατασκευαστής ή τουλάχιστον επιβλέπων μηχανικός γιατί πάλι δεν πληρώνεται γι αυτά.

 

Χάρη δεν έχεις άδικο.

Εγώ όταν έχω την επίβλεψη κάνω καταλόγους οπλισμών. Είναι βάσανο αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Σε 2-3 σιδεράδες δίνω οδηγίες και μετά απλά ελέγχω. Σε κάποια σημεία κάνουν και οι ίδιοι παρατηρήσεις πρακτικές και είναι γενικώς η συνεργασία επωφελής

Link to comment
Share on other sites

Λόγω της φύσης της δουλειάς μου κάνω κατασκευές σε διάφορα μέρη της Ελλάδας και πάντα επαρχία. Δεν μπορείτε να φανταστείτε την διαφορά στην νοοτροπία όλων των συνεργείων. Σε κάποιες περιοχές η μάντρα μόνο κόβει και τοποθετεί ο καλουπατζής. Σε άλλες κόβει και τοποθετεί ο σιδεράς σε άλλες τα κάνει όλα το συνεργείο του καλουπατζή. Μια φορά δείχνω σχέδια σε σιδερά που έκοβε για μια πεδ/κο. Κλείνουμε τιμές προκαταβολές κλπ. Και με παίρνει τηλ μετά ο σιδεράς (στη Λέσβο όλα αυτά) και μου λεέι ξέρεις δεν έχω μανδύα με τόσο μήκος (δεν θυμάμαι ποσο έβγαινε) πρέπει να κοντίνουμε την πεδ/κο. Καλά ρε του λεώ την τομή που σου έδωσα με τα ύψη δεν την είδες. Και τι μου λεέι ο τύπος: Ασέ ρε αυτά είναι για την πολεοδομία δεν είναι για μας. Δεν πειράζει του λεώ κάντα τσέρκια. Δεν με συμφέρει μου λεέι έχει εργατικά πολλα΄. Αφού πλακωθήκαμε τελικά του πα να τα κάνει διπλούς συνδετήρες Π. Ταλαιπώρια...

Link to comment
Share on other sites

διπλούς συνδετήρες Π

Είτε το πιστεύετε είτε όχι, αυτό θα ήταν το επόμενο σχόλιο μου....

Τι γνώμη έχουν οι υπόλοιποι; Εγω ούτε που θέλω να ακούσω για τέτοιους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.