Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σιδεράδες, μάντρες και οπλισμός - Συμβουλές


 
acnt

Recommended Posts

Μην αφήνετε σε καμία περίπτωση το σιδερά να βγάλει καταλόγους (πίνακες οπλισμού). Μπορεί να σας βάλει ό,τι γουστάρει και μετά να ψάχνετε την άκρη.

 

Συμφωνώ ότι μπορεί ο σιδεράς τελικά να ξέρει τη μελέτη καλύτερα από το μελετητή, αλλά δεν έχει "ευθύνη" αυτός για την κατασκευή. Εφόσον μπαίνει η υπογραφή σου, εσύ φαίνεσαι. Πιστεύω ότι είναι καλύτερη η "συγκεντρωτική" εξουσία στα έργα, όσο αυτό είναι εφικτό φυσικά. Δεν εννοώ να περνάνε κυριολεκτικά όλα από τα χέρια μας, αλοίμονο! Αλλά σίγουρα εκεί που είναι να βάλεις την υπογραφή σου, να ξέρεις τι σου γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Εγώ το άκουσα σε ημερίδα για χάλυβα οπλισμών από τον Ν. Μαρσέλο

 

...Κι εγώ (Μαρσέλλος και Βουδικλάρης). Να αναφέρω πως ο κ.Μαρσέλλος είναι αυθεντία στο σκυρόδεμα και είναι από τους συντάκτες του ΚΤΣ97.

 

Μην αφήνετε σε καμία περίπτωση το σιδερά να βγάλει καταλόγους

To πιό βασικό είναι οι δοκοί. Τα άλλα ελέγχονται.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης συχνά τα άγκιστρα των συνδετήρων είναι το ένα 135 και το άλλο 90 μοίρες. Άντε μετά να βάλεις τον σιδερά να τα κάνει με κλειδί

Link to comment
Share on other sites

Μην αφήνετε σε καμία περίπτωση το σιδερά να βγάλει καταλόγους (πίνακες οπλισμού). Μπορεί να σας βάλει ό,τι γουστάρει και μετά να ψάχνετε την άκρη.

 

Συμφωνώ ότι μπορεί ο σιδεράς τελικά να ξέρει τη μελέτη καλύτερα από το μελετητή, αλλά δεν έχει "ευθύνη" αυτός για την κατασκευή. Εφόσον μπαίνει η υπογραφή σου, εσύ φαίνεσαι. Πιστεύω ότι είναι καλύτερη η "συγκεντρωτική" εξουσία στα έργα, όσο αυτό είναι εφικτό φυσικά. Δεν εννοώ να περνάνε κυριολεκτικά όλα από τα χέρια μας, αλοίμονο! Αλλά σίγουρα εκεί που είναι να βάλεις την υπογραφή σου, να ξέρεις τι σου γίνεται.

 

Αν και στο 99% των περιπτώσεων τα βγάζω μόνος, σε άλλες περιπτώσεις τον φωνάζω, του εξηγώ τι θέλω, άγκιστρα, διαστάσεις , αναμονές κλπ, και τα βγάζει αυτός. Μετά ελέγχω πολύ καλα πριν παραγγείλει τον κατάλογο

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε πως η επιφανειακή οξείδωση είναι ευεργετική.

Πάντως ο Μουγιούκης (συμμετέχει στη ομάδα που συνέταξε τον νέο ΚΤΧ) είπε πως αυτό είναι μύθος για την οξείδωση και ότι θα πρέπει να τσεκάρουμε τις μάντρες να έχουν σε καλυμμένο μέρος τους οπλισμούς ή ακόμη να ζητούμε εξ αρχής το πολύ χάλυβα 3μηνών

 

quote]Τι γνώμη έχουν οι υπόλοιποι; Εγω ούτε που θέλω να ακούσω για τέτοιους

Εμένα πάντως σε κρυφοκολώνα τοιχείου όπου αντι για κανονικούς συνδετήρες μου έβαλε Π, και το έκανε κρυφά, τους έβαλα και την ξύλωσαν.

 

Αλήθεια όταν υπάρχει αμφιβολία για τη διάμετρο του οπλισμού πως τη μετράτε; Με παχύμετρο; Εγώ έτσι τη μετρούσα και ο Μουγιούκης είπε πως είναι λάθος

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά παχύμετρο. Το λάθος είναι όταν αντί να μετρήσει κάποιος την καθαρή διάμετρο, βάζει το παχύμετρο πάνω από τα "ανάγλυφα" της ράβδου και κάνει το Φ12 σε Φ16!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι η επιφανειακή οξείδωση είναι ευργετική γιατί αυξάνει την επιφάνεια πρόσφυσης άρα και τη συνάφεια. Το θέμα όμως είναι ότι όλα αυτα τα οξειδωμένα μόρια οπλισμού είναι μειωμένης αντοχής και σε καμμία περίπτωση δεν θα παραμείνουν στην θέση τους όταν υπόκεινται σε ερπυσμό. Κατ' ουσίαν λειτουργούν ως διάφραγμα μεταξύ του σκυροδέματος και του υγιούς χάλυβα. Άλλωστε σήμερα με την χρήση των χαλύβων με νευρώσεις η επιφάνεια πρόσφυσης κρίνεται ικανοποιητική από όποια οπτική γωνία και να το δει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Η άλλη μέθοδος για έλεγχο των ράβδων και ίσως και πιο ασφαλής είναι το ζ'υγισμα αλλά μάλον δύσκολα επί τόπου.

Συνεπώς cna συμφωνείς ότι δεν οφελεί η σκουριά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για και απο μένα ,έχω τελιώση τεχνολόγος μηχανικός όμως ασχολούμαι μόνο με την κατασκεύη.Δουλέυω ο ίδιος μαζί με κάπιους βοηθούς.Δηστυχώς για εσάς η κατάσταση είναι απελπιστική είστε στο έλεος του κάθε εργολάβου ο οποίος πήρε φτηνά την δουλεία και την πληρώνεται εσείς αδίκως αλλα έτσι γίνεται.Προσωπίκα ακόμη και αν μπορούσα να υπέγραφα άδεια δεν θα το έκανα .Οι άνθρωποι δεν γνωρίζουν τι φτιάχνουν οπότε μην ζητάτε ευθύνες σε αυτους αν και απο ότι εχω δεί και απο συναδέλφου σας εκεί που αρχίζει η τσέπη τελειώνει η συνείδηση εάν δεν διωρθωθούν οι τιμές στην οικοδομή εάν δεν κάνεται σεμινάρια στους ανθρώπους που δουλέυουν εκεί μη περημένετε τίποτα ιδίως σήμερα που η οικοδομή έχει γεμίση απο αλλοδαπους.Απλά βρείτε κάπιον που το μυαλό του πέρνει μισή στροφή (η ολόκληρη ειναι να πάει στην NASA) και συνεργάστητε με αυτόν είναι η μόνη λύση.Ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.