Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σιδεράδες, μάντρες και οπλισμός - Συμβουλές


 
acnt

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Mε τον κατάλογο οπλισμού διαφωνώ. Κι αυτό διότι δεν θέλω ο σιδεράς μου να χάσει αυτή την εξοικείωση με την μελέτη που προσφέρει η διαδικασία της δημιουργίας του καταλόγου. Ενας, τουλάχιστο φιλότιμος για να μην πω καλός σιδεράς, αφού κάτσει και βγάλει τον οπλισμό, μετά θα ξέρει την μελέτη καλύτερα κι απο τον μελετητή.

Τώρα Evan δεν θέλω να σε προσβάλλω, αλλά δεν είμαι και σίγουρος εάν ο Κανονισμός απαγορεύει τέτοιες μορφώσεις συνδετήρων...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν θα συμφωνήσω πως όταν κάποιος ασχολείται αποκλειστικά με τη μελέτη δεν έχει υποχρέωση να βγάλει πίνακα οπλισμού, όπως λέει και ο Χάρης κανένας δεν πρόκειται να πληρώσει για κάτι τέτοιο.

Προσωπικά, όμως, στην περίπτωση που ήμουν επιβλέπων θα έμπαινα στη διαδικασία να τον κάνω. Όσο καλός και φιλότιμος να είναι ο σιδεράς, δεν είναι μηχανικός και στην τελική δεν έχει καμία ευθύνη. Αν κάποτε γίνει η στραβή τον μηχανικό θα τρέχουνε. Και φυσικά, με τον πίνακα οπλισμού ξέρεις ακριβώς πόσους τόνους χάλυβα έχεις παραγγείλει και δεν υπάρχουν περιθώρια παρεξηγήσεων - παρανοήσεων με την μάντρα. Το λέω αυτό γιατί όλοι ξέρουμε πως συμβαίνουν πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν θα συμφωνήσω πως όταν κάποιος ασχολείται αποκλειστικά με τη μελέτη δεν έχει υποχρέωση να βγάλει πίνακα οπλισμού, όπως λέει και ο Χάρης κανένας δεν πρόκειται να πληρώσει για κάτι τέτοιο.

Προσωπικά, όμως, στην περίπτωση που ήμουν επιβλέπων θα έμπαινα στη διαδικασία να τον κάνω. Όσο καλός και φιλότιμος να είναι ο σιδεράς, δεν είναι μηχανικός και στην τελική δεν έχει καμία ευθύνη. Αν κάποτε γίνει η στραβή τον μηχανικό θα τρέχουνε. Και φυσικά, με τον πίνακα οπλισμού ξέρεις ακριβώς πόσους τόνους χάλυβα έχεις παραγγείλει και δεν υπάρχουν περιθώρια παρεξηγήσεων - παρανοήσεων με την μάντρα. Το λέω αυτό γιατί όλοι ξέρουμε πως συμβαίνουν πολλά...

 

Ακριβώς έται είναι. Αλλά και αν δεν θέλει κάποιος να βγάλει πίνακες μόνος του, ας τους ελέγξει. Είναι πιο απλό

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επίσης κάτι που δεν θίξατε είναι η προέλευση του οπλισμού. Ο οπλισμός από χώρα της ΕΕ ελέγχεται δειγματοληπτικά ενώ εκτός ΕΕ ελέγχονται όλες οι παρτίδες στο τελωνείο πριν εισέρθουν. Αλήθεια πως κρίνετε αν η σκουριά που ενδεχομένως έχει ο οπλισμός είναι αποδεκτή ή όχι; Με το μάτι; Ή υπάρχει κάποιος εμπειρικός τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια πως κρίνετε αν η σκουριά που ενδεχομένως έχει ο οπλισμός είναι αποδεκτή ή όχι; Με το μάτι; Ή υπάρχει κάποιος εμπειρικός τρόπος;

Εαν μετά απο ρίψη του οπλισμού από περίπου 1,5μ αφήσει ρινίσματα ή αλλιώς γρέζια, τότε δεν είναι αποδεκτός. Μην ξεχνάμε πως η επιφανειακή οξείδωση είναι ευεργετική.

Link to comment
Share on other sites

..............Εαν μετά απο ρίψη του οπλισμού από περίπου 1,5μ αφήσει ρινίσματα ή αλλιώς γρέζια, τότε δεν είναι αποδεκτός............

Αναφέρεται κάπου αυτό???

Δεν το αμφισβητώ, απλά πρώτη φορά το ακούω (ή αν θέλετε διαβάζω).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το άκουσα σε ημερίδα για χάλυβα οπλισμών από τον Ν. Μαρσέλο (αν έχω γράψει σωστά το όνομά του). Γράφει συχνά σε διάφορα τεχνικά περιοδικά. Αυτός είναι απλός ενας πολύ χρήσιμος εμπειρικός κανόνας. Πάνω σ' αυτό είχαν συμφωνήσει όλοι όσοι μίλησαν στην ημερίδα. Βέβαια τίποτα δε σε εμποδίζει να αρνηθείς χάλυβα αν κρίνεις σαν επιβλέπων μηχανικός ότι δεν καλύπτει τις απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.