Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φ/Β σε σκίαστρο ή στέγαστρο


a025085

Recommended Posts

Αγαπητοί Συνάδερφοι,

 

Σε περίπτωση τοποθέτησης Φ/Β σε σκίαστρο ή στέγαστρο σε βεράντα ποιος ο τρόπος χωροθέτησης τους σε αυτή την περίπτωση (απόσταση από το περίγραμμα, κλίση κτλ). Ξέρετε σε ποιο ΦΕΚ αναφέρονται αυτοί οι όροι για την τοποθέτηση;

 

Επίσης, πώς νοείται η τοποθέτηση σε πρόσοψη; Πρέπει να έχει κάθετη κλίση ή μπορούμε να δώσουμε μία κλίση κατά βούληση μέσω μιας μεταλλικής κατασκευής;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι σχετικές νομοθεσίες είναι οι: Ν.1577/1985 (αρθρο 11 & 16), το κλασσικό

ΦΕΚ 344 ΑΑΠ 20-07-2009 και η καινούρια ΚΥΑ "Έγκριση ειδικών όρων για την εγκατάσταση ΦΒ σε κτίρια & οικόπεδα εντός σχεδίου & οικισμούς" (μου διαφεύγει το ΦΕΚ της αυτή την στιγμή).

Ναι, μπορείς να δώσεις οποιαδήποτε κλίση στην πρόσοψη, είναι σαν να τοποθετείς σκίαστρα (ακόμη και τελείως κάθετα ή οριζόντια). Το μόνο πρόβλημα είναι το βάρος της εγκατάστασης το οποίο μπορεί να φτάσει ακόμα και τα 30 kg/m2, οπότε θέλει μελέτη στατικής επάρκειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν θέλω να βάλω φβ πάνω σε ένα σκίαστρο που δεν υπάρχει και πρέπει να κατασκευαστεί, πρώτα κατασκευάζεις το σκίαστρο με τις απαιτούμενες ενέργειες στην πολεοδομία και μετά κανεις αίτηση στην ΔΕΗ? γνωρίζει κάποιος συνάδελφος?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά συνάδελφε, αν δεν υπάρχει το σκίαστρο πως θα κάνεις αίτηση στη ΔΕΗ ?

Όταν έρθει η ΔΕΗ και δεν δει το σκίαστρο που αναφέρεται στην αίτηση θα στην απορρίψει χωρίς να σου διατυπώσει ούτε προσφορά σύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά συνάδελφε, αν δεν υπάρχει το σκίαστρο πως θα κάνεις αίτηση στη ΔΕΗ ?

Όταν έρθει η ΔΕΗ και δεν δει το σκίαστρο που αναφέρεται στην αίτηση θα στην απορρίψει χωρίς να σου διατυπώσει ούτε προσφορά σύνδεσης.

 

Οχι ακριβως.Εμενα πελατης μου πηρε εγκριση για 10KW και η κατασκευη που θα τοποθετηθουν τωρα κατασκευαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά είναι ριψοκίνδυνο με την έννοια ότι μπορεί η πολεοδομία να μην εγκρίνει το σκίαστρο άρα ο πελάτης δεν θα μπορεί να το κατασκευάσει. Θα μου πεις ίσως ότι θα το κατασκευάσει χωρίς να πάρει άδεια από την πολεοδομία, όμως τι γίνεται αν σκάσει καταγγελία από γείτονα ? και ο ιδιοκτήτης έχει χρεωθεί στην τράπεζα για τον εξοπλισμό ?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

ειναι δυνατόν, το σκίαστρο να ειναι ανεξάρτητο απο το κτίριο?

είναι δυνατόν να κατασκευαστεί σκίαστρο με κολώνες απο κοιλοδοκους και να βρίσκεται στον περιβάλλοντα χώρο του κτιρίου χωρίς να ακουμπά σε αυτό?

εχω μια περιπτωση που το νομίμως υφιστάμενο κτιριο είναι πολυ λιγα τετραγωνικα και ο δυστυχως αν κολλησουμε σκιαστρο πανω σε αυτο , θα εχουμε πολλους σκιασμους. γι αυτο ο πελατης σκεφτεται να φτιαξει ενα σκιαστρο, στο ίδιο πάντα οικοπεδο, μακρια απο τον ισκιο του υπαρχοντος και των γειτονικων κτιριων ετσι ωστε να εχει τα 10ΚW με επιπλέον πάνελ τοποθετημένα εκτός κτιρίου στο σκίαστρο αυτό.

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.