Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φ/Β σε σκίαστρο ή στέγαστρο


a025085

Recommended Posts

Μετά απο ερώτηση στην πολεοδομία, μου απάντησαν οτι δεν δέχονται σκίαστρο ανεξάρτητο του κτιρίου.

Edited by miltos
Διαγραφή άσκοπης παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα και από εμένα, έχω έναν ενδιαφερόμενο πελάτη ο οποίος έχει κλείσει με μια κατασκευή τον χώρο γύρο από την απόληξη του κλιμακοστασίου και έχει φτιάξει κάτι σαν σκέπαστρο. Προσπαθώ να καταλάβω πώς μπορεί να χαρακτηριστεί αυτή η κατασκευή για να μπορέσει να νομιμοποιηθεί και να μπορέσουμε να εγκαταστήσουμε φωτοβολταικά επάνω της. Πιο συγκεκριμένα έχει χρησιμοποιήσει πάνελ πολυουρεθάνης και έχει φτιάξει έναν μεταλλικό σκελετό και τα έχει τοποθετήσει.

Ευχαριστώ εξ αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης προσπαθεί να νομιμοποιήσει αυτή την κατασκευή αυτές τις μέρες στην πολεοδομία και απλά χρειάζεται να του πω πως να το χαρακτηρίσει για να μπορέσουμε μετά να εγκαταστήσουμε το φ/β σύστημα. Μέχρι στιγμή πάντως η κατασκευή του είναι παράνομη και εγώ δεν αναλαμβάνω τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Καλησπέρα σας. Μπορούμε να έχουμε απαντήσεις σε αυτό το θέμα με τα νέα πλέον δεδομένα (ΝΟΚ, 4495 κτλ); 

Δηλαδή σε αγροτεμάχιο με νόμιμη κατοικία εντός μπορούμε να βγάλουμε ΕΕΔΜΚ για κατασκευή στεγάστρου σε 

οποιαδήποτε θέση στον περιβάλλοντα χώρο και εν συνεχεία με βεβαίωση αρ. 30 να τοποθετηθεί φ/β σύστημα πάνω 

σε αυτό; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.