Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός ισχύος αντλίας


Perifanos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι φοιτητής πολιτικός μηχανικός του ΤΕΙ κάνω την πρακτική μου και μου έχουν αναθέση μια μελέτη.

Μέσω ποιων τύπων μπορώ να υπολογίσω της ισχυς μια αντλίας? Ποια είναι τα απαραίτητα δεδομένα? Πώς υπολογίζω και τι απωλέιες λόγω τριβων?

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

https://www.engineeringtoolbox.com/pump-system-curves-d_635.html

 

https://www.engineeringtoolbox.com/total-pressure-loss-ducts-pipes-d_625.html

 

Το λ απο διάγραμμα Moody ή εξίσωση Darcy–Weisbach

Αυτή θέλει επανάληψη, ψάξε για εξελοφυλλα στο γκουγκλ που την έχουν ετοιμη

Edited by blacklight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ισχύς εξαρτάται απο το βαθμο απόδοσης της αντλιας τον οποίο ξέρει ο κατασκευαστής. Αρα δεν είναι κριτήριο για την επιλογή της. Θα βρεις το H και το Q που θες, μετα απο το διάγραμμα της εκάστοτε αντλίας θα επιλέξεις την κατάλληλη και θα δεις και την ισχύς της. Ακόμα προσοχή στη σπηλαίωση

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σπηλαίωση...ποοο τι μου θύμισες εποχές Υδροδυναμικών Ι πριν από 15 χρόνια! Από τότε έχω να ασχοληθώ :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Πολύ ενδιαφέροντα τα προαναφερθέντα, από τα οποία μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. Μέχρι ποια ταχύτητα νερού επιτρέπεται να διαρρέεται ένας σωλήνας; Εξαρτάται και από την διάμετρο ή είναι στάνταρ για όλες τις διαμέτρους; 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, THEFHMMY said:

Πολύ ενδιαφέροντα τα προαναφερθέντα, από τα οποία μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. Μέχρι ποια ταχύτητα νερού επιτρέπεται να διαρρέεται ένας σωλήνας; Εξαρτάται και από την διάμετρο ή είναι στάνταρ για όλες τις διαμέτρους; 

Υπάρχει κάποιος κανονισμός που να το αναφέρει επίσημα?

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, THEFHMMY said:

Μέχρι ποια ταχύτητα νερού επιτρέπεται να διαρρέεται ένας σωλήνας; Εξαρτάται και από την διάμετρο ή είναι στάνταρ για όλες τις διαμέτρους; ...

...Υπάρχει κάποιος κανονισμός που να το αναφέρει επίσημα?

Για δίκτυα διανομής ζεστού - κρύου νερού, προδιαγραφές σωληνώσεων, ελάχιστες διατομές, γενικός τρόπος υπολογισμού, για ύδρευση βλέπε ΤΟΤΕΕ 2411/86 και για δίκτυα διανομής ζεστού και κρύου νερού ΤΟΤΕΕ 2411/86. Ρίξε μια ματιά (συμπληρωματικά) στους νεότερους ΚΕΝΑΚ, για θέματα ενεργειακά. Μετά ρώτα ότι άλλο θες.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, THEFHMMY said:

Πολύ ενδιαφέροντα τα προαναφερθέντα, από τα οποία μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. Μέχρι ποια ταχύτητα νερού επιτρέπεται να διαρρέεται ένας σωλήνας; Εξαρτάται και από την διάμετρο ή είναι στάνταρ για όλες τις διαμέτρους; 

 

13 hours ago, THEFHMMY said:

Υπάρχει κάποιος κανονισμός που να το αναφέρει επίσημα?

Η εσωτερική διάμετρος και τα χαρακτηριστικά του υλικού του αγωγού είναι που καθορίζουν την μέγιστη ροή που μπορεί να υπάρξει σε έναν αγωγό.

από εκεί και πέρα, αναλόγα την εφαρμογή υπάρχουν σχετικά πρότυπα που σε καθοδηγούν στην επιλογή της ορθής διατομής

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mecheng_ said:

 

Η εσωτερική διάμετρος και τα χαρακτηριστικά του υλικού του αγωγού είναι που καθορίζουν την μέγιστη ροή που μπορεί να υπάρξει σε έναν αγωγό.

από εκεί και πέρα, αναλόγα την εφαρμογή υπάρχουν σχετικά πρότυπα που σε καθοδηγούν στην επιλογή της ορθής διατομής

Συγκεκριμενα για ΜΥΠΔ ρωτάω, απλα δε βρίσκω κατι στην ΤΟΤΕΕ σχετικά με το όριο της ταχύτητας στο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, THEFHMMY said:

Συγκεκριμενα για ΜΥΠΔ ρωτάω, απλα δε βρίσκω κατι στην ΤΟΤΕΕ σχετικά με το όριο της ταχύτητας στο δίκτυο.

τι ακριβώς σε προβληματίζει στην ταχύτητα;

Δεν ασχολούμαι με το συγκεκριμένο αντικείμενο αλλά η χρήση κάποιου ΕΝ δεν είναι υποχρεωτική στην μελέτη  ΜΥΠΔ; Δες το πρότυπο και αν υπάρχουν κάοποιοι περιορισμοί θα αναφέρονται εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.