Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός ισχύος αντλίας


Perifanos

Recommended Posts

4 ώρες πριν, mecheng_ said:

τι ακριβώς σε προβληματίζει στην ταχύτητα;

Δεν ασχολούμαι με το συγκεκριμένο αντικείμενο αλλά η χρήση κάποιου ΕΝ δεν είναι υποχρεωτική στην μελέτη  ΜΥΠΔ; Δες το πρότυπο και αν υπάρχουν κάοποιοι περιορισμοί θα αναφέρονται εκεί.

Με προβληματίζει η ταχύτητα γιατί πιστεύω πως μετά από ένα σημείο θα υπάρχουν ταλαντώσεις, έντονος θόρυβος κλπ. Οπότε λογικά θα υπάρχει κάποιο όριο.. 

Έχω μικρή εμπειρία σε αυτό το αντικείμενο κι εγώ. Έψαξα στην ΤΟΤΕΕ.. δεν έχω πρόσβαση σε κάποιο πρότυπο δυστυχώς. Γι αυτό απευθύνθηκα εδώ μήπως κάποιος πιο έμπειρος γνωρίζει. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παραθέτω σχετική σελίδα εμπορικής εταιρίας, που δείχνει συνιστώμενες ταχύτητες - παροχές νερού σε σιδηροσωλήνες

Πιστεύω να βοηθάει

Catalogue_full.pdf

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, antloukidis said:

Παραθέτω σχετική σελίδα εμπορικής εταιρίας, που δείχνει συνιστώμενες ταχύτητες - παροχές νερού σε σιδηροσωλήνες

Πιστεύω να βοηθάει

Catalogue_full.pdf 123.38 kB · 2 downloads

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου, αλλά ο πίνακας αυτός δείχνει απλά την παροχή νερού συναρτήσει της διαμέτρου του σωλήνα και της ταχύτητας του νερού. Δείχνει για ταχύτητες μέχρι 3m/s αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό το όριο, ούτε είναι κάτι επίσημο θεωρώ.

Link to comment
Share on other sites

Επίσημο δεν είναι αλλά ούτε και υπάρχει απαγόρευση υπέρβασης κάποιου ορίου ταχύτητας.

Ο πίνακας, που αν δεν κάνω λάθος προέρχεται από εγχειρίδιο της Carrier, δείχνει τις συνιστώμενες ταχύτητες που έχει βρεθεί εμπειρικά ότι δεν προκαλούν μεγάλες πτώσεις πίεσης, δεν προκαλούν φθορές στο εσωτερικό των σωλήνων και απαιτούν μικρό σχετικά μανομετρικό από τις αντλίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.