Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιθανοί κίνδυνοι στις επενδύσεις φωτοβολταϊκών


kathighths

Recommended Posts

andreasnkm παρακαλώ να γράψεις την ιδιότητά σου στο προφιλ σου

 

--------

το συγκεκριμένο θέμα θεωρώ πως είναι το μοναδικό θεμα σε όλο το forum όπου οι συνάδελφοι εκφραζονται με τόσο χυδαίο τρόπο

 

και η θεματολογία δεν αφορά επαγγελματικά δικαιώματα ή άλλου είδους flame

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και τι να πεις ρε stayros? Από την πρωτη στιγμή γίνεσαι προκλητικός και με προδιαθέτεις αρνητικά χωρίς να σε ξέρω. Καλα κανεις και σταματας εδω το ιδιο θα κανω και εγω, γιατι πιστευω ότι δεν αφορά και τους υπολοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσα νεύρα γενικά. Μάλλον φταίει το ΔΝΤ.

Τελικά ίσως η ερώτηση αν συμφέρουν τα Φ/Β (γιατί υπάρχει κίνδυνος πτώχευσης) θα έπρεπε να γίνει σε φόρουμ οικονομολόγων ή φλιντζανούδων.

Link to comment
Share on other sites

andreasnkm : νομίζω από αυτά που έγραψες είναι εμφανέστατη η αντίθεση που αναφέρει ο Σταύρος, άρα ποιος ο λόγος συζήτησης γύρω από αυτό;

 

Όσο αφορά τώρα ως πολιτικός μηχανικός και περιβαλλοντολόγος ότι έχεις υπερπλήρεις γνώσεις στα ΦΒ επειδή έκανες 3 X 100kWp(τί ακριβώς έκανες; έχει πολλά στάδια ένα πάρκο). ..... πώς σου φαίνεται η πρόταση : 'είμαι μηχανολόγος-ηλεκτρολόγος, έχω σηκώσει 3 πολυκατοικίες, έχω υπερπλήρεις γνώσεις στατικής' ;;; Λοιπόν τί ακριβώς έκανες στα έργα αυτά; Αν αθροίσω τα έργα των εταιριών που διαφημίζονται στην Ελλάδα έχουν γίνει 500MWp ... κάθε έργο έχει αναφορά από 5-6 εταιρίες και μηχανικούς.. ΟΧΙ ΑΛΛΑ REFERENCE....

Link to comment
Share on other sites

βάλε χ 2 και λίγο είσαι, το καλύτερο τα συμαβασιοποιημένα, αν τα αθροίσεις πάμε σε κάλυψη 100% της απαίτησης σε ηλεκτρικής παραγωγής της Ελλάδας και εξαγωγή σε όλη την Ευρώπη, μερικές φορές φταίμε και εμείς που τα βλέπουμε και δεν τους κράζουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρόνια πολλά σε όλους.

 

Υπάρχουν δύο σκέλη στο θέμα των ΦΒ.

 

Το τεχνικό σκέλος στο οποίο πρέπει να απαντήσει ο μηχανικός.Ερωτήσεις:

1.Απόδοση σε βάθος χρόνου

2.Κλιματολογικές Συνθήκες

3.Εγκατάσταση- Επιλογή Υλικών

κτλ κτλ

Προσωπικά σε όλες τις δουλειές που έχω κάνει(γενικά όχι μόνο στα φβ) τέτοιες ερωτήσεις απαντώ.Δεν με έχει ρωτήσει κάποιος βιομήχανος αποφασισμενος να κάνει κάποια νέα γραμμή παραγωγής αν συμφέρει! Αν ήξερα θα ήμουν και εγώ βιομήχανος!¨)

 

Το επενδυτικό μέρος που αφορά οικονομικές γνώσεις και προβλέψεις

Σε αυτό το σκέλος καλούμαστε να απαντήσουμε σε ερωτήσεις τύπου:

Τι θα γίνει αν ... και ίσως....κτλ κτλ

Λοιπόν έχω να πω :

1.¨οσο μεγαλύτεο το ρίσκο μεγαλύτερο το κέρδος

2.¨οταν εμπλέκεται δανεισμός τα πράγματα περιπλέκονται

Προσωπικά σε όποιον έχει τα λεφτά και κάθονται το προτείνω ανεπιφύλακτα για τον απλό λόγο ότι απόδοση της τάξης των 10-12% ανά έτος απλά δεν υπάρχει σε άλλη επένδυση. Επειδή το 99% των ατόμων που θέλουν να κάνουν εγκατάσταση δεν έχουν ούτε χρήματα για την άιτηση στη ΔΕΗ και δεν

ήταν ποτέ επιχειρηματίες ρωτάνε ασυναρτησίες.Εμείς οφείλουμε να μην απαντάμε σε τέτοια άτομα για τον απλό λόγο ότι έχουν πέσει θύματα της

διαφήμισης και αν κάνουν τελικά την επένδυση δεν θα κοιμούνται το βράδυ!

 

Επί της ουσίας παραθέτω ότι τα μόνα σημεία που εντόπισα στο ΦΕΚ 1497 6 Σεπ 2010είναι:

Άρθρο Έκτο Διάρκεια Σύμβασης

1.......η διάρκεια της σύμβασης είναι 20 έτη από την ημερομ έκδοσης της άδειας λειτουργίας

2....Η ισχύς της σύμβασης λήγει αυτοδίκαια αν λήξει η άδεια λειτουργίας καθώς και σε περίπτωση ανάκλησης με πράξη της Διοίκησης ή ακύρωσης με δικαστική απόφαση....!!!!!

Άρθρο Έβδομο

.......Για λόγους Ασφαλείας του Δικτύου δεν είναι το ΔΕΣΜΗΕ υποχρεωμένο να αγοράσει το ρεύμα.

 

Σε ότι αφορά την τιμή δεν εντόπισα κάτι περίεργο.

Σημειώνω όμως ότι δεν σπούδασα Νομική και σίγουρα χρειάζομαι την γνώμη ενός Δικηγόρου.

 

Ευχαριστώ για την ανάγνωση και παρακαλώ για τον σχολιασμό σας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://tritosnomos.blogspot.com/2010/11/blog-post_26.html

 

Εκεί θα δεις αν αξίζει τελικά...

 

Σημείωσε ότι η ΔΕΗ αναπροσαρμόζει την τιμή στο 1/4 του πληθωρισμού. Μεγάλη λούμπα!!! Συγκεκριμένα λέει:

 

"Μας λένε να επενδύσουμε σε φωτοβολταϊκά (Φ/Β) συστήματα. Εξαιρετική ιδέα, να σκεφτείς ακόμα και οι τράπεζες μας έχουν πάρει τα αυτιά προκειμένου να μας δανείσουν χρήματα για να τα κατασκευάσουμε.

 

Για στάσου ρε μπάρμπα… αν είναι τόσο κερδοφόρα επένδυση, γιατί δεν είδα καμία τράπεζα να επενδύει απευθείας στα συστήματα αυτά, παρά μόνο μέσω των αφελών πολιτών; Μήπως επειδή το τελικό κόστος είναι μεγαλύτερο από τα χρήματα που μας λένε ότι θα κοστίσει; Μήπως επειδή η ΔΕΗ, στα ψιλά γράμματα των συμβάσεων μας λέει ότι θα μας αναπροσαρμόζει την τιμή που θα μας πληρώνει, μόνο στο 25% του πληθωρισμού; Δηλαδή, αν έχουμε σταθερό πληθωρισμό 4% και χάνουμε 3% κάθε χρόνο από την αναπροσαρμογή της τιμής, μήπως αυτό σημαίνει ότι σε 25 χρόνια θα έχουμε χάσει το 75% από τα περίφημα φράγκα που θα κερδίζουμε; Και μήπως αυτό σημαίνει ότι κατά την περίοδο που η επένδυση θα είναι κάπως κερδοφόρα, δηλαδή τα πρώτα 10-12 χρόνια, όλη αυτή την κερδοφορία θα την επωφελούνται οι τράπεζες με τα επιτόκια που θα μας βάλουν; Αν δε, συνυπολογίσεις και μία απώλεια απόδοσης περίπου 1% ετησίως από το σύστημα, που καταλήγουμε από άποψη προσδοκώμενου οφέλους;

 

Το συμπέρασμα είναι ότι τα Φ/Β συστήματα είναι καλά και ωφέλιμα για το περιβάλλον, αλλά όχι για την τσέπη μας, εκτός κι αν έχει κανείς τα κεφάλαια να χρηματοδοτήσει μόνος του την εγκατάσταση και βγάλει κάποια κέρδη μεταξύ των ετών 7-15 της ζωής της εγκατάστασης (στα 0-7 θα αποσβένει την εγκατάσταση, ενώ στα 15-25 θα παίρνει ουσιαστικά ψίχουλα). Και φυσικά όλα αυτά τα όμορφα θα έχουν ουσία μόνο αν η εγκατάσταση είναι σε μέρος που δεν θα κινδυνεύει από κλοπές, βανδαλισμούς, ρύπανση, σκιάσεις κλπ. (σε λίγα χρόνια θα βλέπουμε τσαντίρια με Φ/Β συλλέκτες σε όλη την επικράτεια)."

 

(ΟΚ, ομολογώ οτι είναι δικό μου το blog)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως επειδή η ΔΕΗ, στα ψιλά γράμματα των συμβάσεων μας λέει ότι θα μας αναπροσαρμόζει την τιμή που θα μας πληρώνει, μόνο στο 25% του πληθωρισμού;

Δηλαδή, αν έχουμε σταθερό πληθωρισμό 4% και χάνουμε 3% κάθε χρόνο από την αναπροσαρμογή της τιμής, μήπως αυτό σημαίνει ότι σε 25 χρόνια θα έχουμε χάσει το 75% από τα περίφημα φράγκα που θα κερδίζουμε;

 

Αν σήμερα κάποιο αγαθό κοστίζει 1,00 € και έχουμε πληθωρισμό 3% για 25 συνεχόμενα έτη τότε μετά το πέρας της 25ετίας το ίδιο αγαθό θα κοστίζει 1,00 € * (1+0,03)^25 = 2,09 €.

 

ή αντίστροφα:

Η παρούσα αξία ενός κεφαλαίου A με την πάροδο n ετών δίνεται από τη σχέση: Kο=Kt(1+ε)^-t

=> Κο=1,00 *(1+0,03)^-25=0,477 €.

 

Δηλ. το 1,00 € που θα σου δίνει η ΔΕΗ σε 25 χρόνια είναι με σημερινά δεδομένα σαν να σου δίνει 0,47 € (47,7 λεπτά του €).

 

Η αξία τιμολόγησης της kWh σε 25 χρόνια θα χάσει το 52,3% της σημερινής αξίας τιμολόγησης.

 

 

κ. Κάπε δε διαφωνώ με το σκεπτικό σας που παραθέτετε στο post ούτε με τα συμπεράσματα σας, απλά "διόρθωσα" τον τρόπο υπολογισμού της "παρούσας αξίας του μελλοντικού χρήματος"

Link to comment
Share on other sites

Δεκτόν και ευχαριστώ... Δεν κάνω τον τραπεζίτη εδώ μέσα, απλά είναι ένα θέμα που το αποσιωπούν όλοι...

Link to comment
Share on other sites

Emarkostas: πολύ σωστές οι επισημάνσεις σου

 

Οι υπόλοιποι ας μην κάνετε. Βαρέθηκα να εξηγώ και να εξηγώ.

 

Όσο γι' αυτόν που έγραψε για τις Τράπεζες ας μάθει πρώτα πόσα MW έχουν η Παγκρήτια, η Πειραιώς κλπ και ας γράψει μετά το άρθρο. Επίσης, ας μάθει πόσα Φ/Β σε ιδιόκτητες στέγες θα εγκαταστήσει η ΔΕΗ.

 

Αλλά όπως είπα: Είναι καρκινογόνα μην κάνετε. Όσοι λιγότεροι, τόσο καλύτερα για όλους μας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.