Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιθανοί κίνδυνοι στις επενδύσεις φωτοβολταϊκών


kathighths

Recommended Posts

Το ποιο βασικό που δεν αναφέρει κανένας είναι ότι εάν βάλεις Φ/Β στη στέγη με σύνδεση από την ΔΕΗ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ή το εξοχικό σου.

Απαξιώνεται η περιουσία σου έτσι.. και όταν λέμε για δεκαράκι στη στέγη, δεν μιλάμε για τίποτα γκαρσονιέρες έτσι...

Εκτός και κάνεις πατέντες με ρολόγια στους κοινόχρηστους – άλλα έξοδα εκεί- ή με νοικιάρη χωρίς συμβόλαιο κ.λ.π.

Και όλα αυτά για να πάρεις 3000 –εάν και όταν- από το ελληνικό κράτος .

Με τέτοια κρίση στην αγορά;;;; Μπά δεν νομίζω…

Καλύτερα αυτόνομο σύστημα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο άσε που γλυτώνεις και τα κάθε λογής ΧΑΡΑΤΣΙΑ !

Βάλτε κάτω το ρίσκο…. βάλτε την έλλειψη ρευστότητας… βάλτε τις τρύπες στην στέγη… βάλτε το θέμα της αισθητικής… βάλτε το θέμα της μελλοντικής φορολόγησης… κάτι να χαλάσει ο μετατροπέας στην δεκαετία, κάτι να ανεβαίνεις στην στέγη για πλύσιμο κάθε μήνα, κάτι το να πληρώνεις για ετήσια συντήρηση κάτι το άνχος να μην στα κλέψει ο αλβανός της γειτονία ή να πληρώνεις ασφάλεια κάθε χρόνο.

Όλα αυτά μας οδηγούν στο …

Αβίαστο Συμπέρασμα:

ΤΑ Φ/Β στην στέγη ΩΣ ΕΠΕΝΔΗΣΗ πέθαναν, όσοι πρόλαβαν τον Κύριο είδαν !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα προσανατολιζόμαστε για Φ/Β σε αγροτεμάχια.

Δηλαδή να έχουμε την δυνατότητα για μεγαλύτερη ισχύ μπας και κερδίσουμε κανένα φράγκο.

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο βασικό που δεν αναφέρει κανένας είναι ότι εάν βάλεις Φ/Β στη στέγη με σύνδεση από την ΔΕΗ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ή το εξοχικό σου.

 

Εκτός και κάνεις πατέντες με ρολόγια στους κοινόχρηστους – άλλα έξοδα εκεί- ή με νοικιάρη χωρίς συμβόλαιο κ.λ.π.

 

 

Η σύνδεση του ρολογιού στο κοινόχρηστο δεν αποτελεί πατέντα.Είναι μια καλή (και νόμιμη) λύση ώστε και το 10αρι να έχεις και να μπορείς να νοικιάζεις το σπίτι κανονικά. Σε μονοκατοικία μένω και θυμάμαι που το έψαχνα το θέμα αυτό, προκειμένου όταν κάποια στιγμή φύγω από το σπίτι, να μπορώ να το νοικιάζω. Εκτός και αν με είχαν ενημερώσει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

δες το ΦΕΚ 2317 B / 2012 αυτο πρεπει να είναι

 

Αυτό είναι ευχαριστώ.

 

Το επόμενο μεγάλο βήμα που πρέπει να γίνει στο www.et.gr είναι να φτιάξουν την αναζήτηση και να σου βγάζει κάτι που ψάχνεις από τι τροποιηθηκε αν καταργήθηκε κτλ. (σαν το elynae)

Link to comment
Share on other sites

Όταν αναγκάζεσαι να βάζεις ρολόι στον κοινόχρηστο χώρο του σπιτιού σου–χωρίς να σου χρήζεται, μόνο και μόνο για να μπορείς να νοικιάσεις το σπίτι σου, εάν αυτό δεν είναι ελληνική πατέντα, τότε τι είναι;

Εξάλλου πολλοί δεν έχουν το δικαίωμα σε μονοκατοικία να βάλουν ρολόι στον κοινόχρηστο,(για διάφορους λόγους) ενώ και η Δεή αμφίβολα θα το δεχτεί, εκτός και αν το ρολόι προϋπήρχε.

Επίσης τα έξοδα της εγκατάστασης ενός επιπλέον ρολογιού είναι αρκετά μεγάλα (πάνω από 1500 ευρώ), ενώ επιβαρύνεσαι και με τα τυχών πάγια ενός επιπλέον ρολογιού.

 

Επίσης εάν το ρολόι δεν το έχεις βάλει πριν εγκαταστήσεις τα Φ/Β, μετά δεν μπορείς να το βάλεις , οπότε…

Edited by miltos
Συγχώνεψη διαδοχικών δημοσιεύσεων
Link to comment
Share on other sites

Όταν αναγκάζεσαι να βάζεις ρολόι στον κοινόχρηστο χώρο του σπιτιού σου–χωρίς να σου χρήζεται, μόνο και μόνο για να μπορείς να νοικιάσεις το σπίτι σου, εάν αυτό δεν είναι ελληνική πατέντα, τότε τι είναι;

Ο όρος "πατέντα" είναι λίγο αυστηρός.

 

Επίσης τα έξοδα της εγκατάστασης ενός επιπλέον ρολογιού είναι αρκετά μεγάλα (πάνω από 1500 ευρώ), ενώ επιβαρύνεσαι και με τα τυχών πάγια ενός επιπλέον ρολογιού

Ναι, αλλά θα μπορείς να παίρνεις τα ενοίκια. Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.

 

Επίσης εάν το ρολόι δεν το έχεις βάλει πριν εγκαταστήσεις τα Φ/Β, μετά δεν μπορείς να το βάλεις

Είσαι σίγουρος γι' αυτό? Εγώ είχα άλλη ενημέρωση. Τεσπα, έτσι κι αλλιώς την ιδέα την εγκατέλειψα (ευτυχώς).

Edited by miltos
Εξαγωγή απάντησης από την παράθεση
Link to comment
Share on other sites

.... Ναι αλλα εγω ξερω οτι ο γειτονας παιρνει τα διπλα λεφτα με πανω κατω το ιδιο κοστος εγκαταστασης. Και πλεον το καθε ευρω μετρα. Ποιος κανει επενδυση σημερα οταν θα παιρνει λεφτα στα χερια στα 8 χρονια ? Τα bold ειναι η απαντηση απο 5 στους 5 γνωστους μου που ειχαν ψηθει να "πεταξουν ενα 10αρακι".

 

δεν ειναι λογικη αυτη για να επενδυσεις. Οποιος επικαλειται κατι τετοιο η απαντηση που θα πρπει να λαμβανει ειναι ''ας εβαζες οταν εβαλε και ο γειτονας''

 

οπως και να εχει καποια πτωση θα ακολουθησουν και οι τιμες των υλικων αρα και των εγκαταστασεων. ισως οχι αντιστοιχες της ταξης του 30% αλλα σιγουρα το φραγμα των 20.000€ θα σπασει.

η επενδυση παραμενει αποδοτικη και σιγουρα ο ''εξορθολογισμος''ηταν εκτενεστατος. το προτιμω απο την πληρη καταρευση. ειναι μια πηγη εισοδηματος. σιγουρα οχι μια πηγη πλουτου.

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος "πατέντα" είναι λίγο αυστηρός.

Δεν ξέρω ότι είναι αδόκιμος ο όρος «πατέντα» ή «πατέντες» ….αλλά όταν μου είπε ο ηλεκτρολόγος ότι θα πρέπει να βάλω ρολόι στον κοινόχρηστο «και ας καίει μία λάμπα» όπως μου είπε χαρακτηριστικά, το πρώτο που ήρθε στο μυαλό ήταν:

«Ωχ! τώρα θα πρέπει να αρχίσουμε τις πατέντες για να μπορούμε να νοικιάσουμε το σπίτι» ή με άλλα λόγια κάνεις πατέντες που δες σου χρειάζονται στο σπίτι για να μπορείς να είσαι νομότυπος.

Και λέω νομότυπος γιατί από τη στιγμή που σου λέει η ΔΕΗ ότι για να βάλεις Φ/Β θα πρέπει να είναι για ιδία χρήση, νόμιμος – νόμιμος δεν είσαι.

Ήρθε λοιπόν ο ηλεκτρολόγος και το είδε και μου είπε:

Για να μπει το ρολόι στον κοινόχρηστο, σκάβω τον τοίχο εδώ , σκάβω τον τοίχο εκεί, περνάω καλώδια μέσα από τους τοίχους κ.λ.π. ενώ εγώ από μέσα μου σκεπτόμουν Δηλαδή άλλα μερεμέτια (άρα επιπλέων έξοδα εδώ και εκεί, ξανά βάψιμο του τοίχου κ.λ.π.

Τελικά δεν έβαλα τίποτα, (2000+ το κόστος) τώρα το νοικιάζω «μαύρα» και ο θεός βοηθός…

Αυτά είναι.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά θα μπορείς να παίρνεις τα ενοίκια. Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.

 

Ναι θα παίρνω τα ενοίκια (180 ευρώ!) ευτυχώς προνόησα τουλάχιστον και έβαλα τα Φ/Β στην γκαρσονιέρα, αλλά δεν θα έπρεπε αυτά τα επιπλέων έξοδα να προϋπολογίζονται από τους εγκαταστάτες να μην σου έρχεται κεραμίδα μετά;

 

Είσαι σίγουρος γι' αυτό? Εγώ είχα άλλη ενημέρωση. Τεσπα, έτσι κι αλλιώς την ιδέα την εγκατέλειψα (ευτυχώς).

 

Μπορείς να το βάλεις -εννοείται- και μετά δεν σου απαγορεύει κανένας, αλλά θα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΗ ΤΙΜΗ (0,29 σήμερα) οπότε…

Edited by miltos
Εισαγωγή παραθέσεων
Link to comment
Share on other sites

Η ένστασή μου ήταν για τον όρο "πατέντα". Όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι σωστά, τα ίδια είχαν πει και σε μένα (κοινόχρηστο ρολόι,μερεμέτια, επιπλέον κόστος). Τώρα με τις νέες τιμές και την τυχόν μελλοντική φορολόγηση οι στέγες πήγαν περίπατο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.