Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιθανοί κίνδυνοι στις επενδύσεις φωτοβολταϊκών


kathighths

Recommended Posts

Συνάδελφοι jsk και kusta80

 

θα διαφωνήσω μαζί σας... Σχέδιο έχουν... και όχι ώρας ή ημέρας ή εβδομάδας.... αλλά ΕΤΩΝ... Όπως έχω γράψει και σε άλλο ποστ, η ηλεκτρική ενέργεια είναι και θα γίνει τόσο πολύτιμο αγαθό τα επόμενα χρόνια... που δεν πρέπει να είναι στα χέρια πολλών και δη μικρών... Πρέπει να ελέγχεται από λίγους και εκλεκτούς.... δείτε τι έχει γίνει στην αλυσίδα τροφίμων, οικοδομικών υλικών, καυσίμων κτλ... (αλήθεια έχετε καταλάβει πως το τελευταίο χρονικό διάστημα βενζινάδικα "της γειτονιάς" από τα χέρια μικρομεσαίων περνάνε σε γνωστές μεγάλες Α.Ε. που έχουν καταδικαστεί πολλάκις για νοθεία στα καύσιμα????)

 

Και πως θα μαζέψουν τις χιλιάδες εγκαταστάσεις στα χέρια μεγάλων....? μα το σχέδιο είναι σε πλήρη ανάπτυξη.... μην πληρώνοντας.... το 95% είναι με δάνεια που πλέον δεν εξυπηρετούνται....

 

 

Υ.Γ. αλήθεια στις φαρμακευτικές έβαλαν έκτακτη εισφορά αφού ο ΕΟΠΠΥ έχει πρόβλημα ?? στις πολυεθνικές ΑΕ με τους τρελούς τζίρους αφού έχει πρόβλημα το δημόσιο ταμείο??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Astrah εχεις δικιο στον τομεα που αναφερεσαι.Εγω εννοουσα οτι δεν υπαρχει σχεδιο επενδυτικο σε καμια περιπτωση.Σταθερο,υποσχομενο και ελκυστικο,οχι μονο για τους ελληνες αλλα γενικα.\

Δεν υπαρχει λογος να ερθει καποιος π.χ. Γαλλος και να επενδυσει με οποιονδηποτε τροπο τα λεφτα του εδω.

Με την τελευταια κινηση στα φ/β αποδειχθηκε αυτο.Με τη γραφειοκρατια που δεν πατασσεται εδω και χρονια επισης.Το μονο που τους νοιαζει ειναι η απορροια αυτων που λες εσυ.Οι μιζες και τα συμφεροντα των λιγων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχουμε εξελιξεις στο θεμα των αιτησεων για τα οικιακα? οσον αφορα την Πελοποννησο εννοω, διαβασα αυτο, http://www.econews.gr/2012/09/07/eguklios-fwtovoltaika-stis-steges/ , μιλησα με την τοπικη ΔΕΗ και ακομα δεν εχουν ενημερωση, ξερεις καποιος αν τελικα ανοιξαν οι αιτησεις παλι για τα οικιακα?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως εγω δεν θα πεσω απο το μπαλκονι οπως εχουν κανει ως τωρα 3000 συμπολιτες μας εξαιτιας της οικονομικης ληστειας που μας κανουν τωρα και πολλα χρονια οι πολιτικοι..υπαρχουν ανθρωποι που ηταν χρονια ηθικοι τυπικοι σε ολα και τωρα αγανακτουν..να μην κοιμουνται ησυχοι οσοι παιζουν για πλακα τις ζωες μας..θα ερθει η ωρα τους.

Link to comment
Share on other sites

Ο jsk έχει δίκιο. Η ενίσχυση του δικτύου είναι καθοριστικός παράγοντας για την μελλοντική ανάπυξη των Φ/Β σε μεγάλη κλίμακα και χωρίς γραφειοκρατικά ή άλλα εμπόδια.

Οι πιέσεις και οι διαμαρτυρίες του νέου συλλόγου "Ήλιος" προς την πολιτική ηγεσία για την τραγελαφική αυτή κατάσταση των οικιακών Φ/Β συστημάτων νομίζω ότι θα αποδώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο jsk έχει δίκιο. Η ενίσχυση του δικτύου είναι καθοριστικός παράγοντας για την μελλοντική ανάπυξη των Φ/Β σε μεγάλη κλίμακα και χωρίς γραφειοκρατικά ή άλλα εμπόδια.

Οι πιέσεις και οι διαμαρτυρίες του νέου συλλόγου "Ήλιος" προς την πολιτική ηγεσία για την τραγελαφική αυτή κατάσταση των οικιακών Φ/Β συστημάτων νομίζω ότι θα αποδώσουν.

 

Ναι μιλάμε για τρομερή πίεση!!!! Διαμαρτύρονται εντόνως. Α ρε κυνηγι που θέλουνε

Edited by kostinio11
Link to comment
Share on other sites

Δουλευομαστε μεταξυ μας. Τριτος συλλογος για φωτοβολταικα. Τι διαφορετικα συμφεροντα εχει ο καθενας :confused: ?

Αντι να ενωσουν τις φωνες τους και φωνες μας, καθονται και φτιάχνουν συλλογους.

Αντε, και εμεις ως μηχανικοι να φτιαξουμε εναν ακομη συλλογο.

 

Δυστυχώς για την Πελοπόννησο η αρση των Φ/Β ισχυει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Astrah εχεις δικιο στον τομεα που αναφερεσαι.

Όχι απλώς έχει δίκιο αλλά έχει απόλυτο δίκιο θα προσέθετα.

 

Bill22 εύλογη η απορία σου. Χμ τι να πείς για το σύλλογο του καθενός......

Μου θυμίζει κάπως από συνδικαλισμό η φάση.

 

Α ρε κυνηγι που θέλουνε

Κλωτσιές καλύτερα, έτσι για να πονέσει κάπως.... Edited by YiagosXXL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.